gebe
 1. şahmaran

  şahmaran Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Mart 2008
  Mesajlar:
  122
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Kira kontratı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar:

  Konu, 'Emlak' kısmında şahmaran tarafından paylaşıldı.

  kira kontratı örneği kira kontratı nasıl doldurulur sözleşmesi nasıl doldurulur sözleşmesi örneği 2010 Kira kontratı yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar:
  1-Kira kontratının ön yüzünde bulunan "DAİRESİ" ibaresinin karşısına mecbur bulunduğu il yazılmalıdır.
  2-Kiracı, kiraya veren ve kefil tüm taraflar kontratı beraberce huzurda
  imzalamalıdır.
  3-Kira kontratına pul yapıştırmaktan kaçınılmaması; ayrıca pulun üzerine
  kontratın imzalandığı tarih ve imza atılması gerekir.
  4-Genelde ilk imzada nakit bir para söz konusu olduğundan, bu miktar kontratın arka yüzüne tarih atılıp belirtilmesi ve imzalanması gerekir.
  5-Daha ilerki zamanlarda her iki tarafında bir tartışmaya maruz kalmamaları için muhakkak 'demirbaş' kısmını doldurmaları gerekir.
  6-Kiracı, kiraya veren ve kefilin devamlı bulundukları açık adresleri ve telefonları muhakkak yazılması gerekmektedir.
  7-Kiracıdan alınan depozito kontratın özel şartlarında belirtilmesi gerekmektedir. Kira kontratı hususi şartları:

  8-Kiracı kiraladığı mecuru bir başkasına devir veya ciro edemez. Başkalarına kısmen veya tamamen istifade ettiremez, kiraya veremez. 9-Kiralanan, sözleşmede yazılı kullanma biçimi dışında kullanılamaz.
  10-Dairenin; elektrik, su yakıt, çöp vergisi ayrıca Yönetim Giderleri (ısıtma, kapıcı, genel temizlik ve aydınlatma vs.) kiracı tarafından düzenli olarak ödenecektir. İlerde bu giderlerde meydana gelecek artışlar kiracıya ait olacaktır.
  Kiracı, binanın ana yapısındaki masraflara katılmayacak; bu gibi masraflar malsahibi tarafından ödenecektir.
  Kiracı daireyi boyalı, doğramalar sağlam ve temiz olarak teslim almıştır.
  Tahliye halinde, malsahibine aynı şekilde teslim edecektir.
  11-Kiracı, kiralananın içinde veya dışında yalnız başına ilave ve tadilat yapamaz. İlave ve tadilata mutlak zaruret varsa kiralayanların veya vekillerinin yazılı muvafakatlarını almak şartı ile tüm masrafları ve giderleri kendisine ait olmak üzere yapabilir. Ancak kira sözleşmesinin bitiminde veya her ne sebepten olursa olsun tahliyede herhangi bir bedel talep etmeksizin tümünü kiralayanlara bırakır. Mal sahipleri arzu ederlerse mecuru eski halinegetirtmekle mükelleftirler
  12-Kiracı, kullanma biçiminde apartman boşluğu, merdiven aralığı, kapı önü, vs. gibi yerlere herhangi bir şey koyamaz. Balkonları, genel görünümü bozacak şekilde kullanamaz. Bina önünde veya otopark alanında başkalarını engelleyici araç ve gereç bırakamaz.
  13-Kiracı, kira dönemlerinin sonlarında kira aktini uzatmak istediği taktirde, her yeni dönem için zam yapmayı kabul etmeye ve kira bedelini ............ kadar arttırmakla, ödemekle yükümlüdür.
  14-Kira süresinin her ne suretle olursa olsun uzatılmasından kefil, kefaletinin devam edeceğini peşinen kabul eder.
  15-Kontratın sona ermesinden 30 gün evvel taraflar birbirlerine yazılı olarak ihbarda bulunmadıkları takdirde, kontrat kendiliğinden otomatik olarak ikinci sene için yenilenecektir.
  16-Kiracıdan depozit karşılığı olarak alınan ............ evde herhangi bir hasar olmadığı veya kira, yönetim giderleri, çöp vergisi,elektrik, su, yakıt borcu kalmadığı takdirde geri iade edilecektir.
  17-Kiracı, kira bedelini her ayın ilk 5 günü içinde .................. bankası

  .................. şubesindeki .................. numaralı .................. adına kayıtlı

  hesaba yatıracaktır. Kira bedeli üzerinden herhangi bir nedenle kesinti

  yapılamaz. Yalnız bir aya ait kira alındı makbuzu, ondan önceki ayların kira bedellerinin ödenmiş olduğu anlamını taşımayacaktır.
  18-Kira paralarından herhangi birisi zamanında ödenmediğinde, o döneme ait tüm kira bedellerinin hepsi birden talep edilecektir.
  19-Kira paralarından herhangi birisi zamanında ödenmediğinde, o döneme ait tüm kira bedellerinin hepsi birden talep edilecektir.
  20-Kiracı 1 ay zarfında elektrik, su saat mukavelesini üzerine geçirmek
  zorundadır. Yapılmaması sözleşmeye aykırılık teşkil edecektir.
  21-İş bu kira mukavelesinden doğan itilaflarda ............ Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.


   
Kira kontratı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar: konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yeni eşya alırken dikkat edilmesi gereken hususlar!

  yeni eşya alırken dikkat edilmesi gereken hususlar!

  leke tutmayan döşemelik kumaşlar leke tutmayan döşemelik kumaş koltuk takımları kumaş fiyatları yıkanabilir koltuk takımları Koltuk mu, yatak mı? Türk aile yapısında misafir önemli yer tutar. Gündüz rahat ettirebileceğimiz gece de rahatça yatırabileceğimiz mekanlar ararız; ama özellikle büyük şehirlerde oda sayısı az olduğundan misafir için salon bir nevi yatak odası vazifesi...
 2. Kiralık Emlakta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  Kiralık Emlakta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  kira kontratı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar kira kontratı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar Kira kontratı yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar: 1-Kira kontratının ön yüzünde bulunan "DAİRESİ" ibaresinin karşısına mecbur bulunduğu il yazılmalıdır. 2-Kiracı, kiraya veren ve kefil tüm taraflar kontratı beraberce huzurda imzalamalıdır. 3-Kira...
 3. Dİkkat Edİlmesİ Gereken Hususlar

  Dİkkat Edİlmesİ Gereken Hususlar

  DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR Neye ihtiyaç duyduğunuza, alacağınız mobilyanın nasıl olacağına, ne kadar bütçe ayıracağınıza karar verdikten sonra ilgilenilen firmanın ürünleri, tasarımları, kullanılan döşeme ve diğer materyalleri hakkında bilgi alınmalıdır. Asla katologtan seçim yapılmamalıdır. Çünkü yalnızca bir fotoğrafa bakarak o mobilyanın kullanışlı, dayanıklı veya ergonomik olup...
 4. Mirodalga fırın hakkında dikkat edilmesi gereken hususlar

  Mirodalga fırın hakkında dikkat edilmesi gereken hususlar

  Hanımlar mutfağınızda mikrodalga fırınınız varsa bu konuda dikkat etmeniz gereken hususlarda var. İstenmeyen şeylerin olmaması için işte size dikkat etmeniz gereken faydalı bilgiler Amaç • Çiğ, hazır veya daha önceden pişirilmiş yiyeceklerin çabucak, yenilebilir, damak tadına uygun hale gelmesi sağlanır. • Güvenilir yemek sağlar, çünkü kısa sürede yemeğin tümü aynı anda ısı görür. • Çiğ...
 5. Doğum sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar

  Doğum sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar

  Doğum yaptıktan sonra anne adayının toparlanma ve normale dönme süreci 6 haftalık bir zamanı kapsar. Bu sürece lohusalık denilmektedir. Bu süreçte anne adayı olabildiğince kendini yormamalı, gebelik süreci ve doğumun yorgunluğunu atmaya çalışmalı. Bunun dışında sezaryen ile doğum eylemi gerçekleştiyse 2 hafta içinde, vajinal olarak doğum eylemi gerçekleştiyse 6 hafta içinde doktor kontrolü...

Sayfayı Paylaş