Etiketler:
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.114
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Kizamik, Kabakulak, Kizamikcik

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  KIZAMIK, KABAKULAK, KIZAMIKCIK

  (MMR)


  Kızamık
  Kızamık, ates, döküntü, nezle, öksürük ile gözlerde agrı ve kızarıklıga neden olan ciddi ve çok bulasıcı bir viral hastalıktır. Kızamık bazen, zatürree gibi tehlikeli komplikasyonlara neden olabilir. Hastalıga yakalanan 2000 çocuktan yaklasık bir tanesinde beyin iltihabı görülmektedir. Bu sekilde etkilenen her on çocuktan birisi yasamını kaybetmekte ve dördünün beyninde kalıcı hasar olusmaktadır.
  Kızamık, hasta olan kisinin öksürme ve aksırması sırasında çıkan tükürük damlacıkları aracılıgıyla geçebilir.
  Çocuklarda, kızamık hastalıgından birkaç yıl sonra SSPE olarak adlandırılan ender bir saglık sorunu ortaya çıkabilir. Hızlı bir sekilde beyni tahrip eden SSPE, her zaman öldürücüdür.

  Kabakulak
  Kabakulak, ates, basagrısı ve tükürük bezlerinin iltihaplanmasına neden olur. Bazen beyni çevreleyen zarda iltihaplanmaya yol açar. Ancak, hastalıgın kalıcı yan etkileri ender olarak görülmektedir. Bu hastalık ayrıca kalıcı sagırlıga da neden olabilir.
  Kabakulak, hasta olan kisinin öksürme ve aksırması sırasında çıkan tükürük damlacıkları aracılıgıyla geçebilir.
  Hastalıga yakalanan bes ergin ya da yetiskin erkekten yaklasık birisinde erbezlerinde (testislerde) agrılı iltihap ve sislik görülmektedir. Bu durumdaki erkekler genellikle tamamen iyilesmekte, ancak bu komplikasyon ender olarak kısırlıga yol açabilmektedir.

  Kızamıkçık
  Kızamıkçık, hafif bir çocukluk dönemi hastalıgıdır. Ancak, ergenlik çagındaki gençleri ve yetiskinleri de etkileyebilir. Hastalık lenf bezlerinde sisme, eklem agrısı ile yüzde ve boyunda iki üç gün süren döküntüye neden olur. Hasta her zaman hızla ve tam olarak iyilesir.
  Kızamıkçık, hasta olan kisinin öksürme ve aksırması sırasında çıkan tükürük damlacıkları aracılıgıyla geçebilir.
  Kızamıkçık, kadınların hamileliklerinin ilk 20 haftasında hastalıga yakalanmaları durumunda çok tehlikelidir. Bu, bebekte ciddi olusum bozukluklarına neden olabilir. Ísitme ve görme özürlülügü ile kalple ilgili olusum bozuklukları ve zihinsel özürlülüge yolaçabilir.
  Kızamıkçık çok bulasıcı bir hastalık olup, hamile kadınları ve bebeklerini korumanın en uygun yolu, kadınların hamile kalmadan önce ası olmalarını saglamak ve hastalıgın yayılmasını önlemek için tüm çocukları asılamaktır.

  Dogurganlık yasında olan ve özellikle hamile kalmayı düsünen kadınların doktora basvurmaları ve kızamıkçık kan testi yaptırmaları gerekir. Kan testi, baska bir MMR asısının gerekip gerekmedigini gösterecektir. Bir diger MMR asısı yapılmasının gerekmesi halinde, asının koruma sagladıgından emin olmak için, asının ardından bir kan testi daha yapılmalıdır. Hamile olan veya iki ay içinde hamile kalmayı planlayan kadınlara ası yapılmamalıdır. Kadınların her hamilelikten önce, koruma düzeyinin halen yeterli olup olmadıgının belirlenmesi için, kızamıkçık kan testi yaptırmaları önemlidir.

  MMR ’nin Olası Yan Etkileri
  MMR asısının yan etkileri, hastalıkların komplikasyonlarından çok daha az sıklıkta görülmektedir. En yaygın yan etkiler, kisinin kendisini iyi hissetmemesi, hafif ates ve muhtemelen asıdan sonra yaklasık altı ile onbir gün süren döküntülerdir. Bu süre içinde döküntüleri olan kisiler hastalıgı baskalarına bulastırmaz.
  Ası olan kisilerde bazen, asının bilesimindeki kabakulak virüsü nedeniyle, asıdan yaklasık üç hafta sonra tükürük bezlerinde hafif sisme görülebilir.
  Beyin iltihabı gibi, asının en önemli yan etkisi çok ender olarak görülmekte ve muhtemelen milyonda bir ya da daha az sıklıkta olusmaktadır.
  Yaygın Yan Etkiler asagıdaki uygulamalarla azaltılabilir:
  • Fazla miktarda sıvı içilmesini saglama.
  • Fazla kalın giyinmeme.
  • Ası yapılan yere soguk, ıslak bir bez parçası koyma.
  • Herhangi bir rahatsızlıgı azaltmak için parasetamol alma (ya da çocugunuza verme)(yasa göre uygun dozda vermeye dikkat ediniz).
  Yan etkilerin ciddi olması veya geçmemesi ya da kaygı duymanız halinde, doktorunuza ya da hastaneye gidiniz.

  Aşı Öncesi Kontrol Listesi
  Sizde ya da çocuğunuzda aşağıda belirtilen durumların olması halinde, aşı olmadan önce bunları doktor ya da hemşireye iletiniz:
  . Son bir ay içinde başka bir a. ı olunması.
  . A. ı yapılacağı gün hasta olunması.
  . Herhangi bir aşıya karşı ciddi yan etkilerin olması.
  . Herhangi bir ciddi alerjinin olması.
  . Herhangi bir tür steroid ilaç kullanılması (sözgelimi, kortizon gibi).
  . Son üç ay içinde gamaglobulin a. ısı veya kan nakli yapılması.
  . Bağışıklık sistemini zayıflatan bir hastalığın olması ya da tedavinin uygulanması (sözgelimi, kan kanseri, kanser, HIV/AIDS, radyoterapi ya da kemoterapi gibi).
  . Halen ara. tırmaları süren merkezi sinir sistemiyle ilgili bir hastalığın olması.
  . Hamile olmanız veya aşıdan sonra iki ay içinde hamile kalmayı planlamanız.
  Aşının farklı bir şekilde yapılması gerekebileceğinden, yukarıda
  belirtilen durumların doktor ya da hemşireye iletilmesi gerekir
   
Kizamik, Kabakulak, Kizamikcik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kizamikcik

  Kizamikcik

  Kızamıkçık Hastalığın nedeni havadaki damlacık çekirdekleri ya da yakın temasla bulaşan bir virüstür. Hasta döküntünün başlamasından bir hafta öncesinden, solmasından bir hafta sonrasına kadar kızamıkçık bulaştırabilir. Doğumsal enfeksiyonlu bebekler doğumdan sonra aylarca kızamıkçık bulaştırabilirler. Kızamıkçık Kızamık kadar bulaşıcı değildir. Pek çok kişi çocukluk döneminde bu...
 2. kabakulak nedir nasıl tedavi edilir

  kabakulak nedir nasıl tedavi edilir

  kabakulak nedir kabakulak tedavisi nasıl olur belirtileri nelerdir hastalığı nedir KABAKULAK VE NEDENİ Virüslerin, tükrük bezlerinde enfeksiyon yapması ve burada büyümeye neden olmasıyla ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Kulağın alt tarafında şişlik oluştuğu için kabakulak denir. Çocukluk çağında görülür, fakat bu hastalığı geçirmemiş kişilerde yetişkinlik döneminde de görülebilir....
 3. kizamik virüsünun yok edilecek

  kizamik virüsünun yok edilecek

  Sağlık Bakanlığı, uzun yıllardır minikleri yatağa düşüren ve tedavisi mümkün olmayan kalıcı hastalıklara yol açan kızamık virüsünün 2010 yılına kadar yok edilmesini hedefliyor. Ülkedeki aşılama çalışmalarına ilişkin ''Genişletilmiş Bağışıklama Programı'' (GBP) çerçevesinde bir dizi yeni düzenleme yapan Bakanlık, yeni hedefler de belirledi. Sağlık Bakanlığı, GBP kapsamında boğmaca, difteri,...
 4. Kabakulak İbrahim Paşa

  Kabakulak İbrahim Paşa

  Şebin Karahisar'dan bir köylünün oğludur. İstanbul'a gelmiş bir iki kapı değiştirdikten sonra Köprülüzâde Fazıl Mustafa Paşa'ya enderun çuhadarı olmuş ve Paşasının Islankamen muharebesinde şahadeti üzerine bazı valilerin hizmetine girmiş ve bu arada defterdar Damat Mehmet Paşa'nın Sadrâzam Çorlulu Ali Paşa'dan ricası üzerine baş mukataacılığa tâyin olunmuştur. İbrahim Ağa Şehit Ali Paşa...
 5. Kabakulak hastalığı nasıl geçer?

  Kabakulak hastalığı nasıl geçer?

  kabakulak nedir,kabakulak belirtisi,kabakulak nedenleri,kabakulak tedavisi,kabakulak hakkında bilgiler Genellikle çocukluk döneminde görülen bu hastalık nadiren de olsa yetişkinlikte görülebilir. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için kişinin öksürmesi hapşırması ile hemen bir başkasına enfeksiyon bulaşabilir. Bu yüzden hasta kişinin çok dikkatli davranması gerekir. Bakteri vücuda...

Sayfayı Paylaş