1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Konutta talep azalınca frene basıldı

  Konu, 'Satıyorum & Arıyorum' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, biriken stoklar ve talep daralması nedeniyle konut üretiminin şu an ‘rölantide’ olduğunu söyledi
  Koçoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki yıl artan taleple çok sayıda konut üreten müteahhitlerin, talebin azalması nedeniyle bekleme sürecine girdiğini, ellerindeki stokları tüketmeye çalıştıklarını kaydetti. Tutsat (mortgage) sistemine Türk toplumunun ekonomik yapısı ve bankaların hazır olmadığını başından beri söylediklerini, bu nedenle bu sisteme umut bağlayanların hayal kırıklığı yaşadığını ifade eden Koçoğlu, "Bu sistemden bugün iki asgari ücrete sahip olanlar bile faydalanamaz. Hane geliri en az bin 500 ya da 2 bin YTL olanlar ancak 100 metrekarelik bir konut için bu sistemden faydalanabilir" dedi.
  Koçoğlu, iki yıl önce artan talebi dikkate alarak çok sayıda konut yapanların bugün yığılan stokları eritme çabasına girdiklerini, Toplu Konut İdaresi’nin de (TOKİ) konut üretiminde frene basmamasının stokların artmasını tetiklediğini anlattı.

  ‘Fiyatlar düştü’
  Gelinen tabloda, tahmin ettikleri gibi lüks konutlar haricindekilerin fiyatlarının düştüğünü belirten Koçoğlu, "Bu durum, yatırım amaçlı konut almanın mantığının olmadığını ortaya koydu. Oysa, fiyatların düşeceğini söylediğimde birçok müteahhit meslektaşım bana tepki göstermişti" dedi. Koçoğlu, konut kredisi faizleri 1,30’lara kadar düşse de bunun, piyasayı yeniden canlandırmak için şimdilik yeterli görülmediğini, faizlerin, yüzde 1’in altına düşme beklentisinin konut almak isteyenleri de bekleme sürecine sürüklediğini vurgulayarak, "Zaten bugüne kadar konut alanların önemli bölümü ihtiyaçtan değil yatırım amaçlı alanlardan oluştu. Konut ihtiyacı olan dar gelirliler halen beklemede" diye konuştu.

  ‘Konut talebi artacak’
  Koçoğlu, sektördeki durgunluğun bir anda balon gibi yükselişe geçen inşaat malzemelerindeki artışın da önüne geçtiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

  "Konut üretimi şu an rölantide olsa da sektörü yine parlak günler bekliyor. Çünkü Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları kapsamında, köydeki nüfusun yüzde 15’ler hatta bunların da altına çekilmesi isteniyor. Bu da gösteriyor ki köylerden kentlere göç devam edecek. Her göç de konuta talebi artıracak."

  ‘TOKİ ucuz arsa üretmeli’
  Koçoğlu, yap-sat olarak adlandırılan yöntemle konut üretip satan müteahhitler rölantiye geçerken TOKİ’nin hızla konut üretmeye devam ettiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Bu kurumun, konut üretimi yerine ucuz arsa üretmesi daha uygun olacak. Çünkü TOKİ ürettiği konutların arsaları için bedel ödemiyor. Hazine arazilerini değerlendiren bu kurum, bu sayede daha ucuz konut yapınca haksız rekabet ortamı oluşuyor."
   
Konutta talep azalınca frene basıldı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Talebi canlandırmak için konutta ’faiz silahı’ çekildi

  Talebi canlandırmak için konutta ’faiz silahı’ çekildi

  Konut kredilerine olan talebi yeniden canlandırmak isteyen bankalar, bir yandan yüzde 1.30 seviyelerinde seyreden kredi faizlerini yüzde 1.25’e kadar çekti. Bir yandan da, yeni uygulamaya konulan konut projeleri ve emlakçılarla özel faiz anlaşmaları yaparak, tüketicilerin yeniden gayrimenkule yönelmesini sağlamaya çalışıyor. Bu yolla, Merkez Bankası’nın faiz indirimine ve piyasa faizlerine...
 2. Talep Hakki:

  Talep Hakki:

  Madde 107 - Her alacaklı mensup olduğu derece namına satış talebinde bulunabilir. 100 üncü maddenin son fıkrası mucibince hacizleri evvelki dereceden artacak bedeller için muteber olan alacaklılardan her biri dahi mensup olduğu derece namına satış isteyebilir.
 3. Toyota Avrupa’da azalan talep nedeniyle Türkiye'deki üretime frene basıldı.

  Toyota Avrupa’da azalan talep nedeniyle Türkiye'deki üretime frene basıldı.

  Japon otomotiv şirketi Toyota, Avrupa’da talebin zayıflaması nedeniyle İngiltere ve Türkiye’deki fabrikalarında üretimi yavaşlatacağını, geçici işçilerin sayısını azaltacağını bildirdi. Dünyanın en büyük otomotiv şirketi Toyota’dan bir sözcü yaptığı açıklamada, Avrupa’da son zamanlardaki talep koşullarına karşılık olarak bir aracın üretim zamanını değiştirmek gibi önlemlerle üretim...
 4. davetiyeler basılsın düğünler başlıyorr !

  davetiyeler basılsın düğünler başlıyorr !

  davetiye davetiyeler sizde düğün için yazı bekleyenlerden misiniz ? ama geldi çattı yaz basılsı mı davetiyeler bende size örnek getirmiştim tam :) yoksa geç mi kaldım neyse seneye evlenecekler de bakabilir amann herkes baksın çok güzeller çünkü...belki nikah tazelerkende yeniden davetiye bastırırsınız :)...buyrun...

Sayfayı Paylaş