Etiketler:
 1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Kozmetiklerdeki vitaminler gerçekte ne kadar etkili?

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  Günümüz kozmetiklerinde vitamin içerikli olanların oranı, yapılan bir istatistikle 1991 yılından sonra 3 kat artmıştır. Sağlıklı bir cilt için yeterli oranda nemlendirilme, güneşten korunma ve sağlıklı beslenmenin önemi inkar edilemez. Günlük vitamin ihtiyacını yiyeceklerden veya multivitamin ilaçlarından almak yeterli gibi görünmekle birlikte kremlerin içindeki vitaminlerin etkisi, amaca uygun olanı seçildiğinde memnun edicidir. Bunun yanında tüketicileri bu yönde yanıltan gizli faktörler bulunmaktadır. Bunların başında kreme konulan vitamin cildin vitamin ihtiyacını karşılamak yerine kremin stabilitesini korumak amacıyla kullanılması gelmektedir. Maalesef üreticiler bu konuda tüketiciyi yanıltan reklamlardan kaçınmamaktadır.
  A VİTAMİNİ: Yağda çözünen bir vitamindir, bu nedenle yağlı kremlerde kullanılır. Isı ve ışığa duyarlıdır ve güneşten koruyucu, güneş sonrası kremlerde etkisi şüphelidir. Güneş yağında kullanılması ciltte oluşacak turuncu-kahverengi bronz renk içindir. Ciltte deri bütünlüğünü sağlamak özelliği vardır, ancak antioksidan özelliği sadece kremin stabilitesini korumak yani bozulmasını engellemek içindir.
  E VİTAMİNİ: Antioksidan özelliği nedeniyle erken yaşlanmanın engellenmesi, kansere karşı kullanımı, derinin yumuşak bir görünüm alması ve A vitamininin aksine gebelerde de kullanılabilmesi nedeniyle birçok kremin içeriğinde vardır. Bununla birlikte krem şeklinde deriye sürüldüğünde antioksidan özelliğinin derideki miktarı ve etkisi kanıtlanmamıştır.
  C VİTAMİNİ: Kozmetik açıdan kullanım amacı, yara iyileşmesindeki iyi etkileri, antioksidan özelliği, kollajen sentezini artırarak kırışmayı azaltma etkileri, anti kanser ve özellikle melanoma karşı koruyucu etkileridir. Bu vitamin reklamlarda görülen cilt solgunluğunu ve bozukluğunu düzeltme etkileri pek inandırıcı değildir çünkü suda çözünen bir vitamin olması nedeniyle, ciltte çok kısa süre kalabilmektedir ve bu da yetersizdir.
  B VİTAMİNİ: B8-H vitamini-Biotin; Bu vitaminlerin yokluğunda ciltte kuruma saç ve tırnak kurumaları ve kırılmaları oluşur. Şampuanlarda çok sık kullanılır; ancak bu şekilde saç köklerine ulaşması mümkün görünmemektedir.
  B5 VİTAMİNİ (PANTENEOL): Pantenol, yunancada ‘her yerde bulunan’ anlamındadır ve eksikliği nadirdir. Bu maddenin tüylerin büyümesine etkisi önemlidir; ancak kullanılan ürünlerle saç köklerine ulaşması zordur.
  FATİH ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ DERMATOLOJİ ANABİLİM DALI
   
Kozmetiklerdeki vitaminler gerçekte ne kadar etkili? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ne kadar ürpersekte işte gerçek

  ne kadar ürpersekte işte gerçek

  ÖlÜm aninda ruh, bu dunyadaki insanlarin icinde yasadiklari boyuttan ayrilirken, geride cansiz bedenini birakir. Deri degistiren canlilar gibi, bu dunyadaki bedenini geride birakir ve asil hayatina dogru ilerler. Ancak geride kalan bedenin karsilasacaklari da ibret vericidir. Ozellikle bu bedene hayattayken gereginden fazla deger verenler icin. Peki oldukten sonra bu bedenin basina neler...
 2. Hipnoz Halinde Yaşanan Fenomenler Ne Kadar Gerçektir?

  Hipnoz Halinde Yaşanan Fenomenler Ne Kadar Gerçektir?

  Hiçbir gerçek yoktur ki, tam karşıtı da en az onun kadar gerçek olmasın. Bu açıdan bakıldığında her şey gerçektir. Gerçekler arasındaki fark insanların bakış açılarıdır. Önemli olan hangi pencereden ve nasıl baktığınızdır. Görüntüler, duygular, hisler bakış açılarına göre değişikler arz eder. İnsanlar aynı ortamlarda, aynı şartlara sahip etkilerde bile algılarına göre değişik tepkiler verir....
 3. Paralel evrenler ne kadar gerçek?

  Paralel evrenler ne kadar gerçek?

  İlk bakışta çılgınlık ya da bir bilimkurgu fantezisi gibi görünse de, bu teori tamamen matematiksel temellere dayanıyor. Stephen Hawking, "Sonsuz sayıda eşiz evrenler var" diyor. Hawking, Cambridge Üniversitesi'nin Matematik Bilimleri Merkezi'nde profesör olarak görev yapıyor. "Amyotrofik lateral skleroz" adı verilen bir sinir hastalığı nedeniyle, ünlü fizikçinin vücut...
 4. Kozmetik ürünler ne kadar güvenli?

  Kozmetik ürünler ne kadar güvenli?

  dore kozmetik makyaj malzemeleri neden yapılır kozmetik preparatlar ürünler ürünlerin etkinliği Eczacılara ya da dermatoloji kliniklerine başvuran hastaların çoğu yanlış kullanılan ya da iyi formüle edilmemiş kozmetik ürünlerden kaynaklanan reaksiyonlar nedeniyle ortaya çıkan sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bir kozmetik preparat etkin ve güvenilir olmalıdır. Bu kural sadece tüketici...

Sayfayı Paylaş