Etiketler:
 1. ARWEN

  ARWEN Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Ocak 2008
  Mesajlar:
  240
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Deniz Ülkesi

  Kurallar ve Çocuklar

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında ARWEN tarafından paylaşıldı.

  Çocuğunuzun kuralları öğrenmesini ve bunları uygulamasını istiyorsunuz.
  Peki ama bu kuralların neden gerektiği hakkında ona bilgi veriyor ve anlamasını sağlıyor musunuz?


  Çocuklarınızın kuraların ardında yatan sebepleri öğrenmesi, hem onları daha kolay uygulamasına hemde hoşlanmadığı kurallar söz konusu olduğunda itiraz etse bile en azından öfke nöbetlerini önleyecektir.

  - Kurallarınızda tutarlı davranın, bir gün her akşam yatmadan once dişini fırçalaman gerekiyor deyip, ertesi gün boş verirseniz. Çocuğunuz kurallarınızı ciddiye almaz. Eğer kurallarınızda tutarlı davranmazsanız bir süre sonra karşınızda sürekli sizi ve kurallarınızı test eden bir çocukla karşılaşabilirsiniz. Çocuğunuz sizin kurallarınızdan emin olmalıdır.

  - Kurallarınızın sebebini açıklayın. Yine aynı örneğe dönersek, her akşam yatmadan once dişlerini fırçalamalısın, eğer fırçalamazsan dişlerin çürüyebilir. Dişlerinin güzel olması için fırçalamamız gerekiyor demelisiniz.


  Çocuğunuz kuralların sebebini anladığında işbirliğine de açık olacaktır.

  - Kurallarınız ve istekleriniz çocuğunuzun anlayacağı şekilde anlaşılır ve açık olmalıdır. “yapma” diye bağırmak yerine, “masanın üstüne çıkmamalısın”, “ayakkabıyla olmaz, çkar ayakkabını” yerine “yatağına ayakkabıyla girmemelisin çünkü…..” demeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Çocuk ondan ne beklediğinizi açıkça ve sınırlarıyla birlikte bilmelidir.

  - Kurallarınızı çocuğunuzun yaşını, kişiliğini de göz önüne alarak belirleyin. Koyduğunuz kurallar çocuğunuzun yaşı ile uyumlu ve uygulanabilir olmalıdır.

  - Kurallarınızda biraz tutumlu olun, kurallarınız çoğaldıkça çocuğunuzun onları aklında tutması ve uygulamasının zorlaşacağını unutmayın.

  - Kurallarınızın uygulanabilir olmasını sağlayın, nasıl mı? Parka gitmeden önce oyuncaklarını toplamalısın diyorsanız, çocuğun oyuncakları toplayabileceği bir sepet veya yer olmasını da sağlayın. “Yemek yerken oyuncakla oynayamazsın” dediğinizde, elindeki oyuncağı güvenle bırakıp, yemeği bittiğinde tekrar alabileceği bir yer olmasını sağlayın.

  -Çocuğunuzun kuralları unutacağını da göz önünde bulundurun ve olay eöncesinde hatırlatın.

  - Şimdi pijamamızı giyiyoruz, çünkü biz yatmadan önce pijamamızı giyeriz gibi.

  - Bütün kurallarınıza kusursuz uyum beklemeyin, çocuk bunları unutacak veya bunun daha önüne geçen, sevinç, kızgınlık, korku gibi durumlarda kuralları uygulamayacaktır. Bu gibi olağan dışı durumlarda önce onun kızgınlığına, korkusuna, sevincine ilgi gösterin, daha sonra kuralı hatırlatın.

  Sonuçta çocuğunuzun çocuk olduğunu, daha öğrenmesi gereken bir çok şey olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Ve belki en önemlisi kurallara önce kendiniz uyun, kuralları ihlal ettiğinizi gören çocuğunuz kurallara neden uyması gerektiğini anlamayacaktır.


  [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]
  [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]
   
Kurallar ve Çocuklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuk ve Kurallar

  Çocuk ve Kurallar

  aile içi kurallar nelerdir Hayatımızı düzenlemede, toplumsal uyumun sağlanmasında kurallara ihtiyacımız var. Çocuklarımızın da aynı sebeplerle ve sosyal yaşama ayak uydurmalarının kolaylaştırılması için ayrıca ev içi kurallara hatta kıstlamalara ihtiyaçları var. Aynı zamanda neyi yapıp neyi yapamayacakaları konusunda da bilinçlendirilmeye. Çocuğunuz sık sık kuralları sorguluyorsa, daha...
 2. Çocuk Yetiştirme Kuralları

  Çocuk Yetiştirme Kuralları

  Bazen çocuğunuza aşırı sinirlenip onu bırakıp kaçmak isteyebilirsiniz ama sevginizde hiçbir zaman azalma olmaz. Çocuğunuz, onu her zaman aynı derecede sevdiğinizi bilmelidir. Ancak bu şekilde size güvenebilir ve kendini yanınızda güvende hisseder. Bu iki duygunun, çocuğunuzun gelişimi ve eğitimi için çok önemli olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Sevgi, sıcaklık, güven de tıpkı yemek ve içmek...
 3. çocuğa hangi nezaket kuralları öğretilmeli

  çocuğa hangi nezaket kuralları öğretilmeli

  nezaket ifadeleri nezaket ifadeleri nelerdir kuralları nelerdir görgü ve kuralları kurallarına örnekler Biz ebeveynler ayna gibiyiz.Çocuklarımız bizde gördükleriyle şekillenir..O çocuk anlamaz diyerek yanında yaptığımız davranışlar bize olumsuz kişilikler olarak döner..Bebekler bile çok iyi gözlemciymiş...Aman dikkat...Çocuklar bizi gözetliyor:) Toplum hayatında insan ilişkileri önemli bir...
 4. çocuklara evin kuralları olduğunu öğretin

  çocuklara evin kuralları olduğunu öğretin

  ev kuralları nelerdir ev kuralları evdeki kurallar evde kurallar evdeki nelerdir Uzmanlar, yaramazlık sınırlarını aşan çocuklara kızmanın da, onları teşvik etmenin de doğru yaklaşımlar olmadığını belirtiyor. Onlara evin kuralları olduğunu öğretmeye çalışın. Aksi halde bir pedagoga uğramanız gerekecek…:dil: Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten...

Sayfayı Paylaş