1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Kürek kemiği ağrısının nedenleri nelerdir?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kürek kemiği ağrısı kola, omuza, sırta ve boyuna vuran ağrıdır. Bu bölgelerde uyuşma, şişme veya morarma gözlenmektedir. Kola giden sinirlerin omuz, sırt ve göğüs kafesinden geçerken baskıya uğramasından dolayı kürek kemiğinde hissedilen ağrı oluşur. Ağrı şiddetlidir vegünlük hayatı etkiler. Tanı koymak oldukça zordur. Çünkü çok basit nedenlerden çok ciddi nedenlere kadar bir çok sebebi olabilir.


  -Özellikle bilgisayar başında ya da sürekli oturarak iş yapanlarda bu ağrı çok gözlenmektedir. Pozisyonunu hiç değiştirmeden gün boyu oturanların basit egzersiz yapmaları gerekir.
  -Bazı kişilerde toraks çıkımında fazladan kaburga kemikleri bulunur. Bu fazladan bulunan kaburga kemikleri ağrıya neden olur. Ayrıca toraks çıkımında bulunan bu kemiklerin kırılması veya darbe alması da şiddetli ağrıya neden olur.


  < Konu Resmi..>


  -Balerinler, boyacılar ve voleybolcular gibi kollarını sürekli yukarıda tutan kişilerde de kürek kemiği ağrısı gözlenebilir.
  -Uyku pozisyonundan dolayı da ağrı olabilir. Uyurken başın aynı pozisyonda durması ya da sürekli aynı taraf üzerine yatmada da ağrı oluşabilir.
  -Zona hastalığının ilk belirtisi kürek kemiği üzerinde ağrı oluşmasıdır. Genelde sağ kürek kemiğinde ağrı oluşur. Daha sonra o bölge kızarır ve ateş ile baş ağrısı eşlik eder.
  -Sağ omuz üzerinde hissedilen ağrının başka bir nedeni de akut kolesistit(safra kesesi iltihabı) olabilir. Basit cerrahi operasyonla düzelebilir.
  Tüm bu nedenler dışında kürek kemiği ağrısının çok daha fazla nedenleri olabilir. Bunlar; kalp krizi, tendinit(tendonların iltihaplanıp şişmesi), kol kırığı, omurilik yaralanması, bursan(kesecik) iltihaplanması, kemik çıkıntıları ve yırtılmış kıkırdak gibi.

  Kürek kemiği ağrısının belirtileri nelerdir?
  Damar ve sinir sıkışması şeklindebelirti verir. Damar sıkışmasını anlamak için kola bakılır. Kolda morarma ve şişlik varsa anlaşılır. Sinir sıkışmasında ise kolda ağrı ve uyuşma bulunur. Ayrıca göğüs altında ve koltuk altında ağrı olur.  Tanı ve tedavi
  Boyun filmi çekilerek kaburga sayısına bakılabilir. EMG veya SEP gibi ölçümler yapılabilir. MR çekilebilir. Kesin tanı yöntemi bulunmamaktadır. Genelde tüm tetkik yöntemleri yapılır. Kaynaklandığı bölge bulunarak kesin tedaviye başlanılır.
  Aynı pozisyonda uzun süre durmamak gerekir veya durulduğunda basit egzersizler yapılabilir. Omuzda veya kolda çok ağır yükler taşınmamalıdır. Ağrılar çok şiddetli ise kas gevşetici veya steroid kullanılabilir. Ayrıca boyundan ve sırttan enjeksiyon olabilir. Fizyoterapi uygulanabilir. Tüm bu tedavilerden fayda görülmezse cerrahi müdahale uygulanır. Boyun ve sırttan kesi yapılarak skalen kasları kesilebilir.


   
Kürek kemiği ağrısının nedenleri nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Baş Ağrısını Tetikleyen Nedenler Nelerdir....

  Baş Ağrısını Tetikleyen Nedenler Nelerdir....

  Baş Ağrısını Neler Tetikler Baş Ağrısını Nasıl Geçirebiliriz Baş ağrısı sorunu bence rahatsız edici ve eğer tedavi edilmezse ileride büyük sorunlara neden olacabilecek bir rahatsızlıktır....Öce tedavinin tanısı konulmalıdır tabi drunuza tam ifade ederek yanlış bir tedaviye yol açmamak için önce hastalığın tanısını tam ve doğru olarak konulması gerekir....Tedavi de arkasından gelerek doğru...
 2. KAS AĞRILARININ NEDENLERİ NELERDİR?

  KAS AĞRILARININ NEDENLERİ NELERDİR?

  kas ağrısı nedir,kas ağrısının sebepleri,kas ağrı nasıl geçer,kas ağrısının tedavisi,kas ağrısı hakkında bilgiler Hemen hemen herkes şimdi veya daha sonra acı verici yada ağrıyan kaslara sahip olabilir. Kas ağrısı (miyalji) hafif dereceden ızdıraplı bir aralıkta değişebilir. Çoğu kas ağrısı genellikle birkaç gün içinde kaybolabilir fakat bazı kas ağrıları aylarca kişiyi oyalayabilir....
 3. VAJİNAL AĞRI NEDENLERİ NELERDİR

  VAJİNAL AĞRI NEDENLERİ NELERDİR

  rahim ağrısı,vajinal ağrı,kasık ağrısı,vajinal ağrının sebepleri,vajinal ağrı hastalık habercisimi,vajinal ağrı neden olur,vajinal ağrı tedavisi hakkında bilgiler Enfeksiyonlar ve cilt hastalıkları vajinal ağrıya neden olabilir. Vulvar bölge içindeki yapıların herhangi birindeki hastalık veya yaralanma da vajinal ağrıya neden olabilir. Buna ek olarak, vajinal ağrı bir bütün olarak ya...
 4. Diz ağrısının nedenleri nelerdir?

  Diz ağrısının nedenleri nelerdir?

  diz ağrısı nedne olur,diz ağrısının sebepleri,diz ağrısına ne iyi gelir,diz ağrısı tedavisi,diz ağrısı hakkında bilgiler Diz ağrısı her yaştan insanı etkileyen ortak bir şikâyettir. Diz ağrısı, kopmuş bağ doku veya yırtık kıkırdak gibi bir hasarın sonucu olabilir. Eklem iltihabı, gut hastalığı ve enfeksiyonlar gibi medikal durumlar da diz ağrısına neden olabilir. Birçok küçük diz ağrısı...
 5. Aç kemik sendromu nedir?

  Aç kemik sendromu nedir?

  Yirmili yaşlarda fark edilmeyecek kadar küçük oranlarda başlayan kemik erimesi menapoz dönemi ile büyük oranda artar ve etkisi tüm vücutta hissedilir hale gelir. Östrojen hormonunun azalması sonucu ortaya çıktığı için, menapoz dönemindeki kadınlarda rastlanması tesadüfi değildir. Menapoz döneminde kadınları vuran bir diğer hastalık ise aç kemik sendromudur. Paratiroidi olarak da bilinen aç...

Sayfayı Paylaş