gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Küresel ısınmaya karşı bisiklet

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Küresel ısınmaya dikkati çekmek isteyen Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi öğrencisi 2 genç, bisikletin ulaşım aracı olarak yaygın kullanılması için çok uzun mesafelerin kısa sürelerde kat edilebileceğini göstermek amacıyla 36 günde Avrupa’yı bir uçtan bir uca pedal çevirerek geçecek.
  Küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkati çekmek isteyen AÜ Tıp Fakültesi öğrencisi Berke Özkan ve Mani Habibi, bisikletle Avrupa turuna çıkacak. Öğrenciler, "Akdeniz Üniversitesi Gençleri Avrupa’yı Pedallıyor Bisiklet Turu" adını verdikleri turla çok uzun mesafelerin bisikletle kısa sürelerde kat edilebileceğini göstermeyi hedefliyor.

  Gençlerden Mani Habibi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin küresel ısınma konusundaki hassasiyetlerini gündeme taşımak istediklerini söyledi. Küresel ısınmanın giderek daha tehlikeli boyutlara ulaştığını ileri süren Habibi, "İklim değişikliğine dikkati çekip, Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin bu konuya duyarlılığını göstereceğiz" dedi.

  Bisikletin Avrupa’da yaygın olarak kullanıldığını dile getiren Habibi, "Dünyanın en pahalı yakıtını kullanan Türkiye’de bisikletin ulaşım aracı olarak yaygınlaşması gerektiğini düşünüyoruz. Turumuzda bisikletle çok uzun mesafelerin kısa sürelerde kat edilebileceğini göstereceğiz" diye konuştu.

  Berke Özkan da, tur boyunca Türkiye’yi ve Türk kültürünü Avrupa’ya tanıtacaklarını söyledi. Bu yıl 25. kuruluş yıldönümünü kutlayan Akdeniz Üniversitesinin katkısıyla turu gerçekleştirdiklerini ifade eden Özkan, "Avrupalı öğrencilerin yapacağı benzer turlar için Akdeniz Üniversitesini vazgeçilmez bir istasyon haline getireceğiz" dedi.

  Avrupa’yı 36 günde yaklaşık 2 bin 700 kilometre pedal çevirerek bir uçtan diğerine geçeceklerini belirten Özkan, tur boyunca konaklayacakları şehirlerdeki üniversitelilerle biraraya geleceklerini sözlerine ekledi.

  Keşan İpsala sınır kapısında 26 Temmuzda başlayacak bisiklet turu kapsamında Habibi ve Özkan, Yunanistan’ın Dedeağaç, İskeçe, Drama, Serrai, Makedonya’nın Strumica, Üsküp, Kosova’nın Piriştina, Kosova’nın kuzeyindeki Mitroviça, Sırbistan-Karadağ’ın Podgorica, Hırvatistan’ın Dubrovnik, Opuzen, Split, Zlatar ve Zagreb, Macaristan’ın Nagykanizsa, Siofok, Budapeşte, Gyor, Slovakya’nın Bratislava, Avusturya’nın Viyana, Jihlava ile Çek Cumhuriyetinin Prag kentlerine gidecekler. Gençler, 1 Eylülde Antalya’ya dönecekler.


   
Küresel ısınmaya karşı bisiklet konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Küresel ısınma

  Küresel ısınma

  Küresel ısınmanın etkileri daha önce hiç olmadığı kadar hissediliyor. Bilimadamlarının uyarıları da tehdidin ciddiyetini açıkça ortaya koyuyor. NASA: FELAKETLERE YOL AÇACAK KRİTİK EŞİĞE YAKLAŞILDI Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Kolombiya Üniversitesi’yle yaptığı bir çalışma, dünyanın kritik eşiğe zannedilenden daha da yakın olduğunu gösteriyor. Bilimadamları, 10 yıl boyunca...
 2. Küresel ısınmanın fotoğrafları

  Küresel ısınmanın fotoğrafları

  Küresel ısınmanın fotoğrafları Dünya küresel ısınmanın tehlikesiyle karşı karşıya. İklim değişiklikleri hissedilir derecede artıyor. Antartika'nın güney kesiminde bulunan buzullar sıcaklığın değişkenliğiyle çeşitli şekillere büründü. Buzullar, kışın ülkemizde donan şelaleri andırıyor. İşte buzulllar ülkesi Antartika'da çekilen sıcaklık değişiminin fotoğrafları:...
 3. 'küresel ısınma' turnesi yapacak

  'küresel ısınma' turnesi yapacak

  BİR SÜRE ÖNCE 'KİM GALİP ÇIKAR' ADLI ALBÜMÜNÜ PİYASAYA ÇIKARAN ZEYNEP CASALİNİ, 'TÜRKİYE ÇAPINDA KÜRESEL ISINMAYLA İLGİLİ BİR TURNE YAPMAK İSTİYORUM' DEDİ. Çok yakında dünyada köklü değişimler yaşanacağına dikkat çeken Zeynep Canislini, 'Dünya bu kadar pisliğe dayanamaz! Bireysel çözümler de artık fayda etmiyor' diye konuştu. 2 saat önce. kaynak:haberler.com
 4. ^Yurdşından küresel ısınma manzaraları

  ^Yurdşından küresel ısınma manzaraları

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 5. küresel ısınma nedir

  küresel ısınma nedir

  Televizyonlardan dürekli duyuyoruz ama biri bana küresel ısınma tam olarak nedir açıklayabilirmi acaba ?

Sayfayı Paylaş