1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.288
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Kürtajdan Sonra Gebeliğin Devam Etmesi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  kürtaj oldum hcg değerim düşmedi,kürtaj sonrası gebeliğin devamı,kürtaj nedir,kürtaj nasıl yapılır,kürtaj hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Kürtaj sonrası yeniden hamile kalmak için bir kaç ay geçmesi yeterlidir. Ancak çok nadiren hemen kürtaj sonrasındaki ay tekrar hamile kalanlar olabiliyor, bunun bir zararı olmaz, bebek açısından bir risk oluşturmaz.

  İlk adet görme kürtajdan 30-45 gün kadar sonra olur genellikle. Bu nedenle adet görmemeniz kürtaja bağlı normal bir durum da olabilir hamilelik de olabilir.


  Operasyondan 20 gün sonra yumurtlama (ovulasyon) tekrar olur. Dolayısıyla kürtaj sonrası gebe kalmamak için kürtajdan itibaren 15 ila 25inci günleri arasında korunma olmazsa yeni bir gebelik oluşabilir. Kürtaj operasyonundan itibaren 45 gün geçtiği halde adet kanaması (regl kanaması) olmazsa doktora başvurmak gerekir.

  Kürtaj Sonrası Kanama

  10 haftaya kadar yapılan kürtajlarda ilk 7 gün damlama şeklinde kanama olabilir. Şayet bu kanama parçalı ve pıhtılı fazla miktarda olursa doktora bilgi vermek gerekir. Bazen kürtaj sonrası kanama hiç olmaz, 4-5 gün sonra 4-5 gün süren lekelenmeler olur. Bu tarihten itibaren 35 gün sonra adet (regl) kanaması olur. Kürtaj operasyonundan itibaren 45 gün geçtiği halde adet (regl) kanaması olmazsa doktoru bilgilendirmek gerekir.

  Kürtaj Sonrası Parça Kalması

  Kürtajdan hemen sonra günde 5-6 ped parçalı pıhtılı kanama olması ve bu kanamanın 7 günden fazla olması durumunda parça (fetal ve plasental artıklar) kalmıştır. Tekrar doktora gidip ultrasonla kontrol edildikten sonra tekrar kürtaj operasyonu yapılır. Bu operasyon yapılmazsa kanama durmaz.

  Kürtaj Sonrası Gebeliğin Devamı

  Kürtajdan sonra mutlaka ultrasonla bakılarak gebelik ve eklerinin çıkartıldığından emin olmak gerekir. Şayet bu kontrol yapılmazsa özellikle haftası küçük gebeliklerde (3-4 hafta) rahim içinde perde (septum) olması durumunda veya gebelik kesesinin dışındaki kalınlaşmış endometriumun (rahmin iç bezleri) vakum içerisine gelerek gebelik ve ekleri gibi yanlış görüntü verebilir ve doktoru aldatabilir. Böylece 1,5-2 ay sonra hoş olmayan büyümüş gebelik durumuyla karşı karşıya kalınabilir.


  Kürtaj Sonrası Adet Gecikmesi

  Özellikler haftası büyük gebelerde kürtaj sonrası 2 aya varan adet gecikmeleri normaldir. Bazende özellikle demir aletlerle (sharp kürtaj) yapılan kürtajlarda ise rahmin iç bezlerinin aşırı kazınmasına bağlı bazen hiç adet görememe (amenore) olabilir. Bütün bunlar göz önüne alınarak kürtajdan sonra 45 günden sonra adet görülmezse, mutlaka doktorunuzu bilgilendirmek gerekir.

  Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki:

  Kürtajdan sonra 10 gün cinsel ilişki yasaktır. 15-25inci günler arası tekrar hamilelik olmaması için korunma yöntemi uygulamak gerekir.

  Kürtaj Sonrası Dikkate Edilmesi Gereken Diğer Durumlar Şunlardır

  1- Kürtaj sonrası banyo: hemen yapılabilinir, ancak 15 gün duş şeklinde banyo yapmak gerekir.
  2- Kürtaj sonrası korunma: Kürtajdan 20 gün sonra yumurtlama tekrar olabildiği için korunma yöntemi uygulamak gerekir.
  3- Rh uyuşmazlığı varsa 72 saat içerisinde anti D yapılmalıdır.
  4- İşlem esnasında koruyucu antibiyotik yapılmamışsa 5 gün antibiyotik kullanmak gerekir.
  5- Gebelikten korunmak için korunma yöntemlerini doktordan kendi vücut yapılarına uygun olan yöntemi öğrenmek ve uygulamak gerekir.


  Kürtajdan sonra kısırlık olur mu?

  Teknik olarak temiz ve dokuya saygılı yapılan operasyonda kısırlık riski yoktur. Özellikle 10 haftadan küçük gebelikte yapılan vakum kürtajlarda kısırlık riski yoktur. 10 haftadan büyük gebeliklerde nadirde olsa risk vardır.

  Kürtajdan sonra düşük riski varmıdır?

  10 haftadan önce yapılan kürtajlarda genişletme operasyonu (delatasyon) çok yavaş ve nazik bir şekilde, yapılırsa düşük riski yoktur.


  Kürtaj operasyonu istemli düşük dışında nerelerde uygulanır?

  Genel olarak tedavi ve tanı amacıyla uygulanır. Bunlar kısaca şunlardır:

  1-Anormal rahim (uterus) kanamalarında: 10 günü geçen parçalı ve pıhtılı kanamalar, miyom kanamaları gibi durumlarda hem kanamayı durdurmak hem de dokunun patolojiye gönderilip kesin teşhisi koymak amacıyla yapılır.
  2-Endometriyal (rahim iç duvarı) poliplerinde
  3-Menopoz sonrası kanamalarda veya menopozda rahim iç duvarının 5mm’yi geçtiği durumlarda.
  4-Diskfonsiyonel uterus kanamalarında.
  5-Biyopsi almak amacıyla (yumurtlama döneminden sonraki luteal faz yetmezliğinde, endometrium ile yumurtlama günü arasında paralellik olup olmadığını anlamak için.
  6-Fraksiyone küretaj: patolojinin rahimde mi yoksa rahim ağzında mı olduğunu anlamak için hem rahimden hem de rahim ağzından ayrı ayrı yapılan küretajlardır.
   
Kürtajdan Sonra Gebeliğin Devam Etmesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kürtaj olduktan sonra

  Kürtaj olduktan sonra

  kürtajdan sonra hamile kalanlar slm herkese mayıs ayında 7 haftalık bebğimi ilk başta kalbi attı sonra durmuş ve aldılar ozamandan beri korunduk ilk bu ay yani kasım ayında korunmadık kürtajdan sonra ilk 3 ay hamile kalmdan önceki gibi 32 günde bir adet oldum sonra bu aya kadar 27 günde bir kasım 27.11.2010 adet olmam lazımdı olmadım ikikere idrar testi dünde kan tahili yaprıtrdım sonuç 0,5...
 2. Kürtajdan sonra hamile kalanlar...

  Kürtajdan sonra hamile kalanlar...

  kürtaj sonrası hamilelik kürtajdan sonra hamilelik kürtajdan sonra hamile kalanlar kürtaj sonrası gebe kalınırmı Ya ne zor bi durum oldunu sölememe gerek yok sanırım her anne adayı bebeğini kaybetmekten korkar ve kaybedince çok üzülür hiç kaçınılmaz.Bende çok üzüldüm,şok yaşadım bittim bi an ama ALLAH'A sığınınca herşey geçti gönlmde.Yine umutluyum inşallah Rabbim yine vericek diye düşünüyorum...
 3. kürtajdan sonra ağrı yaşayanlar

  kürtajdan sonra ağrı yaşayanlar

  Kızlar iki aylık bebeğimi kürtaj yaptırmak zorunda kaldım sıkıntı vardı diye. Karnımda batmalar var ve inanılmaz ağrılar yaşıyorum. Bu tür durumda sizler neler yaptınız neler kullandınız bana bilgi verin ilaç kullanmalı mıyım ? Doktor bir tek ağrı kesici verdi birde heralde içinde antibiyotik var ne yapmamı öneriyorsunuz arkadaşlarım.
 4. ilk gebeliğimde kürtaj oldum...

  ilk gebeliğimde kürtaj oldum...

  herkese ii akşamlar ilk gebeliğimdi vebebeğimin kalp atışları olmadığından kürtaj oldum 20 temmuz 2012 de ve hala çok üzgünüm ruhen kendimi toplayamadım çok istiyordum herkes gibi ama allah herşeyin başında sizden benim gibi olup sonrasında sağlıklı bebekler dünyaya getirebien oldumui acaba lütfen bekliyorum.
 5. Kürtajdan Sonra Adet Düzensizilği Yaşayanlar

  Kürtajdan Sonra Adet Düzensizilği Yaşayanlar

  bu konu kürtaj sonrası yaşanan adet düzensizliği hakkında bilgilere yer vermektedir. Farklı nedenlerden dolayı yapılan kürtaj sonucunda yaşanan adet düzensizliği hakkında bilgi edinmek isteyen üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için genel bilgileri sizler için paylaşıyoruz. Kürtaj işleminden sonra adet ortalama olarak 30-40 gün sonra görülür. Bu süre bazen 20 gün kadar kısa olabilir bazen daha...

Sayfayı Paylaş