1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kurumsal Bir Yerde Çalışmak Her Derde Deva Mıdır?

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  İş hayatına atılan herkes kurumsallaşmış büyük bir şirkette çalışmanın özlemini çeker. Halbuki hayatta görünüşle gerçek her zaman örtüşmez. Uzaktan davulun sesi hoş gelir. Gerçek çoğu zaman göründüğünden farklıdır. Yetenekli, gayretli bir kişi olduğunuzu düşünelim. Çok çalışıyorsunuz, şirketin işleyişinde doğru bulmadığınız şeyleri daha iyi bir hale getirme gayreti içindesiniz. Başarılısınız, hatta çok başarılısınız.
  Önce bu başarınız için fazla bir takdir beklemeyin. Çoğu kurumsallaşmış büyük şirkette başarının şahsi bir takdiri olmaz. Sizin özel gayretiniz çalıştığınız bölümün başarısıdır. Hatta bu başarınız çoğu zaman emsaller arasındaki dengeyi bozar, sivrilmenin faturası bir şekilde karşınıza çıkar. Kurumsallaşmış büyük bir şirkette ahenk çok önemlidir. Çok yetenekli ve yaratıcı olmanız şirket ahengini tehdit edebilir. Şirketteki ahenk, değişimden zarar görebilir. Çünkü daha önce işe başlamış olanların daha çok yol almış olacakları düşüncesi, yani “senyorite”, bu şirketlere hakimdir. Deli gibi çalışsanız da yükselmeniz uzun süre alabilir.
  Ayrıca kurumsallaşmış şirketlerde oturmuş bir düzen vardır. Piyasanın değişimi nedeniyle bu düzeni değiştirmeye çalışırsanız, çoğu zaman engellerle karşılaşırsınız.
  Kurumsallaşmış büyük şirketlere girmek zordur, çok elerler. Her şeyiniz uygun olsa bile verdiğiniz özgeçmişteki fotoğrafınızda sahte bulunan gülüşünüz bile kapının size kapanmasına sebep olabilir.
  Madem kurumsallaşmış büyük şirketlere girebilmek bu kadar zor, o zaman böyle şirketlerde çalışmanın bir keyfi olmalı diye düşünür insan.
  1990’da Moskova’da GUM adlı büyük bir mağazanın bir reyonunda ucu bucağı olmayan bir kuyruk vardı. Merakımı çekti.Yakınımda sırada bulunan bir Rus gencine “Bu ne kuyruğu?” diye sordum. O genç kibar bir şekilde “Ben de ne olduğunu bilmiyorum. Ama bu kadar kuyruk olduğuna göre, iyi bir şey olmalı” dedi.

  Her şey denk düştü, kurumsallaşmış büyük bir şirkete girdiniz, çok başarılı oldunuz. Hızla yükselemediniz ama piyasada bir boşluk buldunuz. Kendi işinizi yapacaksınız.
  Kurumsallaşmış büyük bir şirkette çalışan kişi, hiçbir hata yapmamak için ister istemez çok tedbirli, temkinli olmaya başlamıştır. Büyük bir grupla, tam kadroyla iş yapmaya alışmıştır. Kendi işini kurup, kendi başına kalınca bocalar. Arkasında destek arar, yardım bekler.
  Halbuki yeni kurulan bir şirkette girişimcinin üç beş farklı işi kendi başına yapması gerekebilir. Kurduğu yeni şirketi benimsemez, en ufak başarısızlıkta sebat edemez, eski şirketinin hayalini kurmaya başlar, bocalar ve başarısız olur.
  KURUMSAL ŞİRKETİN FAYDALARI

  - Kurumsallaşmış bir şirkette çalışmak insana önce itibar getirir. Bu şirkette çalışıyorum deyince otomatik olarak kişinin başarılı olduğu düşünülür. Herkesi almayan, seçici olan bir şirket sizi işe almışsa, sizde bir şeyler fark etmiş demektir.
  - Kurumsallaşmış şirketlerde iş yükü makuldür, kimse sizden mucizeler beklemez. Önce verirler, sonra alırlar. Böyle şirketlerde çalışanlar sürekli eğitim alırlar, kendilerini geliştirmelerine imkanlar çıkar.
  - Sizden uzun süreler değil, verimli çalışmanız beklenir. Esas olan şirkette bulunmanız değil, iş çıkarmanızdır.
  - Kurumsallaşmış büyük şirketlerde çalışanlar genelde benzer özelliklere sahiptirler, iyi eğitimlidirler. Konuştuğunuz, arkadaşlık etme durumundaki kimseler, benzerlerinizdir.
  - Böyle şirketlerde çalışanların kazancı genelde piyasaya göre iyidir. Maaşınızı ayın sonunda alacağınızı bilirsiniz. Sürpriz olmaz. Fakat kazancınız hiçbir zaman patlamalar yapan bir şirketteki gibi artmaz. Azar azar yükselir.

  Aşırı zorluklardan hoşlanmayan, düz yolda gitmek isteyen kişiler için kurumsallaşmış büyük şirketler ideal olabilir. Ama kendinden emin, taşı sıksam suyunu çıkarırım diyen kimselere kurumsallaşmış büyük şirketler yavan gelebilir.

  İş bitirici, faal kişiler başka şirketlerde belki çok daha ilerilere gidip, başarılı olabilirler. Ama işler denk gelmezse çok da sıkıntı çekebilirler.

  Karar sizin.
   
Kurumsal Bir Yerde Çalışmak Her Derde Deva Mıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bakla her derde deva

  Bakla her derde deva

  Bakla, sindirimi kolay ve çok besleyici bir sebze. Tanelerinde bol miktarda azot ve nişasta bulunuyor. Uzmanlar; bitkisel protein, karbonhidrat, demir, kalsiyum ve bol vitamin içeren bu sebzenin sık sık tüketilmesini tavsiye ediyor. Baklanın; kuvvet verici, idrar yollarını temizleyici ve ishal kesici etkisi de var. Baş ağrılarına iyi geliyor. Ayrıca, şeker hastalarında kan şekerini düşürmeye...
 2. Yürümek her derde deva

  Yürümek her derde deva

  Yürümek her derde deva ABD'de yapılan araştırmalara göre, yürümenin insan sağlığına pek çok yönden yararlı olduğu tespit edildi. Düzenli olarak yürüyüş yapmanın, kasların kuvvetlendirilmesinden, düşünce potansiyelini arttırmaya, yaşlanma sürecini geciktirmekten zayıflamaya kadar birçok yararı olduğu ifade ediliyor. Mayo Klinik tarafından yayınlanan rapora göre, yüzyıllardır doktorlar...
 3. Karnabahar her derde deva

  Karnabahar her derde deva

  Karnabahar kış aylarının vazgeçilmez sebzelerinden biridir. Yemek yaparken çok çeşitli seçenek sunmasının yanında özellikle kadınlarda göğüs kanserine karşı koruyan indol-3 karbonal içerir. Karnabaharı pişirirken çiçeğinin yanı sıra 4-5 dal yaprağından da koyarsanız tüm etkin maddeleri elde etmiş olursunuz. Karnabaharda C vitamini potasyum mineral betakaroten ve lif bulunmaktadır. Az suda...
 4. Her derde deva..

  Her derde deva..

  Her sorununuza bir çözüm var ! Bugün iş yerimde kadıköy şifa hastanesinin bir sağlık semineri var . Daha çok kadın ve kadın sağlığı ile kadın doğum sağlığı konu alınmış. Seminere kulak verdim aklınıza ne gelirse melişler her konuda kadın deyince ne geliyorsa aklınıza yani.. Özellikle bir ürüne değindiler beni hem şaşırttı hemde sizlerle paylaşmam gerektiğini düşündürdü .. ee sonuçta...
 5. Her derde Deva: Enginar

  Her derde Deva: Enginar

  enginar enginar, her derde deva, saglik, bahar aylari, arastirma, ile ilgili tüm konulari burada bulabilirsiniz Enginar Bahar aylarıyla birlikte tezgahlardaki yerini alan enginar, sahip olduğu vitamin ve minerallerle tam bir saglik dostu olan enginarın yapraklarının da yenmesi öneriliyor. Posa yönünden çok zengin olan ve karaciğeri temizleyici özelliği bulunan enginarın, faydaları...

Sayfayı Paylaş