gebe
 1. ARWEN

  ARWEN Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Ocak 2008
  Mesajlar:
  332
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Deniz Ülkesi

  KuŞ Grİbİ Nedİr ?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ARWEN tarafından paylaşıldı.

  KUŞ GRİBİ NEDİR ? [​IMG]Dünyada yaklaşık 15 çeşit Kuş Gribi türü kanatlıları enfekte edebilmektedir. Manyas’da tespit edilen tip H5N1’dir, bu virüs kanatlılar arasında çok çabuk bulaşır ve kanatlıları öldürebilir. Kuş gribinin diğer çeşitlerinin aksine H5N1 insanlara bulaşabilir. Bu bulaşma insanların Kuş Gribi enfeksiyonu çok yoğun olduğu ortamda ve gerekli koruyucu giysiler olmadığında gerçekleşebilir. Çok uzun yıllardır mevcut olduğu düşünülen H5N1, Hong Kong’da yaklaşık 8 sene evvel tam olarak tespit edilmiştir. Bu 8 yıl zarfında Kuş Gribinden ölen insan sayısı 65’dir. Diğer taraftan Dünya Sağlık Örgütü, WHO verilerine göre her yıl normal gripten dünyada 150.000 ila 300.000 insan hayatlarını kaybetmektedir.
  NEDEN KUŞ GRİBİ SALGINI ENDİŞESİ VARDIR ?
  Öncelikle bilimsel otoriteler olası salgınlara karşı geçmişe kıyasla çok daha duyarlıdır. Grip virüsleri oldukça dengesizdir, şekil değiştirebilir, ve bir cins hayvandan diğerine atlama potansiyeline sahiptir. Bilim insanlarının endişelerinin temeli Kuş Gribi virüsünün hasta bir insanda şekil değiştirerek bir başka insana bulaşacak potansiyele gelmesidir. Bu değişim ancak şu şekilde meydana gelebilir: Normal grip hastası olan bir insanın vücuduna bir şekilde Kuş Gribi virüsünün girmesi, bu iki virüsün birleşerek mütant virüs yaratmaları, bu virüsün yüksek patojenitede olması, yani insanların bağışıklık sistemlerinin üstesinden gelemeyeceği tipte olması ve bir insandan diğerine çabuk atlayabilme potansiyeline sahip olmasıdır. Bu olasılıklar gerçekleştiği takdirde bir salgın olması endişesi vardır.
  KUŞ GRİBİ NASIL BULAŞIR ?
  Kuş Gribi bir kanatlıdan diğerine göçmen kuşların ve arka bahçede serbest dolaşan kaz, ördek gibi kanatlıların dışkıları ile bulaşabilir. Normal dezenfektanlar kullanılığı takdirde virüs ölür. Virüs 20C derecede yaklaşık 4 gün yaşayabilir.
  Kuş Gribi ile enfekte bir kanatlı sürüsü içerisinde bulunan koruyucu giysi kullanmayan bir insana hava yolu ile bulaşabilir. Ağız maskesi, göz koruyucusu ve bir kullanımlık giysiler insanı enfeksiyondan korur.
  Dünya Sağlık Örgütü, WHO verilerine göre Kuş Gribinin insandan insana bulaşarak öldürmesine dünyada rastlanmamıştır.
  [​IMG]KUŞ GRİBİ ET İLE BULAŞIR MI ?
  Kuş Gribinin et ile bulaştığı tespit edilememiştir. Fakat güvence açısından virüs normal pişirme şartlarında, 70C derecede zaten yok olacağından, normal pişirme yöntemlerine uyulması en doğrusudur.
  İNSANDA KUŞ GRİBİ BELİRTİLERİ ?

  Kuş Gribinin insanlarda normal gribe benzer belirtileri vardır. Bu belirtiler insandan insana değişmekle beraber öksürük, boğaz iltihabı, kas ağrıları, göz enfeksiyonu, akut solunum sorunu gibi belirtilerin biri veya birkaçı olabilir. KORUNMA VE TEDAVİ ?
  Piyasadaki Kuş Gribi ilaçları hem koruyucu hem de tedavi amaçlı kullanılabilmektedir. Virüs Amantadine ve Rimantadine isimli eski ilaçlara dirençli gözükmektedir. Fakat Tamiflu ve Relenza isimli yeni ilaçlar Kuş Gribi virüsüne karşı koruma ve tedavi yönlü etkin olarak çalışmaktadır.
  Kuş Gribinin aşısı henüz piyasada yoktur, ilaç firmaları bu konuda yoğun olarak çalışmaktadırlar. Diğer taraftan insanların normal grip aşılarını yapmaları çok önemli bir tavsiyedir. Normal gribe karşı dirençli insanlarda Kuş Gribi’niden etkilenme ve diğer insanlara yayma etkisinin yok olacağı düşünülmektedir.

  Dr.Ruhi Çakır

  [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]
  [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]

   
 2. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  4.236
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: KuŞ Grİbİ Nedİr ?

  faydalı bilgilerin için sağol canım...
   
 3. ARWEN

  ARWEN Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Ocak 2008
  Mesajlar:
  332
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Deniz Ülkesi
  Ce: KuŞ Grİbİ Nedİr ?

  rica ederim..............:)
   
KuŞ Grİbİ Nedİr ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çağın korkulan hastalığı kuş gribi

  çağın korkulan hastalığı kuş gribi

  Kuş Gribi Kuş gribi etkeni olan Avian İnfluenza A (H5N1) hem kuş ve kümes hayvanlarında, hem de insanlarda hastalık yapabilen A tipi bir grip virüsüdür. A tipi grip virüsleri, antijenik yapısında büyük ölçüde değişiklik oluşturma kabiliyetinde olup, bunun sonucunda küresel salgınlara yol açabilen virüslerdir. 1918' deki salgında 40 milyon kişi ölmüştü . Ekim 2003 ' te Güney Vietnem' da...
 2. kuş gribinin sebebi bulundu :)

  kuş gribinin sebebi bulundu :)

  Kuş Gribinin Sebebi İşte Budur... Kumdan Yapılmış Bunlar... Hangi Süper Zeka Bunu Düşündü? Nokia 8710i *1,3 Mp entegre kamera *3" LCD ekran, 10X optik zoom *Sesli video *Bluetooth 100mt. *512 Mb Sd card (arttırılabilir) *MP3 player *radyo + kulaklık
 3. Domuz Gribi Nedir? Domuz Gribinden Nasıl Korunmalıyız?

  Domuz Gribi Nedir? Domuz Gribinden Nasıl Korunmalıyız?

  Biliyorsunuz artık Domuz Gribi Türkiye'ye de geldi neler yapmalıyız nasıl korunmalıyız hepsinin cevabı bu yazıda :) Meksika'da ortaya çıkan ve çok sayıda insanın ölümüne neden olduğu sanılan, ABD, Kanada, İspanya, İskoçya, Norveç, Güney Kore, Almanya, Yeni Zelanda, İngiltere, Brezilya, Fransa, İspanya da da şüpheli vakalara rastlanan domuz gribinin dünyaya yayılmasından endişe ediliyor....
 4. Kuş gribi yeniden mi hortladı?

  Kuş gribi yeniden mi hortladı?

  Kuş gribi kabusu geri mi geliyor? Bir tavuk çiftliğinde kuş gribi salgını tespit edildi. Tüm hayvanlar itlaf edilecek.. AB, Romanya'nın Ukrayna sınırı yakınlarındaki bir tavuk çiftliğinde kuş gribi salgını tespit ettiğini bildirdi. Avrupa Komisyonundan yapılan açıklamada, Romanya ulusal laboratuarının Letea'daki salgının kuş gribi olduğunu dün doğruladığı, yüksek patojenik H5N1...
 5. Gebelikte grip olanlar ne yapmalı

  Gebelikte grip olanlar ne yapmalı

  Malum kış aylarının en soğuk zamanlarını yaşıyoruz ve mevsimin korkulu kabusu haline gelen grip hastalığı her yaştan kişilerin sağlığını olumsuz bir şekil de etkiliyor. Bu olumsuz etkilerden ne yazık ki anne adayları da nasibini alıyor ve bazen ne kadar kendisini korusa da bulaşıcı olduğu için gribe yakalanmaktan kurtulamıyor. Peki hamilelik te grip olan kişi ne yapmalı? Gebelik de grip...

Sayfayı Paylaş