Etiketler:
 1. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden

  Kuşburnu (Rosaceae familyası) meyvesi

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında *jellibon* tarafından paylaşıldı.

  rosaceae familyası kuşburnu familyası insan beslenmesi açısından önemli vitamin, mineral ve karbonhidratları içermektedir. Kuşburnunun besleyici değerinin yanı sıra, çeşitli rahatsızlıklara karşı bünyeyi koruyucu, kısmen de çeşitli rahatsızlıkları tedavi edici özellikleri vardır. Kuşburnu meyveleri gıda sanayinde değişik ürünlere (meyve suyu, reçel, marmelat, püre, komposto, çay) işlendiği gibi bebek gıdaları, meyve suları, yoğurt, süt gibi gıdaların vitamince zenginleştirilmesinde de kullanılmaktadır. Esas olarak pulp kısmı kullanılan kuşburnu meyvesinin, diğer dikkati çeken fakat henüz bilinmeyen çekirdekleri de önemli kullanım alanlarına sahiptir. Kuşburnu meyvelerinin çeşitli ürünlere işlenmesinden sonra atık olarak görülen kuşburnu çekirdeklerinin çok az bir kısmı, yöre halkı tarafından kırdırılarak hayvan yemi rasyonlarında kullanılmaktadır. Yine, ekonomik açıdan değerli olan kuşburnu meyvesinin çekirdekleri yatıştırıcı olarak da kullanılabilmektedir. Kuşburnu çekirdeklerinde %91.84-92.24 kurumadde, %6.89-8.64 protein, % 1.94-2.09 kül, 0.22-0.44 mg/100g askorbik asit, %6.92-8.60 yağ ve %2-3 eterik yağ bulunmaktadır.
  Kuşburnunun meyve ve çekirdeklerinde bol miktarda absisik asit (ABA) varlığından dolayı meyveler kışın dökülmeden kalmakta ve kolay çimlenememektedir.
  Kuşburnu çekirdekleri E vitamini ve yağ açısından etli kısma nazaran daha zengindir. Kuşburnu çekirdek yağında en fazla bulunan yağ asitleri linoleik asit (%50.08), araşidik asit (%20.00) ve oleik asit (%19.31) tir. Kuşburnu çekirdek yağının doymamışlık derecesi linoleik asitten daha fazla olan yağ asitlerini içermemesinden dolayı, bu yağ tat ve aroma bozulmasına karşı dirençli, yani oksidasyon stabilitesi yüksektir. Bu özelliklerinden dolayı kuşburnu çekirdek yağının “gurme yağı” olarak değerlendirilebilineceği, kullanıma sunulması ile tüketiciye değişik bir yağın sunulmuş olacağı ve ürün çeşitliliğinin arttırılmasına katkıda bulunabileceği belirtilmektedir. Kuşburnu çekirdek yağı, mısır özü, ayçiçeği, susam, kolza ve pamuk tohumu yağı ile aynı sınıftadır. Bu sınıf yağlar çoğunlukla yemeklik, kızartmalık ve salata yağı olarak kullanılabildiği gibi; aynı zamanda shortening ve margarinlerin hazırlanmasında da kullanılmaktadır. Kuşburnu çekirdek yağının da yukarıda belirtilen kullanım alanlarında değerlendirme olanakları vardır.Yine çekirdeklerin içerdiği yağlardan kozmetik sanayinde de faydalanılmaktadır. Yarı kuruyan yağlar sınıfında olduğu belirtilen kuşburnu çekirdek yağının özellikleri nedeniyle özellikle boya ve vernik sanayinde kullanılmasının uygun olacağı görüşü de savunulmaktadır.
  Hayvanlar üzerinde yapılan denemelerle kuşburnu tohumlarının kolesterol ve trigliserid oranını düşürdüğü belirlenmiş, bu nedenle kuşburnunun diyetik insan gıdalarında bir bileşen olarak kullanılabilmesinin uygun olacağı kanaatine varılmıştır.
  Kuşburnu çekirdeklerinden elde edilen yağ dünyanın birçok ülkesinde kozmetik sanayinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Özellikle Avrupa ülkelerinin birçoğunda, bileşiminin büyük çoğunluğunu kuşburnu çekirdek yağının oluşturduğu çeşitli kozmetik ürünleri ticari olarak oldukça yüksek fiyatlardan alıcı bulmaktadır. Kuşburnu çekirdeklerinden elde edilen yağ kullanılarak üretilen ürünleri ve kullanım alanlarını şöyle sıralayabiliriz:
  1. Kuşburnu yağı:
  Kuşburnu yağı; masaj, cilt koruyucu,yaşlanmayı geciktirici, gençleştirici, kırışıklıkları önleyici (özellikle göz ve ağız çevresi), güneş ve sert hava iklimlerinden koruyucu, yaralanmış dokuları iyileştirici ve kalınlaştırıcı (eczacılık) ve hücre yenileyici olarak kullanılmaktadır.
  2. Cilt koruyucu Kuşburnu Ürünleri

  a) Yüz temizleyici kuşburnu yağı b) Nemlendirici Kuşburnu Kremi
  c) Kuşburnu kremi
  d) Doğal şifalı Kuşburnu sabunu
  e) Doğal kuşburnu yüz losyonu
  f) Yaşlanmayı geciktirici kuşburnu kremi
  g) Kuşburnu spreyi
  Yukarıda maddeler halinde verilen cilt koruyucu kuşburnu ürünleri; yüzdeki lekeleri giderici, hücre yenileyici, yaşlanma belirtilerini azaltıcı, deri elastikiyetini artırıcı, pigmentasyonu azaltıcı, kılcal damar çatlamalarını önleyici, yumuşatıcı, yara izlerini giderici, güneşten koruyucu, nemlendirici, deri güçlendirici, pürüzsüzleştirici, sivilcelerden koruyucu, ölü hücreleri temizleyici ve yenileyici olarak kullanılmaktadır.
  Sonuç olarak kuşburnu meyvesinin pulpuna ilaveten çekirdeklerinin de hayvan yemi olarak kullanımı yanı sıra, gıda sanayinde ve kozmetik sanayinde kullanım olanakları mevcuttur. Ancak, bugüne kadar kuşburnu çekirdeklerinden hayvan yemi olarak kullanımı dışında herhangi bir atılımda bulunulmamış olması ülkemiz ekonomisi açısından büyük bir kayıptır.
  alıntıdır   
Kuşburnu (Rosaceae familyası) meyvesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Rosaceae (Gülgiller) Familyası

  Rosaceae (Gülgiller) Familyası

  gülgiller familyası rosaceae familyası rosaceae özellikleri Sınıflandırma Alem : Plantae - Bitkiler Bölüm : Magnoliophyta - Kapalı tohumlular Sınıf : Magnoliopsida - İki çenekliler Takım : Rosales Familya : Rosaceae - Gülgiller Gülgiller (Rosaceae), 100-120 cins içinde sınıflandırılmış 3,000-4,000 türübitki familyasıdır. içeren, büyük bir Gülgiller, geleneksel olarak 4 alt...
 2. Selulite Kuşburnu ile çözüm

  Selulite Kuşburnu ile çözüm

  selulit kuşburnu kuş burnu kus burnu kusburnu Şahsen ilkkez duyuyorum.Kuş burnunu hiç sevmem çok mayhoş bir tadı var ve bana hoş gelmiyor:DAma selülit sorunu olup kuşburnunu sevenlere güzel bir haber.Selülitlerinizden kuşburnuyla kurtulabilrisiniz.Nasıl mı?Buyrunuz... Eski Başbakan Tansu Çiller'in, güzelliğini borçlu olduğunu açıkladığı kuşburnu çayının selülite de iyi geldiği bildirildi....
 3. Alıç meyvesi

  Alıç meyvesi

  alıç nerede yetişir alıç meyvesi nerde yetişir nerde alıç meyvesi, faydaları, kullanımı, nasıl kullanılır, nerde yetişir, Küçükken, okul önünde kağıt küllahlar içersinde satın aldığım alıç meyvesini pek sevmez ama sırf arkadaşalrım alıyor diye alırdım :D:D "Hey gidi günler heyy!" diyor ve alıç meyvesi hakkında ki anımı kısa keserek, faydalarını sunuyorum sizlere Melek'ler:)...
 4. Akdiken meyvesi

  Akdiken meyvesi

  akdiken meyvesi faydaları akdiken akdiken meyvesi, faydaları, bitkisi, Akdiken meyvesinin faydaları nelerdir, ne işe yarar, bu bitki nasıl birşeydir; daha ve dahası bütün soruların cevabı, bu yazımızda saklı Melek'ler:) Akdiken, Kreuzdorn, Rhamnus cathartica Geyik dikeni ağacı Güvemeriği Adi Cehri Familyası: Akdikengillerden, Kreuzdorngewaechse, Rhamnaceae Drugları: Akdiken Meyvesi:...
 5. Liçi Meyvesi

  Liçi Meyvesi

  Liçi meyvesi Liçi meyvesi hakkında bilgi Liçi meyvesinin özellikleri Bizim bilmedigimiz tatmadigimiz daha bir cok meyve, sebze var.Her ülkenin kendine has, o ülkede herkesin bildigi meyvelerden biriside Cin´de yetisen lici.Lici nerde yetisir , nasil yenilir taniyalim :) Liçi (Litchi chinensis) (Çince: liçi, İngilizce: lychee, litchi, laichi veya lichu), başlıca olarak Çin’in güneyinde...

Sayfayı Paylaş