Kyoto ülkenin geleceğinde belirleyici olacak

tuqqce

tuqqce

Daimi Üye
Üye
Kyoto ülkenin geleceğinde belirleyici olacak
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne taraf olmamasının kendilerine sıkıntı yarattığını belirterek, "İklim değişikliği konusunda çalışmalar yapıyoruz. Ama Kyoto Protokolü’ne taraf olmamız gerekiyordu. 176 ülkenin kabul ettiği Kyoto’yu Amerika ve Türkiye kabul etmedi" dedi.

Veysel Eroğlu, dün, Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı’in (TÜKÇEV) Ceylan İntercontinental Oteli’nde düzenlediği, "Sivil Toplum Gözüyle Tüketici ve Çevre Bilinci" konulu konferansa ve "Çevre ve İnsan" temalı fotoğraf yarışmasının ödül törenine katıldı. Konferansta konuşan Veysel Eroğlu, Türkiye’nin Kyoto’ya taraf olması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: " Kyoto Protokolü 10 yıl önce imzalanabilirdi. Ama o zaman yanlışlık yapıp imzalamadılar. Kyoto’yu 176 ülke imzaladı. İmzalamayan Amerika ve Türkiye kaldı. Biz aslında pek çok ülkeden iklim değişikliği konusunda daha gayretliyiz. Kyoto’ya taraf olmamız gerekiyordu. Kyoto Protokolü’nün imzalanmasıyla birlikte Türkiye’nin Avrupa Birliği ile müzakerede daha rahat olacağını düşünüyorum" dedi. Bakan Eroğlu, yaz aylarında gündeme gelen, gece kulüplerinde yüksek sesle müzik çalınmasına da değindi.

Okul, kışla ve hastane bahçeleri ağaçlandırılacak

ULAŞTIRMA, Milli Eğitim, Sağlık bakanlıkları ve Genelkurmay Başkanlığı ile protokol imzaladıklarını belirten Veysel Eroğlu, Türkiye’deki karayollarının kenarları ile okul, hastane ve kışla bahçelerinin ağaçlandırılacağını söyledi. Bakan Eroğlu, Çevre ve İnsan konulu fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini verdi.

kaynak:hürriyet.com
 
Üst