Los Angeles Tatil Bilgileri

Los Angeles Tatil Bilgileri
Yüksek binalar, ünlülerin ayak izlerinin buunduğu bulvar, Disneyland, film stüdyoları ve daha bir çok özelliği ile Melekler Şehri...

LOS ANGELES BİLGİLERİ

Uçuş süresi : 12 saat (İyi yolculuklar)
Para birimi : Amerikan Doları
Yüzölçümü : 10 bin 500 kilometrekare
Resmi dil : İngilizce
Sıcaklık : Los Angeles, Amerika'nın diğer şehirlerine nazaran daha sıcak bir iklime sahiptir. Yaz aylarında 32 derece olan sıcaklık, kış aylarında 12 dereceler kadar düşüş gösterir.
Nüfus : Yaklaşık 3,798,981
Vize : Amerika vize konusunda oldukça titiz davranan ülkeler arasında yer alıyor.

ÖNEMLİ TELEFONLAR

Nasıl telefon edilir : 00+90+alan kodu+tel numarası (Cep telefonları çalışmaktadır)
Türk konsolosluğu : Turkish Consulate General 4801 Wilshire Blvd., Suit 310 Los Angeles, CA 90010 Tel: (213) 937--0118 veya 0110
Telefon kodu : 1 Los Angeles: 213
Ambulans : 911
Polis : 911

NEREYİ GEZSEK?

Los Angeles ya da Melekler Şehri... yüksek binalar, sarayları anımsatan villalar, ışıl ışıl reklam panoları, dünyaca ünlü plajları, sayısız müzeleri, sinema salonları, Hollywood, Bewerly Hills, Disneyland ve daha bir çok özelliği ile kendi başına marka olan bir şehirdir.

Beverly Hills: Aslında Los Angeles'in her bölgesi için şan, şöhret ve zenginlik simgesi denilebilir, ancak Beverly Hills bu konuda diğer bütün bölgeleri geride bırakabilmiştir. Bu bölgede bulunan lüks villalar ve bu villalarda oturan ünlü isimler, bu sokaklarda gezerken, Palmiye ağaçlarının sokaklara kattığı değişik hava, son model arabalar, tasarım harikası binalar, sanat eseri konumunda yapılan bahçe düzenleri ile Bewerliy Hills, LA gelen bir çok insanın gezmek istediği yerlerden bir tanesidir.

Hollywood: Burası bir rüya gibidir. Film karelerinden görmeye çok alışık olduğunuz Hollywood tabelasını ve kaldırımda bulunan ünlülerin el ve ayak izlerini görmek için Los Angeles'i ziyarete gelen binlerce insan Hollywood'a akın etmektedir. Ancak Hollywood'da sadece ünlülerin ayak izlerinin bulunduğunu söylemek biraz haksızlık olur. Burada Hollywood bulvarının bulunduğu yerde yeniden onarılmış olan, Grauman's Chinese Theatre-Çin Tiyatrosu, El Capitan sineması, ve hemen yakınlarında kırmızı halısı ile Oscar törenlerinin yeni mekanı olan Kodak Tiyatrosu vardır. Hollywood'da yerlerde ünlülerin ayak izlerine baktığınız kadar biraz da çevrenize bakmalısınız.

Marina Del Rey: Los Angeles'in en büyük marinasıdır. Bu marina şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçıp güzel saatler geçirebileceğiniz bir yerdir. Burada bulunan balık restoranlarında enfes balıklar yiyebilir, okyanus havasını derin derin içinize çekebilirsiniz.

Disneyland: Eğlencenin ruhu burada yaşıyor. Los Angeles'e gelip de buraya uğramadan dönmemeniz gerekmektedir. Burası sıradan bir eğlence parkı olmanın sınırlarını çoktan aşmış 7'den 70'e herkesin gözde mekanı olmuştur. Rengarenk bir dünya, bir yanda dünyanın en ünlü çizgi film kahramanları, bir yanda ışıklar... bölüm bölüm ayrılan eğlenceli ve şaşırtıcı alanlarıyla, Disneyland hayal edebileceğiniz gibi bir yer.

Malibu: Los Angeles'da bulunan en duru ve temiz denize sahiptir. Burada genellikle yıl boyunca bir çok sörfçü ile karşılaşabilirsiniz. Malibu'da sörf yapmak bir yaşam kuralı gibidir. Bir çok ünlünün evlinin burada bulunması Malibu'yu Los Angeles'da ayrı bir yere koymuştur.

Santa Monica : Okyanus kenarında, geniş yürüyüş parkurunda paten yapanlar bisiklete binenler, uzun ve geniş iskelesi ile Los Angeles'da oldukça ilgi çeken yerlerin arasında yer alır. Özellikle sıcak Los Angeles günlerinde diğer bölgelere göre 5-6 derece daha serin olmasıyla burası sıcaktan bunalıp serinlemek isteyenlerin gözdesi olmuştur.

Universal Studios: İyi bir sinema izleyiciyseniz, Los Angeles'in her köşesinden fırlayan bir filmin sahnesine tanıklık edebilirsiniz. Ama siz bu filmlerin bir de nasıl stüdyolarda çekildiğini merak ediyorsanız, Los Angeles'a gelen her turist gibi, Universal Stüdyolarında bir gezi turu yapmalısınız. Bu stüdyoları gezmek size oldukça eğlenceli gelecektir. Ancak, bu gezinin sonunda filmlerde yapılan bir çok hileyi öğreneceğiniz için, Amerikan filmleri gözünüzde eski inandırıcılıklarını kaybedecektir.

Venice Beach: Bu sahili bir çok filmden hatırlayacaksınızdır. Minik bikinileriyle paten yapan genç kızlar, üstü açık arabalarla gezen gençler, sahilde uzanıp güneşin aaafini çıkaranlar, okyanusun dalgalarında sörf yapanlar... işte size bir Los Angeles klasiği daha, dedirtecek bir yer.

Griffith Park: Bu park belki size New York'da Central Park kadar ilgi çekici gelmeyebilir ancak, yürüyüş parkurları, golf sahaları, içinde bulunan hayvanat bahçesi ile yeşillikler içinde güzel saatler geçirebileceğiniz bir yer. Ayrıca burada bulunan gözlem kulesi ile Los Angeles'ı kuşbakışı izleyebilmek size ayrı bir aaaif verecektir.

NE YESEK?

Los Angeles'da her bölgede, dünya mutfaklarından lezzetler bulabilmeniz mümkün. Çin mutfağından, Doğu mutfağına kadar bir çok lezzeti bir arda bulabilirsiniz. Amerika'nın bütün eyaletleri yemek konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

Ancak Los Angeles'da hayat her yönüyle hızlı yaşandığı için, genellikle yemekler ayak üstü yenir. Bunun içinde her köşe başına fast food, tost, sosisli sandviç aaagahına rastlayabilirsiniz. Özellikle Los Angeles sahillerinde, ister Malibu olsun, ister Venice olsun, hangi sahilde olursanız olun buralarda karnınız acıktığında sahil kenarlarında bulunan ufak büfelerden ya da aaagahlardan ayak üstü bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Tabii ki de Los Angeles gibi lüks bir şehirde yemek yemek sadece ayak üstü yerlerde olmuyor. Burası aaaif ve zevk şehri olduğu için buna uygun restoranlar, kafeler şehrin her yerinde bulunuyor. Los Angeles'da bulunan mekanları saymak oldukça zaman alır. Siz en iyisi dekorasyonunu beğendiğiniz bir mekana girin ve mönüden bir yemek seçin. Ancak dekorasyonunu beğendiğiniz bir mekanın oldukça pahalı olabileceği ihtimalini de hesaba katmayı unutmayın.

Los Angeles'te eğer balık yemek isterseniz size önerebileceğimiz yer, Marine Del Rey olacaktır. Burada bir çok balık restoranı bulunmaktadır. İster küçük bir balıkçıda isterseniz de, lüks bir restoranda okyanus manzarası eşliğinde balık yemenin aaafini yaşayabilirisiniz.

NE ALSAK?

Alışveriş kelimesi Los Angeles için lüks butikler, markalı ürünler anlamına gelmektedir. Los Angeles'da bulunan mağazalarda ya da alışveriş merkezlerinde Versace, DKNY, Nike, Ferre, Dolce&Gabbana, Armani gibi dünyaca ünlü markaların bir çok şubelerini bulabilirsiniz. Tabii ki bu mağazalarda bulunan ürünleri satın almak için oldukça yüksek paraları gözden çıkartmanız gerekecektir. Mağazaların vitrinlerine bakarken bile bu mağazaların ne kadar pahalı olabileceğini hayal edebilirsiniz. Los Angeles'da markalı ürünleri daha ucuza satın almak isterseniz, bir çok outlet mağaza olduğunu hatırlatalım. Bu outlet mağazalar genellikle Hollywood'da bulunuyor. Özellikle La Cienega Bulvarında bulunan Loehmann's adlı mağazada, lüks caddelerde ki ışıltılı vitrinlerde gördüğünüz bir çok ürünü, çok daha ucuz fiyata sunacak bir mağazadır.

Los Angeles'da sokaklarda gezerken bu ışıltılı vitrinlere kaptırabilir ve bütün paranızı burada bulunan ürünlere harcamak isteyebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın, Los Angeles'dasınız, her köşesinden filmlerin fışkırdığı bir şehirdesiniz, alışveriş seçeneğinizi buna uygun bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Efsanevi film kahramanları vardır herkesin hayallerini süsleyen... mesela Mariliyn Monroe, unutulmaz efsanevi sarışın... Los Angeles gezinizi bitirdikten sonra, üzerinde Mariliyn Monroe'nun fotoğrafının bulunduğu bir objeye sahip olmak heyecan verici olmaz mı? Ya da film afişleri, film müziklerinin bulunduğu eski bir plak, filmlerin çekildiği mekanlardan satın alabileceğiniz her hangi bir ürün... evet belki çok fazla filmlerden bahsettik ama Los Angeles bir film şehri değil mi? Buradan alabileceğiniz en güzel hediyeler efsanevi filmleri hatırlatan bir şeyler olmamalı mı?

EĞLENCE ZAMANI

Los Angeles'da eğlence anlamında neler söylenir bilinmez doğrusu... çılgın bir gece hayatı, içki bardaklarının birinin boşalıp birinin dolduğu barlar, güzel kızların dans ettiği gece kulüpleri, ister caz,ister blues, ister rock, ister klasik... her tarzdan müzik zevkine hitap eden gece kulüpleri ile Melekler Şehri, geceleri bir anda Eğlence Şehri olup çıkıyor.

Malibu, Santa Monica, Venice gibi sahillerde gündüz güneş, gece ay ışığı altında yapılan partiler, Hollywood bulvarı ve paralelinde bulunan Sunset Bulvarı'nda bulunan sayısız mekanlarda sabahlara kadar süren dansı müzik ve eğlence ve Los Angeles'da belli zamanlarda yapılan şenliklerle adına yakışır cinsten eğlenceler yaşanır Los Angeles gecelerinde...

LOS ANGELES'DA ULAŞIM

Los Angeles'da ulaşım için uygun fiyat ve rahatlık arıyorsanız, araba kiralamasınız. Los Angeles gibi araba düşkünlüğü çok fazla olan bir şehirde siz bu düşkünlüğe ayak uydurabilirsiniz. Bir çok filmde gördüğünüz gibi Malibu sahillerinde üstü açık son model bir arabayla gezme hayallerinizi Los Angeles'da büyük bir aaaifle gerçekleştirebilirsiniz. Los Angeles'da belki de ucuz olan tek şey araba kiralamak olsa gerek.

Ancak Los Angeles'ın karmaşık trafiğinde bir de araba kullanmak istemiyorum derseniz, o zaman otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu şehirde bulunan bir çok insan kendi arabalarını kullandıkları için toplu taşıma araçları genellikle ya turistlere kalır ya da 16 yaşında küçüklere, ancak otobüslerin az kullanılıyor olması bu şehirde otobüslerin çalışmadığı anlamına gelmemektedir. Aksine bu şehirde bulunan otobüsler oldukça dakiktir. Tabii ki siz bu dakiklik konusuna yoğun trafik yüzünden 1 saatlik gecikmeleri hesaba katmalısınız. Los Angeles'da taksi seçeneğini unutmakta yarar var, taksiyle bir yerden bir yere gitmek isterseniz, yaklaşık yarım saat önceden taksi durağına telefon etmeniz gerekmektedir, ancak şunu da belirtelim ki, L.A. taksiler oldukça pahalı ulaşım araçlarıdır.

Los Angeles trafiği karmaşası sizi korkutmasın. Burada karışık bir trafik sistemi var gibi görünse de, kısa zamanda bir çok sokağın, bulvarın birbirine paralel olduğunu anlayacak ve bu karışıklığın içinde kolaylıkla yolları bulabildiğinizi göreceksiniz.

Gez: Universal Stüdyolarını gez.
İzle: Santa Monica'dan güneşin batışını izle.
Eğlen: Disneyland'da eğlen.
Dene: Malibu sahillerinde sörf yapmayı dene.
Keyif al: Marina Del Rey'de balık yemenin keyfini yaşa.
Hayran kal: Beverly Hills'de bulunan evlere hayran kal.
 
Similar threads
Üst