1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Magnezyum eksikliği nelere yol açar?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  vücutta iğnelenme magnezyum eksikliği belirtileri hamilelikte magnezyum eksikliği hamilelikte belirtileri Çağın tüketim alışkanlıkları, vücuda en gerekli minerallerden birini tehlike sınırına geriletiyor...

  • Yetişkin bir kişinin günlük magnezyum ihtiyacı Dünya Sağlık Teşkilatı’na göre 300 mg.

  Ancak magnezyum ihtiyacı özellikle hamile kadınlar ve emziren annelerde, iki katına kadar çıkıyor. İnsan vücudu için hayati önem taşıyan 11 mineralden biri olan ve enerji gerektiren tüm ****bolik olayların yürütülmesinde başrolü oynayan magnezyumun eksikliği birçok hastalığa neden olmakla birlikte, bu eksikliğin yüksek seviyeye çıkması ölümle dahi sonuçlanabiliyor. Günlük hayatta, şikayet edilen birçok rahatsızlık ve birbirinden farklı pek çok hastalık vücutta magnezyum eksikliğinden kaynaklanıyor. Günümüz koşullarında doğal yollar ile bu eksikliği gidermek gün geçtikçe zorlaşıyor. Vücudun gereken magnezyumu günlük besin ve içilen su ile karşılaması gerekirken, tarımda hormon kullanımının yaygınlaşması, fast food tarzı beslenme alışkanlığı ve içme suyu olarak sert suların tercih edilmemesi alınan magnezyum miktarının gün geçtikçe azalmasına ve tehlikeli sınıra gerilemesine yol açıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmada 1940-1994 yılları arasında 32 milyon kişinin magnezyum eksikliğinden yaşamını yitirdiği ve toplumda magnezyum eksikliği görülme oranının %10-20 arasında olduğunu ortaya koyuyor.

  Magnezyum neden gerekli?


  Magnezyum, insan vücudunda bir ön faktör gibi rol oynayarak, 300 den fazla enzimatik reaksiyona giriyor. Böylece kemiklerin güçlenmesini sağlıyor ve karbonhidrat ****bolizmasında en temel görevleri üstleniyor. Canlıların yaşamında temel olan proteinlerin yapımını sağlıyor. Magnezyum olmadan vücutta enerji dönüşümü olmuyor ve insanlarda ****bolik aktiviteler meydana gelmiyor.
  Magnezyumun kalp üzerinde de yaşamsal olumlu etkileri bulunuyor. Aritmilerin tedavisi ve kalp krizinin tedavisinde kullanılan magnezyum, kalp kasının kasılma şiddetini azaltıyor ve kalbin daha az enerji ile oksijen kullanmasını sağlıyor. Başka bir deyişle kalbin ekonomik çalışmasına olanak tanıyor.


  Yeterli seviyede magnezyum alınmazsa ne olur ?

  Kaslarda gerilmeler ve kramplar, sersemleme, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk hissi, kadınlarda ağrılı adet, ellerde iğnelenme hissi, uyuşukluk, migren, gerilim tipi baş ağrısı , bulantı, kusma ve çarpıntı gibi ortaya çıkan belirtiler vücutta magnezyum eksikliğinin habercisi olabiliyor.

  Yaşlılarda hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıklar ve bunların tedavisi için uygulanan diyet, kadınlarda ise adet ve hamilelik dönemleri, magnezyum ihtiyacını artırıyor. Ayrıca, sporcular, kalp ve hipertansiyon hastaları ile şeker hastaları da, daha yüksek oranda magnezyum takviyesine ihtiyaç duyuyor. Alkol tüketimi, yoğun zihinsel faaliyetler ve stres durumlarında, magnezyumun atılmasına neden olan ilaçların kullanımında da vücudun magnezyuma olan gereksinimi yükseliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yetişkinlerde 300 gr . olan günlük magnezyum ihtiyacının doğal yollardan karşılanamaması, ölüme kadar uzanan sağlık risklerini beraberinde getirdiği için, özellikle magnezyum ihtiyacı yüksek grupların, bu eksikliği medikal yollarla gidermeleri gerekiyor.  alıntı


   
 2. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63
  Arkadaşlar Magnezyum konusuna ek olarak bende birşeyler eklemek istedim. Malum hamileyim. Hamillelikte krampların nedenide kalsiyumla magnezyumu dengeleyemediğimizden kramplara maruz kalmaktayız. Faydalanmanız dileği ile..
  MAGNEZYUMUN FAYDALARI
  Magnezyumun faydalarından birkaçı aşağıda sıralanmıştır.
  • Hücrelerin enerji üretiminde rol oynar.
  • Stresi önleyici özelliği vardır. Kalsiyumla birlikte doğal sakinleştirici olarak kullanılır.
  • Magnezyum kalp atış hızını iyileştirir,
  • Kan damarlarını açar ve kan pıhtılaşmasını ve kalp krizlerini önler.
  • Kramplar, astım, böbrek taşları, diyabet, yüksek kan basıncı, migren ve tansiyon baş ağrıları, adet öncesi gerginlik ve osteoporozis dâhil birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
  • Kemik ve dişlerin gelişimi için gerekli olan kalsiyumun kullanılabilmesi için gereklidir.
  • Dinlenme ve rahat bir uykuya yardım eder.
  • Stres, gebelik, emzirme, hastalıklardan sonraki iyileşme dönemlerinde magnezyum ihtiyacı artmaktadır.

  MAGNEZYUM EKSİKLİĞİDE NE GİBİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKAR?
  • Kronik yorgunluk
  • Depresyon
  • Kramplar ve seğirmeler

  MAGNEZYUM İÇEREN BESİNLER NELERDİR?
  Özellikle koyu yeşil sebzeler yapılarında bulunan klorofil molekülü sayesinde magnezyum minerali bakımından zengindirler. Badem, çekirdekler, soya fasulyesi, rafine edilmemiş tahıllar, tam tahıllı ekmek doğal magnezyum kaynaklarıdır.
  Bunun yanı sıra kakao tozu, muz, avokado, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği, kepek, fındık, yer fıstığı ezmesi, buğday gevreği, patlamış mısır, tahıl ekmeği, balık ve tavuk eti, peynir, yumurta, patates ve portakalda da bol miktarda magnezyum bulunmaktadır.

  NEDEN MAGNEZYUM KAYBEDİYORUZ?
  Günümüzde magnezyum kullanımı günden güne azalmaktadır. Hızla kirletilen çevremiz ve hava kirliliği başrolleri paylaşmaktadır. Buna bağlı olarak da potasyumlu gübreler ve asit yağmurları toprağın ve neticesinde bitkilerin magnezyum içeriğini azaltmaktadır. Bu da bitkilerin daha az magnezyum içermesine neden olmaktadır.
  İşleme tabi tutulmuş yiyecekler ve sert suların yerine işlenmiş suların tüketilmesi de magnezyum alımını azaltan faktörlerdendir. Örneğin beyaz un da yapılan işlemler undaki magnezyum miktarını azaltmaktadır.
   
Magnezyum eksikliği nelere yol açar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Magnezyum eksikliği

  Magnezyum eksikliği

  magnezyum eksikliği, belirtileri, nedir, neden olur, nasıl giderilir, ne iyi gelir, nasıl anlaşılır, nedir neden olur, kramp, tedavisi hakkında bilgiler burada arkadaşlar Özellikle yaşlı kişilerde ve alkol bağımlısı olan ve sağlıklı beslenmeyen kişilerde görülen magnezyum eksikliği hakkında detaylı bilgiler sunuyoruz bu makalemizde sizlere Melek'ler. Magnezyum Eksikliği Magnezyum...
 2. K Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar

  K Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar

  K Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar ? Merhaba arkadaşlar K Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar bu konuda bilgisi olanları bu sayfaya bekliyorum
 3. B1 Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

  B1 Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

  B1 Vitamini Eksikliği hangi hastalıklara yol açar B1 Vitamini Eksikliğinin tedavisi Sağlıklı beslenmede önemli rol oynayan B1 vitamini, sinir sisteminin sağlığını korumada önemli bir rol oynuyor melekler :) Kan dolaşımını düzene sokuyor. Peynir, yumurta, balık ve tahıllarda bol miktarda bulunuyor. B1 vitamini eksikliği sinir ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları, sindirim sistemi...
 4. P Vitamini Nedir ? Eksikliği Nelere Yol Açar ?

  P Vitamini Nedir ? Eksikliği Nelere Yol Açar ?

  P Vitamini Eksikliği p vitamini Sevgili melekler, vitaminler ve mineraller vücudun vazgeçilmez ihtiyaçlarıdır. Vitamin eksiklikleri de doğal olarak zaman içinde vücutta bazı işlev bozukluklarına yol açabilir. Pek bilinmeyen vitaminlerden biri olan P vitamini hakkında sizlere bilgi vermek istiyor, P vitamini eksikliği vücutta nasıl değişikliklere yol açar sizlerle paylaşmak istiyoruz.....
 5. B5 vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar ?

  B5 vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar ?

  Merhaba melekler. B5 vitamini eksikliği hakkında bir sorum olacaktı. Bu vitaminin esksikliği vücutta hangi hastalıklara sebep olur yardım edermisiniz bana ?

Sayfayı Paylaş