1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.317
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Meme kanserini yenmenin yolları

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Eğer meme kanseri cerrahisi ve tedavisi geçirdiyseniz, muhtemelen yapacağınız bir şeyler olduğunuz hissedersiniz. Geçirmiş olduğumuz son 15 yıl öncesine kadar doktorlar Kanser tedavisi sırasında ve sonrasında egzersizlerden kaçınılması gerektiğini söylerlerdi. Ancak bugün gelinen noktada; Egzersizlerin, göğüs kanserinin tekrarlanması riskini yarıya indirdiği gözlenmiştir. İstatistiklere göre göğüs kanseri geçirmiş ve ya geçirmekte olan kadınlardan egzersiz yapanların egzersiz yapmayanlara oranla %50 daha fazla hayatta kalmaktadır.

  Meme kanserinin oluşması genetik, radyasyon, bir virüs, başka bir kanserojen ve ya hücrelerin bölünmesine teşvik eden çevresel herhangi bir faktörden kaynaklanır. Doğal bir yöntem olan egzersizin yapılması ile inflamasyon düzeyi ve stres azalır bunun yanı sıra sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı olur. Ayrıca egzersiz vücudun kimyasını da değiştirerek kanser gelişimine uygun vücut ortamının elimine edilmesini sağlar. Aslında, ömür boyu aktif olmak yapılan araştırmalara göre yaklaşık % 23 oranında meme kanseri riskini azaltabilir.

  < Konu Resmi..>  EGZERSİZ İYİLEŞMEYE NASIL YARDIMCI OLUR?


  Egzersiz meme kanserine yakalanma riskini azaltabilir, ancak hastalığın geliştiği dönemde yapılan farklı tiplerdeki egzersizler yine size yardımcı olabilir. Yazımızda test edilmiş ve kanıtlanmış tedavi planının bir parçası olan egzersizlere yer verilmiştir. Şimdiden geçmiş olsun.
  TEDAVİ SIRASINDA

  ENERJİK KALIN


  Meme kanseri tedavisi süresince ihtiyaç duyduğunuz her şey – enerji, duygusal esneklik ve fiziksel güç- size bir ter atmak kadar yakın. Yüksek doz kemoterapi gören hastalar üzerinde yapılan Almanların yaptığı bir araştırmada, günlük 30 dakikalık yapılan bir egzersiz çalışmasının hastaların kendilerini önemli oranda iyi hissetmelerini sağladığı ve çalışmayanlara göre daha az yorgunluk içerisinde olduğu belirlenmiştir. Egzersiz yapan bu hastalarda bu önemli iyileşmenin yanı sıra daha az anksiyete (kaygı) ve korku hissettikleri saptanmıştır. Yine Kopenhag’ da yapılan diğer bir çalışma ise şu şekilde; kemoterapi gören hastalarda yapılan kardiyo ve dayanıklılık karışımı egzersizler yaptırılmış ve enerji düzeyinin arttığı saptanmıştır. Egzersizin herhangi bir türü size yardımcı olabilir. Sadece vücudunuzu dinleyin, azimli olarak ilerlemeye çalışın.

  TEDAVİDEN HEMEN SONRA


  ESNEK KALIN

  Lumpektomi veya mastektomi uygulamaları ile lenf düğümlerinin çıkarılması –göğüs dokusunun çıkarılması değil- genellikle ameliyat sonrası ağrı meydana getirir. Koltuk altı gerginliğiniz dağılana kadar sizin için iyi bir mola olabilir. Eğer cerrahi operasyon sonrası yakın zamanda rutin bir esnetme yapılmaz ise sertlik ve hareket aralığında kayıplar meydana gelebilir. Aşağıda operasyondan bir hafta kadar sonra başlayabileceğiniz, her gün hareketlerinizi artıracak ve en iyi sonuçlar alabileceğiniz egzersizler sıralanmıştır.

  1. Örümcek Yürüyüşü

  Yüzünüzü duvara dönün, yaklaşık 8 santim uzakta durun. Parmak uçlarınızı duvara dokundurun ve bu şekilde aşağıya doğru kalça seviyesine doğru indirin. Mümkün olduğu kadar parmaklarınız ile duvara tırmanmaya çalışın. Yukarıda yaklaşık 15 saniye kadar ellerinizi tutun. Rahatlayın ve hareketi tekrarlayın. 5 ‘er tekrar şeklinde yapın. Her kol için ayrı ayrı uygulayın.

  2. Sarkaç

  Belden öne eğilin ve etkilenen kolunuzu yere doğru sarkıtın. Eliniz ile küçük daireler çizin ve fazla zorlamadan kolunuzu kendi çevresinde devinim yapın. 10 defa sağ ve daha sonra da 10 defa sola. Aynı tekrarı diğer kolunuz ile yapın.

  3. Göğüs Germe

  Bir kapı çerçevesi içinde durun. Dirseğiniz göğüs hizasında ve ön kol kısmınızı resimde görüldüğü gibi kapı çerçevesine yerleştirin. Nazikçe ve incitmeden bir gerilme hissedene kadar yavaşça öne doğru eğilin. 30 saniye kadar bekleyin. Süre sonunda tekrar başa dönün ve 5 tekrar yapın. Daha sonra diğer kolunuzu kullanın.

  GÜÇLÜ KALIN

  Kollar, göğüs ve sırt için ileri düzeydeki ağırlık eğitimi tedavi öncesindeki dayanıklılığınıza geri dönmesine ve yüzde 70’in üzerinde lenfödem belirtilerini hafifletmeye yardımcı olacaktır. 1 yada 2 kiloluk ağırlıklar ile bu hareket yada egzersizlerin yapılması son derece önemlidir.

  1. Oturup Kolları Yanal Hareket Ettirme

  Her biri elinize hafif bir ağırlık yada dumbell alınız ve sandalyeye oturunuz, sırtınızı yaslayınız. Kollarınız omuzlarınızdan yukarıya doğru kaldırınız. Kollarınızın yay şeklinde bir daire çizmesine dikkat ediniz. Kollar omuz yüksekliğinde kalkmalı ve nazikçe indirmelisiniz. Başlarken düşük sayı ve ağırlık kullanarak başlayınız. 10 tekrar şeklinde tamamlayınız.


  2. Oturarak Biceps Curl

  Biceps Curl, genellikle pazu gelişimine katkıda bulunan bir harekettir. bir önceki harekette olduğu gibi sandalyeye sırtınızı dayayarak oturun. Ellerinize aldığınız ağırlıklar yavaşça kaldırıp indiriniz. Yine, 10 tekrar şeklinde yapınız.

  3. Tek – Kol Hareketi


  Resimde görüldüğü gibi, sağ ön bacak bükülük ve sol ise düz bir şekilde durunuz. Düz olan bacağınız ile beliniz aynı doğrultuda olmalı. Sol elinize alacağınız ağırlığı belinize doğru çekerek yerçekimi yönüne doğru yavaşca salınız. Aynı hareketi diğer kolunuz ile yapın. 10 tekrar yapın.
   
Meme kanserini yenmenin yolları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kişisel Kaygıları Yenmenin 7 Yolu

  Kişisel Kaygıları Yenmenin 7 Yolu

  kaygıları yenmek kaygıyı yenmenin yolları kaygıyı yenmek Eğer "yapamam" diye bir sözcük olmasaydı, sürekli bunu söyleyip durmazdık, değil mi? Evet, bu bırakması zor bir alışkanlık. Üstelik çoğu zaman söylediğimizin bile farkında olmadığımız göz önüne alındığında daha da zor. Emin olmadığınız bir durumla karşı karşıya kaldığınızda içinizdeki bilgisayar hemen uyarı veriyor ve...
 2. Türkleri Yenmenin Tek Yolu...

  Türkleri Yenmenin Tek Yolu...

  31 Ağustos 1914 günü Osmanlı Devleti, Almanya'nın yanında Birinci Dünya Savaşına girdiğinde; İngiltere Savaş Bakanı Lord Kitchener bir açıklama yaparak: "Türkiye'yi yok edinceye ve tarih sahnesinden silinceye kadar savaşacağız.." dedi. Aradan bir yıl geçmeden Çanakkale'de büyük bir hezimete uğradılar. Atatürk ve Türk milleti yine büyük bir mucize yaratmıştı. İngiltere ve...
 3. okul fobisini yenmenin yolları

  okul fobisini yenmenin yolları

  Okullar açıldı..Öğretmen olduğum için, ağlayan,anne ve babasına yapışan çocukları gördüm.. Bazen öyle tepki veriyorlar ki öğretmenlerde çaresiz kalıyor.Veliler ve öğretmenleri zorlayan okul fobisi için neler yapılabilir? Artık evinden ve annesinden ayrılacağını anladığı için okula gitmeme hedefiyle çocuğunuz bin dereden su getiriyorsa, siz de pes etmeyin! İlk gün erkenden kalkın, güzel bir...
 4. Öfkeyi yenmenin yolu

  Öfkeyi yenmenin yolu

  siniri yenmenin yolları öfkeyi yenmenin yolları Kısa kısa değil uzun ve düzenli nefes almayı öğrenen kişi öfkesini kolaylıkla yenebilir. Fransa'da yaşayan Türk psikopatolog Deniz Keziban Çakıcı, Türkiye'de pek çok kişinin çeşitli sıkıntılar ve stres nedeniyle öfkesini kontrol etmekte zorlandığını, bunun çözümünün doğru nefes almayı öğrenmek olduğunu söyledi. Çakıcı, AA muhabirine yaptığı...
 5. Doğum Kontrol Hapları Meme Kanserine Yol açarmı?

  Doğum Kontrol Hapları Meme Kanserine Yol açarmı?

  Doğum kontrol hapı; kadınların gerek tedavi amaçlı, gerek korunma amaçlı sık kullandığı ilaçlardır. Bu ilaçlar hakkında, kansere yol açtığı söylenmektedir. Doğrusu ise; bu ilaçlar rahim kanserini engeller ancak, meme kanseri açısından aynı durum söz konusu değildir. Meme kanseri riskiniz nedir? Sizin için en uygun olan meme kanseri tedavisi hangisidir? Terlemeyi önleyiciler ile meme kanseri...

Sayfayı Paylaş