mikroenjeksiyon nedir kimlere uygulanır

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
mikroenjeksiyon nedir kimlere uygulanır
mikroenjeksiyon nedir morfoloji nedir sperm morfoloji embriyo 0
Klasik tüp bebekte yumurta ve sperm hücresi karşı karşıya getirilerek sperm hücresinin yumurta hücresini döllemesi beklenir. Ancak erkek sperm hücrelerinin sayısı, hareketliliği, normal yapıdaki sperm hücre yüzdesi (morfoloji) yumurta hücresini dölleyebilecek yeterlilikte değilse, tek bir sperm hücresi özel bir aletle çok ince cam bir iğnenin içerisine alınıp, mikroskop altında yumurta hücresi içine direkt verilerek döllenme sağlanır. Bu işleme mikroinjeksiyon adı verilir. Yani mikroenjeksiyon uygulama şekli farklı olan bir tüp bebek yöntemidir. Hasta takip ve izlemi klasik tüp bebekle aynıdır.
imagesmikroenjeksiyonrm3.jpg

w382.png

sperm iğneyle alınır ve yumurtanın ortasına enjekte edilir

KİMLERE MİKROENJEKSİYON UYGULANIR?
Sperm sayı, hareket veya normal sperm yüzdesinin (morfoloji) çok düşük olması: Bu problemlerin hepsi bir arada yada ayrı ayrı olabilir. Sperm kalitesinin klasik tüpbebek uygulamaya yeterli olmadığı durumlar.

Sperm antikorları: Bazen kadında sperm hücrelerine karşı antikor adı verilen maddeler salgılanır. Bu maddeler sperm hücresinin yumurta hücresini döllemesini engeller. Bu durumda antikor miktarı ve özelliğine göre mikroenjeksiyon ilk tedavi seçeneği olabilir.

Tüp bebekte döllenme olmayan hastalar: Döllenmenin % 10 un altında olduğu tüpbebek hastalarında.

Operatif olarak sperm alınmasına gerek olan durumlar: Sperm epididim veya testis dokusundan elde ediliyorsa.
imagesmikroenjeksiyonispy7.jpg

mikroenjeksiyon işlemi
 
Üst