Etiketler:
 1. elvin berfin

  elvin berfin Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  357
  Beğenilen Mesajlar:
  68
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  almanya

  MUHARREM AYINDA yapilacak ibadetler...

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında elvin berfin tarafından paylaşıldı.

  Muharremin birinci gecesi şu şekilde niyet ederek bir Tesbih Namazı kılınır: "Yâ Rabbî, bu yeni senede beni mağfiret-! ilâhîne, rızâ-i ilâhîne ve hidâyet-i ilâhîne mazhar eyle. Yeni açılan amel defterimi rızâ-i ilâhîne muvâfık amel ile doldurmayı bana nasip eyle. Beni gadab-ı ilâhîne dûçâr edecek amellerden muhâfaza buyur."
  Tesbih namazında şunlar okunur:
  1. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âyetü'l-Kürsî,
  2. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âmene'r-Rasûlü... (Sûre-i Âl-i İmrân'ın ilk 2 âyeti de ilâve edilerek)
  3. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Hüvellâhüllezî...
  4. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 ihlâs-ı Şerîf.
  Namazdan sonra istiğfâr edilir, salavât-ı şerife getirilir ve arkasından duâ yapılır. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)


  Muharremin birinci gününde, her birinde besmele çekerek, bir defada 1000 İhlâs-ı Şerif okuyanları, Cenâb-ı Hakk lütfuyla ve keremiyle huzûruna bu âlemden kul borcu ile götürmeyecektir. Muharrem ayının birinden onuna kadar 10 gün oruç tutmak ve 10. gün âşûra pişirmek faziletli ibâdetlerdendir. Bunu yerine getirenlerin, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin (r.anhüma) Efendilerimizle cennete girecekleri ümit edilir. Bu on günlük orucu tutamayanlar, mümkünse 8, 9 ve 10. günleri oruç tutmalıdırlar. Resûlüllah Efendimiz (s.a.v.) 9. günü seferde bulunduğundan yalnız 10. günü oruç tutmuşlar ve "Sağ olursak gelecek sene 9. günü de tutarız" buyurmuşlardır.
  Bu ay içinde; perşembe, cuma, cumartesi günleri peş peşe oruç tutulursa 900 senelik nâfile oruç sevâbı verilir.

  MUHARREMİN BİRİ İLE ONU ARASINDA KILINACAK NAMAZ
  Muharrem ayının biri ile onu arasında bir defa olmak üzere, 2 rek'atte bir selâm vererek 6 rek'at namaz kılınır. Bu namaz akşamla yatsı arasında kılınabileceği gibi, bu vakitte kılınamadığı takdirde yatsıdan sonra da kılınabilir. Namaza şöyle niyet edilir: "Niyet eyledim yâ Rabbi, senin rızâ-i şerifin için namaza. Herhangi bir komşumun ve din kardeşimin veyâ herhangi bir kimsenin bana hakkı geçmiş ise, bu hakkın ödenmesi için, Allâhü Ekber..."
  1. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âyetü'l-Kürsî, 11 İhlâs-ı Şerîf.
  2. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf.
  3. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 El-hâkümü't-tekâsür, 11 İhlâs-ı Şerîf.
  4. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf.
  5. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 3 Kul yâ eyyühe'l-kâfirûn, 11 ihlâs-ı Şerîf.
  6. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf okunur. Namazdan sonra duâ edilir   
  ARZUZU bunu beğendi.
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Arkadaşlar ben hiç muharrem ayı namazı kılmadım. Her rekatta okunacak olan yukarıda yazılı olan dualar kıyam da mı okunuyor? Secdeden sonra hangiler okunuyor?
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  1.rekatta Kıyam da Sübhaneke,Euzu Besmele,1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âyetü'l-Kürsî, 11 İhlâs-ı Şerîf okuyorsun rüku secde yapıyorsun. 2.rekatta Kıyamda Besmele ile başlayıp 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf okuyorsun Rukü Secde yapıyorsun Tahiyatta oturuyorsun.3 Rekatta yine Besmele bile başlayıp1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 El-hâkümü't-tekâsür, 11 İhlâs-ı Şerîf okuyup yine rukü secde yapıyorsun 4.rekatta besmele ile başlayıp 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf okuyorsun rukü secde tahiyyat yapıyorsun 5.rekata kalkıyorsun 5. rekatta besmele çekip 1 Fâtiha-i Şerîfe, 3 Kul yâ eyyühe'l-kâfirûn, 11 ihlâs-ı Şerîf okuyorsun sonra rukü secde yapıp 6.rekata kalkıyorsun yine Besmele çekiyorsun sonra 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf okuyorsun . sonra rukü secde tahiyyat,salli.barik rabbena dualarını okuyorsun selam veriyorsun.Sonra dua ediyorsun.Bana et inşaALLAH :)
   
  ARZUZU ve deniz-07 bunu beğendi.
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Bu namaz iki rekatta bir selam verilerek kılınır.Niyet edip Tekbir aldıktan sonra Kıyam da Sübhaneke,Euzu Besmele,1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âyetü'l-Kürsî, 11 İhlâs-ı Şerîf okuyorsun rüku secde yapıyorsun. 2.rekatta Kıyamda Besmele ile başlayıp 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf okuyorsun Rukü Secde yapıyorsun oturuyorsun Tahiyyat duasını salli.barik rabbena dualarını okuyorsun selam veriyorsun..Yine niyet edıyorsun Subhaneke Euzu Besmele1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 El-hâkümü't-tekâsür, 11 İhlâs-ı Şerîf okuyup yine rukü secde yapıyorsun 4.rekatta besmele ile başlayıp 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf okuyorsun rukü secde tahiyyat salli.barik rabbena dualarını okuyorsun selam veriyorsun.Sonra kalkıp tekrar niyet ediyorsun.Yine Subhaneker Euzu Besmele 1 Fâtiha-i Şerîfe, 3 Kul yâ eyyühe'l-kâfirûn, 11 ihlâs-ı Şerîf okuyorsun sonra rukü secde yapıyorsun. Tekrar kalkıp Besmele çekiyorsun sonra 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf okuyorsun . sonra rukü secde tahiyyat,salli.barik rabbena dualarını okuyorsun selam veriyorsun.Sonra dua ediyorsun güzel kardeşim :)
   
  ARZUZU ve deniz-07 bunu beğendi.
MUHARREM AYINDA yapilacak ibadetler... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Muharrem ayının faziletleri...

  Muharrem ayının faziletleri...

  muharrem ayının faziletleri muharrem ayı faziletleri (Zilhicce ayının son günü ile Muharrem ayı içerisindeki çok faziletli ibadetler) SENE SONU DUASI: Her kim Zilhicce'nin sonunda (Mutlaka okunmalı); "Ey ALLAH'ım C.C. ! Bu sene, Senin razı olmayıp beni nehyettiğin şeylerden Her ne yaptıysam ben onları unuttum, Sen ise unutmadın. Bana ceza vermeye kadirken mühlet verdin ve...
 2. Muharrem ayının faziletleri nelerdir

  Muharrem ayının faziletleri nelerdir

  Bildiğiniz gibi bu gün itibariyle hicri ilk ay olan muharrem ayına girdik. Hayırlara vesile olsun diyorum ve soruyorum muharrem ayının faziletleri nelerdir ?
 3. muharrem ayını neden kutluyoruz

  muharrem ayını neden kutluyoruz

  Muharrem ayında ibadetler ediliyo, aşureler pişiriliyor. Nedir muharrem ayının özelliği, neden kutluyoruz bu ayı ?
 4. Muharrem ayına özel namaz ya da dua var mı

  Muharrem ayına özel namaz ya da dua var mı

  Kızlar biliyorsunuz muharrem ayındayız, ihya etmemiz lazım. Bu aya özel kılınması gereken özel bir namaz var mı?Ya da dua ?
 5. Muharrem Ayının Anlam ve Önemi

  Muharrem Ayının Anlam ve Önemi

  muharrem ayı ne demektir, muharrem ayının önemi, muharrem ayının faziletleri Muharrem ayı birçok kişinin bildiği gibi aşure ayı olarak da bilinir. Bu ayın sadece aşure yapılarak dağıtılması gibi bilinmesi eksiktir. Muharrem ayında birçok hadise meydana gelmiştir. Sizlere islamiyette muharrem ayının anlam ve önemini belirten detaylı bilgileri sunuyor ve Meleklermekanı.com olarak tüm müslüman...

Sayfayı Paylaş