Nefes Darlığı ve Burun Estetiği

THESECRET

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Nefes Darlığı ve Burun Estetiği
burun tıkanıklığı nefes darlığı,burun estetiği sonrası nefes darlığı,burun ameliyatı sonrası nefes darlığı sebebi,nefes darlığı ameliyatı hakkında tüm bilgiler,valv darlığı burun estetiği,burun estetiği ameliyatı sonrası nefes alma güçlüğü nedeni,


nefes_darligi_baska_hastaliklarin_habercisi_olabilir_h8136.jpg


Burunun orta bölmesi olan septumun eğri olması nefes alıp vermeyi zorlaştırır. Septumun eğri olması bazen doğuştan bazen de travmatik meydana gelebilir. Bu eğrilikler dışarıdan bakıldığında burunda yamukluk gibi anlaşılacağı gibi bazen ancak muayene ile anlaşılması mümkün olacak kadar gizli olabilir.
Septorhinoplasty ameliyatında burun estetiği ile beraber nefes darlığı problemi de ortadan kaldırılabilir.Bu burun ameliyatı ile birlikte,Burundan nefes alma problemlerini çözmeye yönelik girişimler yapılabilmektedir.
Nefes darlığı (septorhinoplasty) ameliyatları bayanlarda 17, erkeklerde 18 yaşından itibaren uygulanabilir. Bunun sebebi, vücudun anatomisinin gelişmesini tamamlamış olması gerekmesidir.
Ameliyat genel anestezi altında yapılacağı için herhangi bir ağrı sızı hissetmezsiniz. Ameliyat, burundaki problemin yoğunluğuna göre değişmekle beraber ortalama 2 - 3 saat sürer.
Ameliyat, burun içinden yapılır ve burun içine ufak dikişler atılır. Atılan dikişler birkaç gün sonra kendiliğinden düşer.
Ameliyat sonrası hastanede kalmanız gerekebilir ancak bu en çok bir gecedir. Ameliyattan sonra burun üzerine tamponlar konulur. Split takılır. Ameliyat sonrası kayda değer ağrı olmaz ancak ufak ağrı sızılar için ağrı kesici ilaçlar kullanmanız gerekebilir.
Septorhinoplasty nefes darlığı ameliyatlarında buruna içerden müdahale edildiği için burnun dış yüzünde herhangi bir kesik veya iz oluşmaz. Ancak morluklar ve şişlikler oluşabilir. Morluklar ortalama 1 hafta içinde yok olur. Şişlikler ise ortalama 15 gün sonra inmeye başlar ve burun şekline en yakın hale gelir. Geriye kalan şişliklerin inmesi ve burnun tam olarak oturabilmesi için 3 ilâ 6 ay zamana ihtiyaç vardır.
 
liya

liya

Üye
Üye
benim sağ burun kemiğimde eğrilik var geceleri uyurken nefes almakta zorlanıyorum ve sabaha kadar ağzım açık yattığım için sürekli boğuz kuruluğu yaşıyor ve sonucun da faranjit oluyorum doktorum ameliyat olmamı önerdi ama korkuyorum çünkü çevremde burun kemik eğriliği ameliyatı olanların bazıları memnun olsada bazıların nefes almasında bir değişiklik olmadı kararsız kaldım olup olmama konusunda...
 
Ecem ;)

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
benimde daha önce nefes almamda problem vardı. Nedeni kronikleşen iltihaptı. Durumu estetik ameliyat olarak atlattım.Hem burnum şekillendi hemde çok rahat nefes alıyorum.Ayrıca daha önce koku pek almazdım.Ameliyat sonrası 50 metreden kokuyu hissedebiliyorum.
 
Üst