Orucun Sevabı Nedir bilgi verir misiniz

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Orucun Sevabı Nedir bilgi verir misiniz
Merhaba acaba aranızda Orucun Sevabı Nedir bilen var mı varsa lütfen bana bu sayfadan Orucun Sevabı Nedir yazsın.

Orucun Sevabı Nedir

Orucun Tutmanın Sevabı

Oruç tutmanın sevaplarını saymakla bitmez ve Cennet için Orucun önemi çoktur.

Orucun sevabına işaretle, Peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır:

Allah katında oruç kadar sevaplı bir ibadet yoktur” (Nesâi, Siyam, 43)

Başka bir hadislerinde de:

Oruç, nefsinin çektiği yiyecek ve içeceklerden kimi alıkoyarsa, Cenab-ı Hak onu cennet meyvelerinden yedirip, cennet ırmaklarından içirir” (el-Hündi, Kenzü’l-Ummal, 3/328)

Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır ki oradan sadece oruç tutanlar girebilir” (İbn Mace, Siyam, 1)

Oruç tutan helâlinden rızkını temin ettiği zaman ahirette hesaba çekilmez (el-Hündî, Kenzü’l-Ummal, 3/328)

Oruç tutanın uykusu ibadet, susması ise tesbih sayılır İyilik ve ibadetlerine kat kat ecir verilir Duası Allah tarafından kabul edilip günahları affedilir (el-Hündî, Kenzü’l-Ummal, 3/327)

Oruç, kıyamet günü oruçlu için şefaat edecek, Cenab-ı Hakk’a niyazda bulunup, Ya Rabbi! Ben onu gündüzleri yiyip içmekten ve zevklerinden alıkoydum Bunun için onun hakkındaki şefaatimi kabul buyur” diyecektir Cenab-ı Hak da orucun bu isteğini kabul edip, oruçluya şefaat etme izni verecektir (el-Münziri, et-Tergib, 2/84)

Orucun sevabı sorulan Peygamberimiz (s.a.v.), Allah'ın (C.C.) "Her iyiliğe, on mislinden 700 misline kadar sevap verilir. Fakat oruç bana mahsustur, onun mükâfatını ben veririm. Çünkü kulum, benim için şehvetini ve yeme içmesini bırakmıştır dediğini naklediyor.

Ramazan orucu ile ilgili diğer hadislerden örnekler:

Ramazan ayında oruç tutmayı farz bilip, sevabını da Allahtan bekliyerek oruç tutanın günahları affolur.

Ramazan ayının başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise, cehennemden kurtuluştur.) [İbni Ebiddünya]

İslâm, kelime-i şehadet getirmek, namaz kılmak, zekât vermek, Ramazan orucunu tutmak ve haccetmektir.)

Geri