Osmanlıda bilinmeyen gerçekler

M

Misafir

Forum Okuru
Osmanlıda bilinmeyen gerçekler
türkiyenin bilinmeyen gerçekleri osmanlıdan ilginç bilgiler osmanlının bilinmeyen gerçekleri osmanlının sırları gerçeklerin sırları
**600 yıllık Osmanlı Devletin de, çoğu zaman zenginlerin zekat ve sadaka verecek fakir insan bulamadıklarını biliyor muydunuz?..

***Osmanlı Devletin de adeletin en temel prensip olduğunu ve Fatih Sultan Mehmet Han'ın, bir yahudi tüccarın kolunu haksız yere kestirdiği için, aynı cezaya mahkum olduğunu ve son anda tacirin bu hakkından vaz geçmesi sonucu kolunu kesilmekten kurtarabildiğini biliyor muydunuz?..

***Osmanlı Devletinin küçük bir beylikten, 10 milyon km kare genişliğinde bir toprak büyüklüğüne ulaştığını biliyor muydunuz?..

***Osmanlı da örf ve adet kelimesinin hayat nizamı yerine kullanıldığını, ve herşeyin edep ve adap çerçevesinde yapıldığını biliyor muydunuz?..

***Bulunduğumuz toprakların Osmanlı toprakları olduğunu ve kurtuluş savaşımızın yine Osmanlı Devletinin desteği ile başladığını biliyor muydunuz?..

***Osmanlı Devletinin fetih yaptığı hiç bir bölgede kadın, çocuk, yaşlı ve kendisine karşı savaşmayan hiç bir kimsenin kılına bile zarar vermediğini biliyor muydunuz?..

***600 Yıllık devlet hayatı boyunca, hiç bir vatandaşının inancına karışmadığını ve herkesi kendi inancında özgür bıraktığını biliyor muydunuz?..

***2. Abdülhamid Han'ın, o gün Osmanlı toprağı olan, bugün işgal altındaki Filistin topraklarını satın almak isteyen ve bunun karşılığında tüm Osmanlı Devletinin borçlarını ödemeyi taahhüt eden Yahudilere bu toprakları satmadığını biliyor muydunuz?..

***Ardından gelen ve 2. Abdülhamid Han'ın tahtan indirilmesine sebep olan 31 Mart ayaklanmasının bir çapulcu ayaklanması olduğunu ve işi organize edenlerin içinde Yahudilerin de olduğunu biliyor muydunuz?..
Osmanli hanedanindaki hicbir hanim sultanin(Padisah doguran hanim sultan olabiliyordu)
turk olmadigini,sonradan gostermelik musluman olduklarini?
turkmenler icin cahil,aptal dediklerini?(topkapida fetvalari var)
turk dilini asla kullanmadiklarini,turk dilini son derece cirkin bir dil olarak gorduklerini?
fatih sultan mehmet'in ilk olarak kardeslerini oldurdugu,fatihten sonra butun basa gelen padisahlarin kardeslerini oldurme hakkina sahip olduklarini?
padisahin hareminde sadece kadinlarin bulunmadigini,oglanlarinda hareme dahil olduklarini?
padisahin yakin korumaligini yapan,osmanli ordusunun en ayricalikli bolumu,hatta istedikleri zaman padisah kellesi bile alabilen yenicerilerin tamaminin dewsirme hiristiyan cocuklari olduklarini?
kazandiklari butun ulkelerin ordularinida ordusuna katan osmanlinin,avrupaya yaptiklari akinlardan sonra,o kadar milletten olusan ordusundan sadece turklerin barbar diye anildiklarini?
 
Geri
Üst