1. LiKarBa

  LiKarBa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Otizmde erken tanı ve müdahale çok önemli!

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında LiKarBa tarafından paylaşıldı.

  otizm ne zaman belli olur Anne-babaların çocuğun gelişimi ile ilgili şüphe ya da endişelerini mutlaka doktora bildirmeleri ve çocuğun, bir çocuk psikiyatrisi uzmanı hekim tarafından değerlendirilmesini sağlamaları gerekiyor.

  Otizm ya da Otistik Spektrum Bozuklukları her 166 çocuktan birinde görülmekte ve görülme sayısı her yıl büyük bir hızla artış göstermektedir. Ancak ne yazık ki, birçok anne-baba ilk uyarıcı işaretleri gözden kaçırmakta ve dolayısıyla da çocuklar erken müdahaleden yararlanamamaktadır.

  Otistik çocukların özellikleri nelerdir?
  Bir beyin hastalığı olan otizm farklı çocukları farklı biçimlerde etkilediğinden saptanması ya da tanı koyulması her zaman kolay olmamaktadır. Örneğin bir otistik çocuk göz teması kuramazken, bir diğeri göz teması konusunda sorun yaşamamakta, buna karşın kendisine dokunulmasına dayanamamakta ya da bazı yiyeceklerin koku veya dokusunu tolere edememektedir.

  Tüm otistik çocuklardaki ortak payda ise sosyal etkileşim, başkaları ile iletişim kurma ve gelişimsel düzeyine uygun oyunlar oynamakta sorunlar olması ve belirli hareketleri sürekli tekrarlama eğilimidir.

  İlk sorun ne zaman fark edilir?
  Bazı aileler doğumdan kısa süre sonra bir sorun gözlerken, bazılarının da herhangi bir sorunun varlığının farkına varmaları bir yılı bulabilmektedir. Tipik olarak aileler doktorlardan önce sorunun farkına varmaktadır.

  Doktorlar ise çoğunlukla çocuğu sorunlu davranışı gözlemeye yetecek ölçüde uzun bir süre boyunca görmedikleri için, gelişimi izlemek üzere beklemeyi tavsiye etmekledirler.

  Bu da ailenin ilk sorun belirtmesi ile çocuğun değerlendirilmek üzere çocuk psikiyatrisi uzmanına sevk edilmesi arasındaki sürenin uzamasına –ortalama 2 yıl- yol açmaktadır.

  Erken müdahale neden önemli?
  Çocuğun gelişim gecikmeleri konusunda değerlendirilmesinde geç kalınmasının sakıncası beyinde belli becerilerin gelişimi açısından kritik zamanların söz konusu olmasıdır: Çocuklar bu becerileri bu zamanlarda öğrenmezlerse, öğrenme şansını tamamen yitirmeleri söz konusu olabilmektedir.

  Bu nedenle, çocukta herhangi bir sorun olduğundan şüphe eden anne-babalar mutlaka çocuklarının bir çocuk psikiyatrisi uzmanı hekim tarafından değerlendirilmesini sağlamalıdır.

  Çocuğun tam olarak değerlendirilmesi belli ölçüde zaman ve para harcanmasına neden olsa da, sürecin başlaması en kısa zamanda ve hatta bazen değerlendirme tamamlanmadan ve henüz kesin tanı koyulmadan önce müdahalelerin başlatılmasını sağlar.

  Otistik çocuklar gözlem yoluyla öğrenmezler, becerilerin bu çocuklara özel eğitimler ile öğretilmesi ve ardından da çocukların bu becerileri günlük yaşamda kullanmayı öğrenmeleri gereklidir.

  Gerekli müdahaleler ne kadar erken başlarsa, daha sonraki zamanlarda hastalığın gidişi de o kadar iyi olacaktır.   
Otizmde erken tanı ve müdahale çok önemli! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Otizmde erken teşhisin anahtarı plasenta

  Otizmde erken teşhisin anahtarı plasenta

  Bilim adamları plasentadaki bazı anormalliklerin incelenmesi yoluyla otizmin doğar doğmaz teşhis edilmesini sağlayabilecek bir yöntem bulduklarını açıkladılar. Araştırmayı yapan, Yale Tıp Fakültesinden uzmanlar çocuğun sosyalleşme, öğrenme, iletişim becerileri ve çeşitli davranışlarını etkileyen gelişimsel bir bozukluk olan otizmin erken teşhisi ile tedavi başarısının önemli ölçüde artacağını...
 2. Diyabet ve Cerrahi Müdahale

  Diyabet ve Cerrahi Müdahale

  Şeker hastalarının cerrahi müdahaleyi gerektirecek durumlarla karşılaşma olasılığı normal insanlara göre daha yüksektir. Cerrahi müdahale, insanlar için riskli bir dönemdir. Şeker hastalarında bu risk normal insanlara göre daha fazladır. Bu nedenle diyabetiklerde cerrahi müdahale önce ve sonrasında hasta çok dikkatle hazırlanmalıdır.
 3. Otizmde Erken Tanı

  Otizmde Erken Tanı

  OTİZM VE ERKEN TANI 1943 yılında Amerikalı çocuk psikiyatristi Leo Kanner tarafından ilk kez tanımlandığından günümüze kadar geçen zamanda otizmle ilgili birçok yeni bilgiler edinildi. Otizmin sebepleri halen günümüzde tam olarak bilinmemesine karşılık, otizmin yaşam boyu sürmekte olan nöropsikiyatrik, gelişimsel bir bozukluk olduğu söylenmektedir. Otizme, erkek çocuklarda kız...
 4. Otizmde Erken Teşhisin Önemi

  Otizmde Erken Teşhisin Önemi

  Otizmde erken teşhis Otistik Spektrum Bozukluğu konusunda yapılan araştırma ve çalışmalarda bazı davranışların altı çizilir ve bu davranışların gözlenmesi halinde “formel değerlendirme”nin şart olduğu konusu önemle vurgulanır. ”Bekle-gör”yöntemi ise kesinlikle kullanılmamalıdır. Aşağıda sayılacak noktaların varlığı ilişki ve konuşma bozukluğuna,özellikle de OSB(otistik spektrum...
 5. Balık ve omega3 çok önemli !!!

  Balık ve omega3 çok önemli !!!

  omega 3 günlük doz omega 3 ne kadar alınmalı kaç mg alınmalı günlük ihtiyacı BALIKTAKİ FAYDALAR BELKDE SAYMAKLA BİTMEZ FIRSAT BULDUKÇA TÜKETMENİZİ ÖNERİRİM BEN SEVMESEMDE YEMEYE ÇALIŞIRIM ÖNEMLİ OLAN SAGLIKTIR BASTA..İŞTE OMEGA3 VE BALIGIN MUCİZELERİ Eskimolarda kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kanser neredeyse hiç görülmüyor. Yapılan araştırmalar eskimoların...

Sayfayı Paylaş