Etiketler:
 1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  Panik atak olabilir misiniz?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Zaman zaman kalp atışlarınızın hızlandığını mı hissediyorsunuz? Terleme, göğüs ağrısı, baş dönmesi veya nefes darlığı gibi sorunlarla mı karşılaşıyorsunuz? Ya da ruhunuzu ölüm korkusu mu sarıyor? Bu ve buna benzer belirtilerden en az dördü sizde görülüyorsa panik atak olabilirsiniz... [​IMG]VKV Amerikan Hastanesi Psikiyatri Bölümü'nden Dr. Gülçin Arı Sarılgan'ın verdiği bilgilere göre, panik bozukluk, tekrarlayan ve beklenmedik anlarda ortaya çıkan panik ataklarıyla seyreden, hastanın sonraki ataklarla ilgili beklenti korkusu yaşayıp, kaçınma davranışı sergilediği bir bozukluktur. Eğer tedavi edilmezse yaşam kalitesini oldukça düşürür. Panik atak aşağıdaki belirtilerden en az dördünün birden başladığı ve 10 dakika içinde en yüksek düzeye ulaştığı yoğun korku ve rahatsızlık dönemidir:
  - Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama ya da kalp hızında artma olması
  - Terleme
  - Titreme ya da sarsılma
  - Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma duyumları
  - Soluğun kesilmesi
  - Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma hissi
  - Bulantı ya da karın ağrısı
  - Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma
  - Derealizasyon ya da depersonalizasyon (Çevrenin veya bedenin değişiyormuş hissi)
  - Konrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu
  - Ölüm korkusu
  - Vücutta uyuşmalar
  - Üşüme, ürperme ya da ateş basmaları
  Tehlike Yok Ama Belirti Var
  Panik atak, herhangi bir gerçek tehdit ya da tehlike olmaksızın ortaya çıkar ve belirtiler birkaç dakikada doruğa ulaşır. Atak, tipik olarak şiddetlidir ve hasta hastaneye acil servise gitmek ister. Panik ataklar, üç guruba ayrılır:
  • Beklenmeyen panik atakları: Panik bozukluk tanısı koyabilmek için gereklidir.
  • Durumla bağlantılı panik atakları: Özgül fobi ya da sosyal fobi gibi diğer anksiyete bozuklukları için daha tipiktir.
  • Durumun öncülük ettiği panik atakları: Panik bozukluğunda sık görülmekle birlikte, fobilerde de sık olarak ortaya çıkabilir.
  Agorafobili ya da Agorafobisiz Olabilir
  Panik bozukluk agorafobili ya da agorafobisiz olabilir. Agorafobi “panik atağın ortaya çıkması durumunda kaçmanın zor olabileceği (ya da sıkıntı doğurabileceği) yerlerde bulunmaktan aşırı sıkıntı duyma” demektir. Kişi bu durumlardan ya kaçınır ya da eşlik eden birinin yardımı ile duruma katlanır.
  Panik bozukluk sık görülen bir psikiyatrik bozukluktur ve yaşam boyu yaygınlık oranı yüzde 1.5-3 olarak bildirilmektedir. Panik bozukluk her yaşta ortaya çıkabilmekle beraber tipik olarak geç ergenlik döneminde ve otuzlu yaşların ortalarında görülmektedir.
  Kadınlarda Daha Sık Görülüyor
  Kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha fazla sıklıkta görülmektedir. Kadınlarda daha sık görülmesinin birkaç nedeni olabilir:
  - Kadınlardaki hormonal değişikliklerin etkisi önemlidir; ayrıca kadınların aile ve toplum içinde görevlerinin daha fazla olması ve bu nedenle daha fazla stres altında olduğu bir gerçektir.Fakat kadınların sıkıntılarını erkeklere göre daha rahat ifade edebildikleri ve bu nedenle daha fazla psikiyatrik başvurularda bulundukları unutulmamalıdır.
  - Çocukluğunda cinsel tacize uğramış kişilerde panik atak daha sık görülmektedir. Öyküsünde ergenlik dönemi öncesi ebeveyn kaybı yaşamış olmak, boşanmış-dul olmak, düşük eğitim düzeyi, aile içi şiddet, genetik yüklülük,kentte yaşamak diğer risk faktörleridir.
  Fiziksel Sorun Olmamalı
  Çeşitli tıbbi durumlar ya da kullanılan bazı psikoaktif maddeler Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu oluşturabilir. Kardio-vasküler hastalıklar, pulmoner hastalıklar, nörolojik hastalıklar ve tirioid bozuklukları gibi çeşitli endokrin hastalıklarında panik atak benzeri kaygı bozukluğu oluşabilir. Bu nedenle hastanın ilk başvurduğunda genel dahili bir muayeneden geçerek bu tıbbi durumların dışlanması zorunludur. Ayrıca kafein, kokain, marihuana ve nikotin entoksikasyonlarında ve alkol yoksunluğunda anksiyete atakları ortaya çıkabilir. Panik atak diyebilmemiz için genel tıbbi durumların ve madde kullanımının dışlanması zorunludur.
  Nasıl Tedavi Edilir?
  Panik bozukluğunun erişkinlerde tedaviye iyi yanıt vermesine rağmen, süregen ve tekrarlayıcı bir seyir izlediği bilinmektedir. Tedavisinde çeşitli antidepresan ilaç tedavilerinin yanında Bilişsel-Davranışçı tedaviler yer alır. Eğitimin (Psycho-education) önemi büyüktür. Hastaya panik atakla ilgili bilgi verilir, içgörü kazandırılması hedeflenir. Solunumun yeniden eğitimi verilir ve hastaya çeşitli gevşeme egzersizleri öğretilir. Yalnış yorumların düzeltilmesi amaçlanır. Hastaların günlük tutarak panik ataklarını ve ataklara ilişkin duyumları kayıt etmeleri istenir. Psikodinamik psikoterapinin önemi büyüktür. Panik atak destek guruplarının da tedavide yeri vardır.
  (ailem)

   
Panik atak olabilir misiniz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. panik atak!

  panik atak!

  Endişe hali, tanımlanması zor olan davranış modelleri sergiler. Kaygı (Anksiyete), herkes tarafından yaşanan bir durumdur. Genelde korkuya benzer; ama sözgelimi saldırgan bir hayvanın yarattığı korkudan farklı olarak kaygıda bir korku nesnesi yoktur. Panik atak (panik bozukluk), günlük yaşamda sık karşılaşılan karmaşık bir kaygı türüdür. Bu durumdaki kişiler, birden başlayan ağır panik...
 2. Arkadaşlar Panik Atak Geçer Mi

  Arkadaşlar Panik Atak Geçer Mi

  Selam kızlar benim annem panik atak ve bu hastalık tedaviyle geçer mi diye ailecek çok merak ediyoruz bu konuda bilgisi olanlara soruyorum Panik Atak Geçer Mi ?
 3. Evet Panik Atak Kendiliğinden Geçer Mi buyrun öğrenelim

  Evet Panik Atak Kendiliğinden Geçer Mi buyrun öğrenelim

  Panik Atak Kendiliğinden Geçer Mi Panik Atak Nasıl Geçer Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda son zamanların sıkça rastlanılan hastalıığ olan panik atak hastalığı tedavisi hakkında sizlere bilgiler sunuyoruz ve bir misafirimizin "acaba panik atak geçer mi cevap verin" adlı konusuna da cevap veriyoruz. Panik atak hastalığı doğru tedavi uygulanarak üstesinden gelinebilen bir...
 4. Panik Atak Nedenleri ne olabilir?

  Panik Atak Nedenleri ne olabilir?

  Panik Atak Nedenleri nelerdir neden Panik Atak hastalığı çıktı bende nedenlerini yani bu hastalığa sebep olan nedenleri çok merak ediyorum bilgisi olan bana yazsın:S
 5. Kalp hastalıkları panik atağı tetikler mi?

  Kalp hastalıkları panik atağı tetikler mi?

  panik atak nedir,panik atak nedenleri,panik atak belirtileri,panik atak kalpte çarpıntı yaparmı,panik atak tedavisi,panik atak ve kalp rahatsızlığı hakkında bilgiler Panik atak, fark edilmesi zor bir durum değildir. Hekim olmayan biri bile birkaç kez panik atağa tanık olmuşsa, bunu kolaylıkla tanıyabilir. Önemli olan panik atağı tanımak değil, bunu ortaya çıkarmış olabilecek ve yaşamı tehdit...

Sayfayı Paylaş