Piyasalarda sert kayıplar (Halimiz yaman)

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Piyasalarda sert kayıplar (Halimiz yaman)
Global piyasalarda yaşanan tedirginlikle İMKB'de kayıplar yaşanıyor. Dolar da bankalararası piyasada 1.39 YTL seviyesine kadar çıktı.

İMKB Bileşik Endeksi, 1. Seansta yüzde 5,09 oranında geriledi.İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dünkü ikinci seans kapanışına göre 2.430,33 puan düşerek 45.283,79 puandan kapandı. Hisse senetleri ortalama yüzde 5,09 değer yitirdi.

*ABD'DEN ASYA'YA KRİZİN YOLCULUĞU

Analistler dünya borsalarında dün ve bugün şiddetlenen kredi piyasası endişeleriyle gelen büyük düşüşleri izleyen İMKB'de de kayıpların bugün de devam etmesi beklendiğini söylediler.ABD'de Countrywide Financial şirketinin para bulmakta zorlandığı söylentilerinin ardından bir aracı kurumunun notunu düşürmesi, Wall Street'te keskin düşüş getirdi ve gösterge S&P 500 endeksi, bu yıl yaptığı bütün kazançlarını silmiş oldu.

ASYA GENELİNDE BORSALAR DÜŞTÜ

ABD kaynaklı yüksek riskli tutsat (mortgage) krizi ve bunun küresel mali piyasalara olası etkilerinin yarattığı kaygılar, Asya borsalarında değer kaybı yaşanmasına neden oluyor.

Tokyo Borsasında Nikkei Endeksi, düne göre günü yüzde 2 kayıpla
kapatırken, Güney Kore Borsası yüzde 6,9 düşerek Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesine geldi.

Hong Kong'ta Hang Seng Endeksi yüzde 3,7, Yeni Zelanda NZX-50 Endeksi yüzde 1,2, Avustralya S&P/ASX200 Endeksi ise yüzde 1,3 oranında değer kaybetti.

Filipinler Borsası günü yüzde 6 kayıpla kapatırken, Endonezya'da
borsanın kaybı yüzde 6'dan da fazla oldu. Tayvan Borsası yüzde 4,6 değer kaybıyla günü tamamladı. Açılışın hemen ardından Singapur'da borsa yüzde 3,7, Hindistan'da yüzde 4 düştü.Avrupa borsaları global kredi kaygıları ile sert kayıplar yaşanıyor.


YTL'DEN DÖVİZE GEÇİŞ VAR


Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, dövizdeki yükselişle ilgili olarak, ''yabancılarda YTL'den dövize geçiş var, yerliler bu yükselişi satış fırsatı olarak kullanıyor'' dedi.

Yıldırımtürk, dövizdeki hareketliliğin tamamen dış piyasalardan kaynaklandığını söyledi.Yıldırımtürk, ''Dün ABD piyasaları bozulunca bizde de yansımaları Borsada görüldü. Yoğun satışların olduğu seans yaşadık'' dedi.

Günün ikinci yarısında ABD'den gelecek haberlerle borsaya tepki alımlarının gelebileceğini, dün akşam saatlerinde nasıl düzelme olduysa bugün de yeni bir haberle düzelme görülebileceğini ifade eden Yıldırımtürk, ''Ama bu normale döndü anlamına gelmiyor. Her an yeni bir haberle piyasalarda bozulma olabilir, dalganın boyu uzayarak devam edebilir. Ay sonuna kadar sürecin devam edeceğini düşünüyorum'' diye konuştu.

Yabancılarda YTL'den dövize doğru geçiş olduğunu söyleyen Yıldırımtürk, yerlilerin ise bu yükselişi satış fırsatı olarak kullandıklarını belirtti.
Yıldırımtürk, ''Şu anda burada döviz alan yok. Özellikle döviz büfeleri çevreden topladıkları dövizleri bankalara satmakla meşguller'' dedi.Borsadan çıkanların hepsinin dövize kaydığını söylemenin de yanlış olacağını ifade eden Yıldırımtürk, yüksek faizden istifade etmek isteyenlerin de buraya yöneldiğini belirtti.
 

Benzer İçerikler

PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
502
PaSikA
PaSikA
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
647
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
1
Görüntüleme
741
esena
esena
Üst