1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  polisitemi polycitemia vera

  Konu, 'Dahiliye' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Kemik iliğinde aşırı kan hücresi üretimi sonucunda kan hücrelerinin sayısında (özellikle kırmızı kan hücreleri = eritrositler) anormal derecede artış meydana gelmesine verilen addır. Polistemia vera doğumsal değildir, daha sonra gelişir. Bir kemik iliği hastalığıdır. Tüm kan hücrelerinde (eritrosit, lökosit, trombosit) aşırı üretim sözkonusudur. Oldukça nadir görülen bir hastalıktır, sıklıkla erkeklerde gözlenir ve 40 yaş altında nadiren gözlenir. Nedeni tam olarak bilinmemektedir.
  Hastalık yavaş yavaş gelişir, genellikle 50-60 yaşlarından sonra akut myelojenik lösemiye dönüşebilir. Kanın yoğunluğunda meydana gelen artış (akışkanlığının azalması) ve trombositlerin sayısında meydana gelen artış bir inme veya kalp krizi gelişmesine neden olabilir. Bazı hastalarda trombositlerin pıhtı oluşturma yetenekleri azaldığından, kanamalar meydana gelebilir. Riskli gruplar bilinmemekle birlikte, yahudilerde daha sık gözlenmektedir.
  Belirtiler (şikayetler genelde kanın akışkanlığının azalmasına bağlıdır).
  - başağrısı
  - sersemlik
  - kaşıntı (özellikle sıcak bir banyodan sonra)
  - karnın sol üst kısmında şişkinlik hissi
  - ciltte kırmızılık, özellikle de yüzde
  - nefes darlığı
  - yatar durumda zor nefes alma
  ilave oalrak aşağıdaki şikayetler de bulunabilir:
  - görme bozuklukları
  - ciltte kırmızı nokta tarzında lekeler
  - yer yer morluklar
  - halsizlik
  Tanı ve testler
  - kan hematokrit değerinin artması
  - kan beyaz küre sayısının artması
  - kan trombosit sayısının artması
  - kan hacminin artması
  - kırmızı küre incelenmesi (periferik yayma)
  - kan vitamin B-12 düzeyi ölçümü
  - kemik iliği biyopsisi
  - laktat dehidrojenaz enzim düzeyi analizi
  - idrar analizi
  - serum ürik asit düzeyi ölçümü
  - trombosit agregasyon testi
  - sedimentasyon (sedim) hızı ölçümü
  - eritropoietin ölçümü
  - lökosit alkalen fosfataz enzim ölçümü
  Tedavi
  Tedavinin temel amacı kanın akışkanlığını arttırmak, kanamaları ve damar içi pıhtılaşmayı önlemektir.
  Flebotomi (kan alınması) kanın yoğunluğunu (koyuluğunu) azaltmak amacı ile kullanılan yöntemlerden birisidir. Kan hematokrit düzeyi 45 in altına düşene dek her hafta 1 ünite kan alınır. Flebotomi işlemi kan hematokrit düzeyi 45 in altına düşene kadar devam edebilir.
  Kemik iliğindeki üretimi baskılamak için bazı hekimler tarafından kemoterapi uygulanabilir.
  Aspirin benzeri ilaçlar (pıhtılaşmayı engelleyici - kanı sulandırıcı) kullanılmamalıdır, çünkü mide kanamasına neden olabilir.
  Gerekli önlemler alınmadığında 11-15 yıl içerisinde ölüm meydana gelebilir. Ölümün en önemli nedeni; damar içi pıhtılaşmaya bağlı inme veya kalp krizleridir. İleriki dönemlerde lösemi gelişebilir.
  Gelişebilecek Diğer Hastalıklar
  - Damar içi pıhtılaşma
  - mide ülseri
  - mide kanaması
  - gut hastalığı
  - lösemi
  - kalp yetmezliği
  - miyelofibrozis
   
polisitemi polycitemia vera konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vera Wang 2012 Sezon Abiyeleri

  Vera Wang 2012 Sezon Abiyeleri

  era wang, abiye , modelleri, 2012 sezon, gece elbiselerine buradan ulaşabilirsiniz Vera wang 2012 sezon abiye modellerini sizler için paylaşıyorum.
 2. Aloe Vera ve Faydaları

  Aloe Vera ve Faydaları

  aloe veranın yararları aloe veranın faydaları aloe vera bitkisi Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan şifalı bitkilerden aloe veranın faydaları hakkında ki bilgiler şöyle melekler :) Çinliler tarafından eski Mısırlılar uyumlu çare ile Ruslar, ölümsüzlük bitkisi ile gençlik iksiri olarak adlandırılan Aloe vera şüphesiz en yaygın sağlık üzerindeki etkileri fark bilinen şifalı olduğunu ve...
 3. Ender Saraç'tan Aloe Veranın Faydaları

  Ender Saraç'tan Aloe Veranın Faydaları

  Aloe Vera Ender saraç Aloe Varanın Faydaları Ender Saraç Ender Saraç'ın Aloe Vera Hakkında Yaptığı Açıklama Sevgili melekler, bu yazımızda Dr.Ender Saraç'ın aloe vera hakkında verdiği bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz :) Hiçbir bitkinin yararını abartmamak lazım Aloe vera oldukça yararlı bir bitki ancak hiçbir bitkinin yararını abartmamak lazım. Aloe vera tek şifalı bitki değildir....
 4. Vera Wang 2013 İlkbahar Koleksiyonu

  Vera Wang 2013 İlkbahar Koleksiyonu

  Vera Wang 2013 İlkbahar Koleksiyonu Vera Wang 2013 Vera Wang 2013 İlkbahar Koleksiyonu'ndan detaylar Ustalıkla oluşturulan tasarımların detaylarda gizli kalitesi... 2013 İlkbahar sezonunun trendlerinin ilan edildiği şu günlerde birbirinden güzel ve yaratıcı tasarımlar beğenimize sunuluyor. Ancak o kadar çok marka ve tasarımcı var ki adeta bir sanat eseri gibi düşünülüp işlenmiş...
 5. Aloe veranın faydaları nelerdir?

  Aloe veranın faydaları nelerdir?

  Eller, güneş kremleri ve cilt için kullanılan çok çeşitli malzemeler birçok şifalı bitki ile birleştirilerek kullanılmaktadır. Bu şekilde içerdikleri bitkiler ile vücut için faydaları bir kat daha artmaktadır. Örneğin aloe vera özü, kakao özü, havuç özü, böğürtlen özü, salatalık özü gibi özler bitkilerin kullanıldığı içeriklerdir. Bu içerikler ile birlikte kremler, çok çeşitli jeller, vücut...

Sayfayı Paylaş