1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Pollyanna Kariyeri

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  POLLYANNA, KARİYERİNDE HIZLA YÜKSELİYOR...

  Yazan: İdil Türkmenoğlu


  Düşünceleriniz pozitif olsun, çünkü düşünceleriniz sözleriniz olur. Sözleriniz pozitif olsun, çünkü sözleriniz davranışlarınız olur. Davranışlarınız pozitif olsun, çünkü davranışlarınız alışkanlıklarınız olur. Alışkanlıklarınız pozitif olsun, çünkü alışkanlıklarınız değerleriniz olur. Değerleriniz pozitif olsun, çünkü değerleriniz kaderiniz olur. Mahatma Gandhi

  Olumlu ol, iyilikler seni bulsun

  Bir başka Kendini Doğrulayan Kehanet öyküsü daha... Araştırmalar gösteriyor ki insanlar bir ağrının daha az şiddetli olmasını beklerlerse, ağrıyı daha az hissediyorlar.

  Bu nedenle uzmanlar ağrıların psikoterapi ile tedavisi üzerine çalışıyorlar. Hayatta şanslı olduklarına inananlar, aslında fırsatları kaçırmadıkları ve ısrarlı oldukları için, daha şanslılar.

  Olumsuz düşünmeye eğilimliyiz

  Başarılı olacaklarını düşünerek çalışanların başarılı olma ihtimalleri daha yüksek. Çalışırken, yaptıkları fedakarlıklara değil de işin iyi yönlerine odaklanıp, istekli olanlar ise ömürlerini bile uzatabiliyorlar, hem de 10-12 yıl kadar.

  İyi hissetmek sandığımızdan çok daha önemli. Umutlu olmak, gurur duymak, keyif almak, müteşekkir olmak çaresizlik içinde olmayan bir kişinin davranışlarından. Ama bunlar sadece ''kişinin iyi olduğu''nu gösteren işaretler değil. Aynı zamanda o iyiliği getiren, yaratan davranışlar. Olumlu duyguları doğuranlar... Ama insanoğlu olumsuzu seçiyor.

  Ortalama bir insanın zihninden günde yaklaşık 60 bin düşünce geçiyor. Bunların dörtte üçü, olumsuz ya da kaygılı.Uzmanlar, insanların negatif bir olaydan, pozitif olana oranla daha fazla etkilendiğini söylüyorlar. İş yaşamında aldığımız bir olumsuz geribildirim, bizi olumlu olanından daha çok düşündürüyor. Hiç beklemediğiniz bir zamanda, bir yerden bin dolar kazandığınıza ne kadar sevineceğinizi düşünün. Bir de, bin dolar kaybettiğinizi. Hangisinden daha çok etkilenirsiniz. Yanıt: Kaybettiğinize.

  Bunun açıklaması ise Evrim Teorisi''nin içinde gizli: Eğer insanoğlu olumsuz bir bilgiyi yok sayarsa, bu canına mal olabilir. Diğer taraftan, olumlu bir bilgiyi görmezden gelmek en fazla pişmanlık getirir.

  Kaç ya da savaş kararına iten, seçeneklerini kısıtlayan negatif duyguların tersine, pozitif duygular, düşünme ve harekete geçme kapasitemizi arttırıyor. Bu nedenle, -aşırıya kaçmadan- ''optimist olmak'', işyerlerinde, işe alım ve yükselmede kullanılan değerlendirmeler sırasında aranan ''takım oyuncusu olmak'', ''stratejik düşünebilmek'' gibi yetkinliklerin arasında sayılmaya başlandı.

  Güzeli görmek önemli

  University of California''dan Dr. Lyubomirsky, 275 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaların sonucunu şöyle özetledi: Mutlu insanlar, olumlu duyguları yaşayan ve yaşatan kişiler, iş ve özel yaşamlarında daha başarılılar.
  Pozitif duygular onların yeni hedeflere daha hızlı yönelmelerini, kaynakları daha iyi görmelerini sağlıyor. Kendilerine güveniyorlar ve daha enerjikler.

  Çevrelerindeki insanlar da onları daha sosyal ve hoş olarak tanımlıyor. Yani pozitif bir tutum seçenler aynı zamanda başkalarının algılamalarından da yarar sağlamaya başlıyorlar.

  İnsanlar doğal olarak olumsuz düşünceye eğilimliyse, kendimizi ''kandırmaya çalışmak'' bilinçli bir seçim olarak karşımıza çıkıyor. O halde Pollyannacılık oynamak, yani şanslı, başarılı olacağımıza ve işimizi sevdiğimize inanmaya çalışmak gerekir.

  Gerçekliği kaybetmeden, iyiyi ummak, işin güzel tarafını görmek önemli bir kişisel yönetim aracı çünkü. Şirketlerde genellikle küçümsenen, gerek görülmeyen veya önem verilmeyen motivasyon aktivitelerini de olumlu duyguları kurumlarda yeşerterek kurumun geleceğine yapılacak yatırım olarak görmek şart.
   
 2. zeyna

  zeyna Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ocak 2008
  Mesajlar:
  276
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir
  Ce: Pollyanna Kariyeri
  bilgeciğim yüregine saglık bende pozitif düşünceye cok inanan biri olarak neye inanırsak veya neye kendimizi inandırırsak eninde sonunda bir sekilde ona kavustugumuzu düşünüyorum iyi yada kötü tekrar tesekkürler canım
   
Pollyanna Kariyeri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kariyer kadınları

  kariyer kadınları

  Savaşıyorum her gün. Savaşıyoruz her gün. Amazon kadınları gibi. Ne kadar da ağır geliyor rimellerimizle farlarımız. Bir de tabii uykusuzluk... Kapanmak üzere göz kapaklarımız. Daracık, yüksek topuklu ayakkabılarımızın içinde büzüşmüş, sızlıyor ayaklarımız. Saçlarımız kendince özgür işte. Her gün fönlü filan... Dipleri de gelmiş ama, idare eder bir hafta onbeş gün daha. İncecik olacağız...
 2. Pollyanna Başarıya Daha Yakın

  Pollyanna Başarıya Daha Yakın

  Düşünceleriniz pozitif olsun, çünkü düşünceleriniz sözleriniz olur./ Sözleriniz pozitif olsun, çünkü sözleriniz davranışlarınız olur./ Davranışlarınız pozitif olsun, çünkü davranışlarınız alışkanlıklarınız olur. / Alışkanlıklarınız pozitif olsun, çünkü alışkanlıklarınız değerleriniz olur. / Değerleriniz pozitif olsun, çünkü değerleriniz kaderiniz olur. Mahatma Gandhi Olumlu ol, iyilikler seni...
 3. Pollyanna' nın Mutluluk Sırları

  Pollyanna' nın Mutluluk Sırları

  pollyannanın kahramanları polyanna nın hayatı polyanna ile ilgili sözler pollyanna kahramanları ile ilgili sozler O aslında masal kahramanı ama birçok kişiye hayat felsefesini oluşturacak kadar örnek alınacak bir kişi evet arkadaşlar sizlerinde çok yakından tanıdığı bildiği Pollyanna dan bahsediyorum.Hepimiz arada sırada Pollyannacılık oynamazmıyız hayatta? İşte hayata her zaman olumlu bakan...
 4. Pollyanna da umutsuzluğa düşer miydi?

  Pollyanna da umutsuzluğa düşer miydi?

  pollyanna ne demek Öyle bir yazıyla karşı karşıyasınız ki kendi kendinizi sınamak için bir fırsat olan.Kalemin kalbimi bu kadar sarsacak şekiller oluşturması gerçekten de mükemmel bir duygu.Ben bu yazıya resmen hayran kaldım.Bir paranoya , geliş gidiş anları , çaresizlik ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi meleklerim.Şiddetle tavsiye ediyorum okuyun bu yazıyı ve fikirlerinizi merak ediyorum...
 5. Neslihan-Pollyanna Şarkı Sözü

  Neslihan-Pollyanna Şarkı Sözü

  Uzun zaman oldu yüzleşmeyeli Sizinle gerçekler Bir ileri bir geri Dans eder gibi Kandırdım kendimi Merhaba ben Pollyanna Yalan kaç yalan oldu Geçen onca zaman Kaybolan seninle Bu masum beden değil mi? Uzun zaman oldu bakışlarımı kaçıralı sizden Bir ileri bir geri Görmezden gelir Kandırdım kendimi İşte ben Pollyanna Yalan hep yalan oldu Hani gelecektin yar Kış ve kar Bahaneyi bulduğun...

Sayfayı Paylaş