Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Psikolojik Kontratları Yenileyin

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  psikolojik kontrat Personeldeki nedensiz görünen gönül kırıklıkları, motivasyon düşüklüğü, devamsızlık yöneticileri oldukça meşgul ediyor. Görünüşte herşey yolundayken birdenbire işinden ayrılanlar şaşırtıyor. Bütün bunların nedenlerinden biri de şirketle eleman arasındaki psikolojik kontratın bozulması.

  "Psikolojik Kontrat" terimini ilk kez 1960 yılında Argyris kullanmış. İnceleme yaptığı fabrikalarda işçilerle formen arasında yazılı olmayan ama performansı etkileyen kurallar olduğunu farkeden Argyris şöyle yazıyor: "Formen, işçilerin kültürüne, bağımsızlık, adalet beklentilerine karşılık verdiği sürece, işçiler de az devamsızlık yapıyor, iyi performans gösteriyor, kurallara uyuyor."

  Kişiyle kurum arasındaki yazılı olmayan açıkça paylaşılmış veya belki de ima edilmiş beklentiler, kişisel inançlar ve kurumun davranışlarıyla şekilleniyor. Kişiler kurumlarından kendilerine yatırım yapmasını, doğru düzgün iş arkadaşları işe almasını, başarıları hakça ödüllendirmesini bekliyor. Şirketler de sözleşmede yazmasa da çalışanlarından sadakat, kişinin kendini yönetmesini, işi sahiplenip geliştirmesini istiyor.

  Yanlış anlama kazaları

  "Göründüğü gibi değil", "Öyle demek istemedim.", "Bu da nereden çıktı?" Eski yerli filmlerimizin birçoğunun senaryosu "yanlış anlama" üzerine kurulu. Ölümünü görmemesi için sevgilisini kendisinden uzaklaştıranlar, yıllardır görmediği kardeşine sarılırken eşine görünenler, yalancılıkla suçlanmış, ne acılar çekmiştir. İşyerlerinde de durum farklı değil. Bilmeden, istemeden, zaten yazılı olmayan kontratlar bozulabiliyor. Hem çalışan hem de patron açıkça beklentilerini paylaşmadığı için veya "zaten bilinir" varsayımı yüzünden.

  Yazılı olmayan bu psikolojik kontratlarda, kimin nerede hangi beklentiyi karşılamadığını, kimin neye alındığını, neyi beklediğini bilmenin tek yolu açık iletişim.

  Psikolojik Kontratlar değişiyor

  90''larda kariyerlerine başlayanlarla 2000''lerde başlayanların beklentileri farklı. Geniş bir yaş grubunu, değişik ekolleri, çeşitli sosyo ekonomik statüden kişileri içinde barındıran şirketlerin her bir tür çalışan için geçerli olacak psikolojik anlaşmaları keşfetmesi gerekiyor.
  Farklı çalışma düzenlerinin iş yaşamına girmesi de, kontratları etkiliyor. Altı Avrupa ülkesi ve İsrail''de çalışanlar arasında yapılan bir araştırma, süresiz sözleşmeli çalışanların diğer çalışanlara göre psikolojik kontratlarının daha güçlü olduğunu gösteriyor. Gelecek 5 yıl içinde Batıda işgücünün %50''sinin yarı zamanlı çalışanlardan ve geçici personelden oluşacağı söyleniyor. Bu durumda kurumlar yazılı olmayan sözleşmelerini güçlendirmek için yöntem bulmak zorunda.

  Kontrat bozulunca ne oluyor?

  Küçülme, birleşme, dıştan kaynaklama (outsourcing), hak ve ödeneklerin kesilmesi, zam oranlarının düşmesi gibi kararlar çalışanlarla işveren arasındaki psikolojik kontratları yıpratan faktörler. Sonuçlarıysa, devamsızlık, verim düşüklüğü ve son olarak işten ayrılma.
  Korkutucu olan sonuç ise öç alma isteği.

  Organizasyonel Davranış uzmanı Prof. Judi McLean Parks, psikolojik kontratlarının bozulması halinde, bazı çalışanların şiddete ve hileye başvuracağını söylüyor. "İhanete uğradığını düşüneler, farklı biçimlerde öç alabilir." Yasadışı işler yaptığı ortaya çıkan şirketlerin büyük bir bölümünü çalışanları ihbar ediyor. Bu çalışanların bir kısmı bir süre göz yumdukları ahlakdışı olaylara, ancak kendi psikolojik kontratları bozulunca, muhbir olarak tepki veriyorlar.

  Milliyet

   
Psikolojik Kontratları Yenileyin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kontrat

  kontrat

  Kontrat Herkes için dikkatli olunması gerektiğini belirten bir işarettir. Herkes için dikkatli olunması gerektiğini belirten bir işarettir
 2. Kontratı fesh edildi

  Kontratı fesh edildi

  MUSTAFA SANDAL'IN SAHİBİ OLDUĞU SANILAN BODRUM'DAKİ OTEL MEĞER KENDİSİNİN DEĞİLMİŞ! İşletmeci Cüneyt Kurt'la Bodrum'da bir otelin ortağı olduğu bilinen Mustafa Sandal'ın, aslında otelin sahibi değil işletmecisi olduğu ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde çıkan 'Musti otelini satıyor' haberleri üzerine otelin gerçek sahipleri Nadin Perahya ve ortakları, Sandal ve Kurt'un otelin sadece...
 3. Psikolojik İlkyardım

  Psikolojik İlkyardım

  Kriz nedir? Slaikeu krizi bireyin daha önce karşılaştığı durumlarla baş etmede başarılı olduğu problem çözme becerilerinin artık etkili olmadığı geçici bir organizasyonsuzluk, kötülük durumu olarak tanımlar. Yaşama düşen bir bomba gibi de tanımlanabilecek kriz durumunda kişi çok çabuk doğru bir şey yapmak gerektiğini hissetmesine rağmen ne yapacağını bilememe durumu yaşar. Diğer bir ifade...
 4. Psikolojik hastalıklar

  Psikolojik hastalıklar

  psikolojik hastalık isimleri psikolojik hastalıkların isimleri psikolojik hastalıklar, belirtileri, nelerdir, isimleri, çeşitleri, Gün geçmiyor ki, psikoljik hastalıklar daha da çoğalmasın. Günümüzde oldukça fazlalaşan psikolojik hastalıkların bir çok çeşidi ve ismi vardır Melek'lerim. 1-Distimi (Kronik Depresyon) 2-Paranoya 3-Panik Atak 4-Anksiyete 5-Sosyal Fobi 6-Konserviyon...
 5. Kira kontratı örneği 2012

  Kira kontratı örneği 2012

  2012 yılı için kira kontratı yapmak istiyorum var ise bana xls formatında vermeniz mümkün müdür kira kontratı yapacağım. Teşekkür ediyorum. Yaren.

Sayfayı Paylaş