1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Pusula Ekolü Nedir

  Konu, 'Feng Shui' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  ekol nedir Pusula ekolü, pa-kua'yı çevreleyen sekiz trigrama bağlı sekiz evi kapsar (Şekil 3A). Bu sekizgen bir simge olup merkezinde yin-yang vardır. Yin-yang'ın çevresinde de I Ching'deki sekiz trigram bulunur. Her trigram farklı bir pusula yönü ile ilintilidir. Çinliler güneyi pa-kua'nın tepesinde gösterirler. Böylece kuzey altta, doğu solda, batı ise sağdadır.
  [​IMG]
  Trigramlar ikincil Gök Dizisi adı verilen bir biçimde yerleştirilmiştir. Trigramları yerleştirmenin iki önemli biçimi vardır. İlki İlk Gök Dizisi (Hsien Tien diye de bilinir), orjinal diziliş olup, Çin'in ilk imparatoru Hsialı Wu'nun yapıtıdır (İ.Ö. 2953 - 2838).

  "İmparatorun yaşadığı kesin tarihler konusunda kuşkular vardır. Louis Culling The Pristine Yi King adlı kitabında trigramların I Ching sekizgenlerinden l.Ö. 2205 yılında çıkarıldığını söyler, buna göre orijinal pa-kua İ.Ö. 2500'lere dayanmaktadır."

  Wu'nun yarattığı İlk Gök Dizisi aşırı derecede iyi dengelenmiştir. Chien (gök) güneyde, K'un (yer) kuzeydedir. Bunu kuzeybatıda; güneydoğudaki Tui'nin (göl) tam zıddında, Ken (dağ) izler. Chen (gök gürültüsü) ve Sun (rüzgâr) kuzeydoğu ve güneybatıdadırlar. Bu kombinasyona göre, Lı (ateş) ve K'an (su) doğu ve batıdadırlar. İlk bakışta tam anlamıyla zıtlar olarak görünürler. Ancak Hsialı Wu'ya göre birbirlerini ve tüm yerleşimi denge içinde tutarlar.

  İ.Ö. 1143'lerde, Chou Hanedanlığı'nın kurucusu Wenli Duke, yeni bir yerleşim düzenleyerek ikincil Gök Dizisi'ni yaratmıştır (Hu Tien yerleşimi olarak da bilinir).2 Orijinal İlk Gök dizisi kusursuz bir evreni simgelerken, İkincil Gök Dizisi trigramların içinde yaşadığımız gerçek dünyaya daha uygun bir dizilişidir. Feng shui'de genel olarak İkincil Gök Dizisi'ni kullanırız.  Şekil 3A: İkincil Gök Dizisi

  İkincil Gök Dizisi Li trigramını güneye, K'an'ı kuzeye, Chen'i doğuya ve Tui'yi batıya yerleştirir. Sun güneydoğuda, K'un güneybatıda, Chien kuzeybatıda, Ken kuzeydoğudadır.

  İkincil Gök yerleşimine göre trigramlar tüm yılı kapsayan bir döngü sağlarlar. Doğudan Chen (Baştan çıkarıcı) ile başlarız, ilkbahar ve vaat kapsayan her şey, yeni bir yaşam ve büyük bir potansiyel demektir. Bunu Sun (Nazik) izler, güneydoğudadır; küçük hayvanlar bu sırada büyürler.

  Li (Tutucu) güney konumundadır ve yaz anlamına gelir, ancak yeni yaşam henüz evi terk etmeye hazır değildir. K'un (Alıcı) güneybatıda, toprak ve iyi besin demektir. Tui (Neşeli) sonbahar yıldızını temsil eder. Mutlu bir dönemdir ama kışın geldiğinin de bilincindeyizdir.

  Chien (Yaratıcı) kuzeybatıda sonbahar sonunu temsil eder; yaklaşan kışı geçirebilmek için gerekli olan dayanıklılığı simgeler. K'an (Uçurum) kıştır, zorlu çalışma ve tehlike potansiyelidir. Son olarak Ken (Durağan) kuzeydoğuda hem kışın hem de döngünün sonunu temsil eder.

  Bu döngü tek bir günü de temsil edebilir. Chen şafak, Ken ertesi gün sabahın erken saatidir.
   
 2. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  serapisbebe
  selam bu makaleyi okuyan ğüzel melekler sizlere gfnetwork marketing,ten bahsedecegim.Şu anda 340 çeşit ürün gamıyla hizmetinizdedir,part time full time çalışabileceginiz ciddi gelir ve kariyer elde edebileceginiz bir sistemdir.Neden meleklere ihtiyacımız var çünkü kişsel karımın bir bölümüyle kanser tedavisi gören minik meleklerimizin eğitimlerine devam edebilmeleri ailelerininde barınma ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir kampüs kurulacaktır.İsterseniz sadece tüketici olarak istersenizde gelir elde etmek amacıyla aramıza katılabilir minik meleklerimizin yuvasına bir tuglada siz koyabilirsiniz haydi melekler elele verip minik meleklerimizin yüzünü güldürelim
  İLETİŞİM. 0 312 3861667
  GSM 0 507 7721988
   
Pusula Ekolü Nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Pusula

  Pusula

  İnsana doğru olanı kılavuzlayan dost ve arkadaşa, sevinçli haberler almaya delalet eder.Etrafınızdaki tecrübeli insanların tavsiyelerine uymanız gerektiğine işaret eder. Etrafınızdaki tecrübeli insanların tavsiyelerine uymanız gerektiğine işaret eder. Pusulanın hangi yönü gösterdiği belli değil ise hayatınızda birtakım karışıklıklar olacak demektir. Bir geminin pusulası zenginliğin işaretidir....
 2. Form Ekolü Nedir

  Form Ekolü Nedir

  Feng shui fazlasıyla sağduyu ve gözlem ile ilgilidir. Eski Çinliler yaşamın güneşli güney tepelerinin eteklerinde, sert rüzgârları dağıtan yumuşak eğimli tepelerde daha rahat olduğunu gözlemlemişlerdir. Tepelerin ve kayaların tuhaf hayvanlara benzediklerini, kinlilerinin koruyucu, kimilerinin tehditkâr göründüklerini düşünmüşlerdir. Örneğin evinizi koruyan yeşil bir ejderhanın varlığını...
 3. pusula

  pusula

  Karalar gözden kaybolduktan sonra, denizde artık deneysel kurallara dayanılarak yol bulmak ve bunu sürdürmek imkânsızdı. Bilimsel tekniğe baş vurmak zorunlu olmuştu. Gidilecek mesafe çok uzak oldu mu, dünyanın küresel yüzeyi düz bir planda gösterilemiyordu. Bu nedenle, gemiciler son çare olarak XVI. yüzyıla kadar kullanılacak “Yer yuvarlağı”na baş vurdular; artık geminin bulunduğu yer, enlem...
 4. Mıknatısın Da Bir çeşit Pusula Olduğunun Incelenmesi

  Mıknatısın Da Bir çeşit Pusula Olduğunun Incelenmesi

  pusula ve mıknatıs DENEYİN AMACI: Mıknatıs kutuplarını belirlemek. HAZIRLIK SORULARI: 1-Mıknatısı pusula olarak kullanabilir miyiz? 2-Mıknatısın kutupları ile yerin kutupları aynı mıdır? KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER: 1.pusula 2.mıknatıs 3.üç ayak 4.statif çubuk – 2 adet (biri uzun, biri kısa)...
 5. Kıble Pusula Uygulaması Android

  Kıble Pusula Uygulaması Android

  Kıble Pusula Uygulaması Android hakkında bilgi istiyor ve Kıble Pusula Uygulaması Androidi nereden nasıl indireceğim diye sizden yardım bekliyorum arkadaşlarım.

Sayfayı Paylaş