1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.137
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Retinal proaaaler proaaa proaaaleri nedir?

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  optik disk solukluğu proaaa optik sinirde solukluk Yapay görme nedir?
  Görsel bilginin işlenerek değerlendirilmesi sonrasında bireye bir başka duyu şeklinde sunulmasıdır. Halen güncel olarak üzerinde durulan proaaali görme ise, canlı sinir hücrelerinin elektriksel uyarımı ile gözün görme tabakası olan retinaya veya görme yollarına işlenmiş bilginin aktarılmasıdır. Bir tedavi usulü olmaktan ziyade, görsel proaaaler görmesi olmayan veya görmesi çok düşük olan hastaların rehabilitasyonu açısından değerlendirilmektedir.
  Kaç çeşit görsel proaaa vardır?
  Temel olarak görsel proaaaler üçe ayrılabilir: Beyin dokusuna yerleştirilen kortikal proaaa, görme siniri olan optik sinirin çevresine yerleştirilen optik sinir proaaai ve retina dokusuna yerleştirilen retinal proaaa.
  Hangi grup hastalar görsel proaaa uygulamaları için uygundur?
  Belli bir grup hastaya belli tip proaaa düşünülebilir mi?

  Retina dokusunun dış katmanlarının hasarlandığı ama iç katmanlarının göreceli olarak korunduğu, görme sinirinin ve beynin yeterli işlev gördüğü hastaların rehabilitasyonunda retinal proaaaler düşünülebilir (örneğin: retinitis pigmentosalı ve yaşa bağlı makula dejeneresansı komplikasyonu olan coğrafik atrofili hastalar). Retina dokusunun büyük oranda kaybedilmesine rağmen görme sinirinin canlılığını koruduğu hastalıklarda optik sinir proaaai uygun olabilir. Retina dokusu ve optik sinir yollarının hasarlandığı ileri durumlarda ise kortikal proaaa gündeme gelir.
  Retinitis pigmentosa nedir?

  Retinitis pigmentosa (RP) terimi, retinada görmeyi sağlayan sinir hücreleri olan fotoreseptör hücrelerinin kalıtsal bir dejenerasyonunu (bozunumunu) ifade etmektedir. Retinitis pigmentosanın bulguları nelerdir?
  RP’de ilk belirtiler, genellikle genç yaşta ortaya çıkan gece görme bozukluğu ve görme alanında çevresel kayıplardır. Hastalık ilerleyicidir. Hasta erişkin yaşa geldiğinde daralmış çevre görme alanı ve azalmış maküler fonksiyona sahiptir. İlerlemiş hastalıkta, retina damarlarının bozulmaları, iç retinal sinir hücrelerinin etkilenmesi ve görme siniri başının solukluğu izlenir.
  Yaşa bağlı makula dejeneresansı nedir?
  Genellikle 55 yaş ve üzerinde görülen, gözün keskin görme noktasını etkileyerek, merkezi görmeyi bozan birçok faktöre bağlı bir hastalıktır. Çeşitli tipleri vardır ve tipine göre belirtiler, sabit seyredebilir, görme kısmen olumsuz etkilenir veya belirtiler ilerleyerek retinanın özellikle dış katlarının zarar görmesi nedeniyle görme oldukça azalır.
  Hastalığın tipi, görme derecesi önemli midir? Bir göz sağlamsa, sorunlu olan diğer göze uygulanması düşünülür mü?
  Hastalığın tipi önemlidir, halen ilerlemekte olan hastalıklarda bu yöntem bir tedavi usülü olmadığı için uygulanması düşünülemez. Bir gözün sağlam olması durumunda da, günümüzdeki teknoloji ile üretilen görsel proaaalerin diğer göze uygulanması öngörülmemektedir. Retinal proaaa uygulanması planlanan hastaların görmeleri, ışık hissi yokluğu ile el hareketleri seviyesi arasında değişmektedir. Bu hastalara ayrıca elektrofizyolojik ve psikofiziksel testler uygulanıp, iç retinal katların ve görme sinirinin işlevselliği değerlendirilmektedir.
  Retinal proaaa tiplerinin çalışma mekanizması ve şeması nasıldır?
  Retinal proaaaler göz içinde yerleştirilme yerlerine göre:
  1. Epiretinal (retinanın üzeri)
  2. Subretinal (retina ile pigment epitel tabakası arası)
  3. Suprakoroidal transretinal (pigment epitel tabakası ile damar ağı tabakası arası)olarak sınıflandırılmaktadırlar.
  Halen rutinde kullanılıyor mu?
  Kaç hastaya uygulandı?

  Retinal proaaa sınırlı merkezlerde ve özel izne tabi olarak hastalara uygulanmaktadır. Henüz rutin uygulanmamaktadır. Bilgimiz dahilinde, kısa süreli elektriksel uyarım denemeleri dışında, uzun süre gözde kalmak üzere, epiretinal proaaa 6 hastaya, subretinal proaaa 1 hastaya, suprakoroidal transretinal proaaa 2 hastaya uygulanmıştır. Elektroteröpatik olarak isimlendirilen bir diğer mikrofotodiyot dizini olan ASR (artificial silicon retina) yaklaşık 30 hastaya uygulanmıştır, takipleri devam etmektedir.
  Retinal proaaade başarı ne demektir?
  Hiç ışık görmeyen veya sadece ışığı fark eden gözlere uygulanmış olan retinal proaaalerin amacı, öncelikle hastaların ışık ile karanlığı ayırt etmesi, yüksek kontrastlı cisimleri fark edebilmesi ve kendi başlarına hareket edebilmelerinin sağlanmasıdır. Elektronik çiplerde bulunan 16 elektrot ile elektriksel uyarının bunu sağladığı gösterilmiştir. Şimdi üzerinde çalışılan ve yakın zamanda insanlara tatbik edilmesi düşünülen 60 elektrot içeren proaaalerin daha ayrıntılı görüntü algılatması beklenmektedir.
  Teknolojik açıdan ve uygulama tekniği olarak beklentiler neler olabilir?
  Normal insanlarda yapılmış olan simülasyon testleri 256 elektrotun yakın okumayı sağlayabileceğini göstermiştir. Görülmektedir ki elektrot sayısı arttıkça rezolüsyon artacaktır. 2020’li yıllarda 1000 elektrot içerecek proaaalerle ilgili geliştirme projeleri devam etmektedir. Bu konuda karşılaşılabilecek önemli bir sorun, elektrot sayısı arttıkça göz içine yerleştirilmesi gereken proaaa büyüklüğünün artmasıdır.
  Retinal proaaa konusunda dünyadaki merkezler nerelerdedir?
  Epiretinal proaaa konusunda:
  1. Doheny Retina Enstitüsü’nde, Mark Humayun
  2. Second Sight, LLC.’da, Robert Greenberg
  3. Harvard/Massachusettes Institute of Technology’de, Joseph Rizzo
  4. Kresge Eye’da, Raymond Iezzi
  5. Alman Konsorsiyumu’nda (EPİ-Ret projesi), Rolf Eckmiller ve Martin Stieglitz çalışmaktadır.
  Subretinal proaaa konusunda:
  1. Optobionics’de, Alan Chow
  2. Alman Konsorsiyumu’nda, Eberhart Zrenner çalışmaktadır.
  Ayrıca, Japonya’da, Belçika’da, Avustralya’da ve Güney Kore’de de retinal proaaa araştırmaları sürdürülmektedir.
  Türk oftalmoloji derneği   
Retinal proaaaler proaaa proaaaleri nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalp rahatsızlıklarında damariçi proaaa ilaçtan daha etkili

  Kalp rahatsızlıklarında damariçi proaaa ilaçtan daha etkili

  ABD'de yapılan bir araştırmada, aterosiklerozun tedavisinde kullanılan, tıkanmış damarın içine uygulanan damariçi proaaa yönteminin ilaç tedavisinden daha etkili olmadığı belirlendi. ''New England Journal of Medicine'' adlı tıp dergisinin bu haftaki sayısında yayımlanacak araştırmada, damarın içine konulan bu ''biyoaktif vasküler endoproaaa'' olarak adlandırılan bu küçük silindirlerle ilaç...
 2. Diş proaaaler

  Diş proaaaler

  Proaaa sözcüğü kullanılamayacak kadar harap olmuş ya da tamamen yok olmuş bir organın fonksiyonunu taklit edebilmek amacıyla yapılan,organik olmayan madde ve aletlerdir. Kuron-Köprü Proaaaleri Ağız içinde görülebilen yerleri(kuron) çok harabiyete uğramış dişler,kalan kısımları çeşitli restorasyon işlemlerinden geçirilerek üzerlerine diş şeklinde proaaa yapılmasıyla tedavi edilirler.Bu da köprü...
 3. PENİL PROaaaLER (MUTLULUK ÇUBUĞU)

  PENİL PROaaaLER (MUTLULUK ÇUBUĞU)

  PENİL PROaaaLER (MUTLULUK ÇUBUĞU)Günümüzde erektil disfonksiyon’un (ED) medikal ve cerrahi tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Sildenafil sitrat ile medikal tedavide yeni bir dönem başlamış ve hastaların çok önemli bir bölümü yaşadıkları cinsel ilişkilerini başarıyla tamamlayarak memnun kalmışlardır. Bununla birlikte ağır ED’lu hastaların %30’u oral medikal tedaviye yanıt...
 4. Retinal Implant - Yeniden Görme

  Retinal Implant - Yeniden Görme

  Yeniden Görme Retinal İmplantla Yeniden Görme Bazı araştırma grupları retina bozulması nedeniyle görme duyusunu yitiren hastaların, yeniden görmelerini sağlamak için, retinaya doğrudan iliştirilen bir çeşit elektriksel implanlar geliştirmeye uğraşıyorlar. Hayvan deneylerinin umut veren sonuçlarına karşın, retinal protezlerin klinik kullanımındaki bazı büyük engellerin aşılması...
 5. Retinal ven tıkanıklığı nedenleri belirtileri tedavisi

  Retinal ven tıkanıklığı nedenleri belirtileri tedavisi

  Retina ven tıkanıklığı , retinanın yaygın bir vasküler bozukluğudur ve dünya çapında görme kaybının en yaygın nedenlerinden biridir. Retina ven tıkanıklığı için prognoz mevcut oklüzyon alt tipine bağlıdır, ancak hastalar tipik olarak potansiyel komplikasyonlar açısından izlenmektedir.Gözün birden fazla dalları olan tek bir damarı vardır ve damarlardan biri veya damar tıkandığında kan akışı...

Sayfayı Paylaş