1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Safra kesesi taşları

  Konu, 'Hastalık Türleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  safra taşı eritme safra kesesi taşı bitkisel tedavi lazerle kesesi kırma diyeti eritme Safra Kesesi Taşları

  Anatomi

  Karaciğer ve Safra Kesesinin anatomik konumu

  Safra kesesi karaciğerin altındaki özel yerinde yerleşmiştir.Karaciğer tarafından üretilen ( safra kesesi,safranın üretildiği yer değildir) sarı-yeşil renkli safrayı depolar.Yemekten sonra,safra kesesi ,safrayı ince barsağa salgılayarak yağların sindirimine yardımcı olur.

  Safra taşları;safra kesesi içinde oluşan kollesterol kristalleri, pigment materyallerinin yapışarak kümeler oluşturmuş halleridir.

  Safra Kesesi Taşları niçin oluşur?

  Bazı safra bileşikleri (kollesterol gibi )safrada kolaylıkla çözünmez.Bileşikler çok fazla olduğu zaman ,çökerek sert kristaller oluştururlar.Bu yapılar birleşip yapışarak safra taşlarını oluştururlar.

  Tüm safra kesesi taşları aynı mıdır?

  Hayır.Farklı safra taşları tipleri vardır.Safra bileşimindeki çökelmeye yatkın maddelere bağlıdır.Keza,taşların büyüklükleri ve şekli çeşitlidir.

  Safra taşlarının % 90′ı Kollesterol safra taşlarıdır.Diğerleri bilurubin safra taşlarıdır. (Bazı kan erime hastalıklarında sıktır )

  Kimlerde safra taşı sık olarak görülür?

  Genellikle 4 F kuralı vardır ( Fatty,Fourty,Female,Fair )Sarışın (kumral) tenli,40 yaşını geçmiş,kilolu,çok doğum yapmış kadınlard daha sıktır.

  Safra Taşlarının belirtileri nelerdir?

  Hiç bir belirti vermeyebilir.(Asemptomatik safra taşları = Yaklaşık safra taşlarının % 80′nini oluşturur.Sessiz safra taşı adı verilir.)Belirtileri arasında ; şiddetli karın ağrısı,bulantı-kusma (özellikle yağlı bir yemekten sonra oluşur )

  Safra taşı kese dışına çıkıp safra yollarına düşmüşse ;bu belirtilere üşüme titreme,ateş,sarılık eklenebilir.

  Gaz ve hazımsızlık safra kesesi taşı ve safra kesesi hastalığı belirtisi değildir.

  Teşhis

  Ultra sonografi ile kolayca teşhis konulur. Genellikle başka bir problem araştırılırken tespit edilir.

  Tedavi

  Sessiz taşlara tedavi gerekmez.(Herhangi bir şikayet vermeyen taşlar)

  Belirtiler görülen ,iltihaplanma görülen,hele hele sarılık meydana getirmiş safra kesesi taşları mutlaka alınmalıdır.

  2 yöntem vardır:

  1-Açık safra kesesi ameliyatı :

  Karında nispeten geniş bir kesi yapmak gerekir.Hastanede 5-7 gün kalmayı gerektirebilir.

  2-Laparoskopik Kolesistektomi:

  Laparoskop denilen bir cihazla karında küçük bir delik açılarak safra kesesinin alaınmasıdır.Cerrah tüm işlemi bir TV monitoründen görür.Karın adeleleri çok kesilmediğinden iyileşme süresi daha kısadır.

  Laparoskopik Safra Kesesi ameliyatı ve kullanılan video cihazı görülmektedir.

  Diğer tedavi yöntemleri :

  Operasyona engel bir durum mevcutsa,hasta operasyonu kabul etmiyorsa ,taş uygunsa çözücü (eritici tedavi) denenebilir.6 ay-1 yıl Tedavi sürer Tekrarlama şansı yüksektir.En iyi adaylar afif belirtileri olan ve 1.5 cm den küçük safra taşları olan kireçlenme içermeyen taşları olan kişilerdir.

  Taş eritme tedavisindeki bir hastanın 6 aylık bir dönem içerisinde taşların yavaş yavaş eridiği gösterilmektedir.

  (Taş eritme tedavisi-bazı ciddi yan etkileri olduğundan- Yurdumuzda halen pek sık kullanılmaktadır)

  ESWL ( Taş Kırma Tedavisi)

  Ultra ses dalgası (ultrasonik) kullanılarak taşların parçalanmasına dayanır.Çok sık kullanılmaz.(bazı özelleşmiş merkezler dışında ) Birlikte safra taşı çözme tedavisi ( ilaç ) da verilir.

  (Taş kırma tedavisi-bazı ciddi yan etkileri olduğundan-Türkiyede pek sıklıkla kullanılmamaktadır)

  Korunma

  Şişmanlık risk faktörüdür.Kişiler ideal kilolarına getirmelidir.Diğer yandan safra kesesi taşları için özel diyet yoktur.
   
Safra kesesi taşları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Safra kesesi taşları kolesistit

  Safra kesesi taşları kolesistit

  Safra Kesesi Taşları Anatomi Karaciğer ve Safra Kesesinin anatomik konumu Safra kesesi karaciğerin altındaki özel yerinde yerleşmiştir.Karaciğer tarafından üretilen ( safra kesesi,safranın üretildiği yer değildir) sarı-yeşil renkli safrayı depolar.Yemekten sonra,safra kesesi ,safrayı ince barsağa salgılayarak yağların sindirimine yardımcı olur. Safra taşları;safra kesesi içinde oluşan...
 2. Gebelik ve safra kesesi taşları

  Gebelik ve safra kesesi taşları

  arkadaşlar dün doktordan safra kesesi icinde cok sayıda taş varmış amaliyat olmamı söyledi ama ben olmak ıstemıyom korkuyorum bırde sezeryan olan daha once acık amalıyat olurmuş bılgınız varmı doğal yolla eritmek istıyom şimdı sahra kesesinde taş olunca hamile kalırsam ne olur taşı olupta hamıle olan arkadaşlar lutfen yardımcı olun doğalyolla nasıl eritilir acaba boyle raatsızlığı olan...
 3. Safra Kesesi Taşı Diyeti

  Safra Kesesi Taşı Diyeti

  Safra Kesesi Taşı Diyeti bu hastalığı çekenler için oldukça önemli bir bir beslenme şeklidir ve uyulması gerekir aksi taktirde hasta ağrılı br hayat geçirir. Aşağıda size diyete destek olarak kullanbileceğiniz binlerce yıllık bir karışıdan bahsedeceğim Zeytinyağlı Kudret Narı Karışımlı Macun hemen hemen heryerde pek çok markanın üretiği geçmişten günümüze kadar varlığını sürdüren bir şifa...
 4. Safra kesesi olmadan yaşanırmı?

  Safra kesesi olmadan yaşanırmı?

  Safra kesesi, ana safra kanalının yanında bir kesedir. Ortalama 7-10 cm uzunluğunda, 30-50 ml. safra içerecek büyüklükte bir organdır. Ancak tıkandığında bunun üzerinde bir büyüklüğe ulaşabiliyor. Safra kesesi içi boş bir torba şeklindedir ve karaciğerin hemen altında yer alır. Sindirim açısından önem taşıyan bir organdır. Safra kesesi yaşam kalitesini yükselten, ancak yaşamı sürdürmek için...
 5. Safra kesesi taşının yol açtığı tıkanmalar

  Safra kesesi taşının yol açtığı tıkanmalar

  Safra kesesi, ana safra kanalının yanında bir kese. Ortalama 7-10 cm uzunluğunda, 30-50 ml. safra içerecek büyüklükte bir organ. Ancak tıkandığında bunun üzerinde bir büyüklüğe ulaşabiliyor. Dolayısıyla alınması vücutta bir eksikliğe de yol açmıyor değil mi? Evet, ama tabii ki bir hastalık varsa ve bir soruna neden oluyorsa alınmasında bir sakınca yok. Yoksa durup dururken bazı organlar...

Sayfayı Paylaş