Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Sancılı adet görme ve tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kadınların hemen hemen yarısından fazlasında adet kanaması döneminde az veya çok mutlaka ağrı olmaktadır. Bu adet sancısı, kanamanın normal seyrinde kalmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkan rahim kasılmalarının ağrı olarak algılanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu çeşit bir ağrı kadının günlük yaşam kalitesini etkilemez ve basit ağrı gidericilerle durum kontrol altında tutulabilir.

  Yaklaşık 10 kadından birinde ise durum farklıdır. Adet kanamalarının başlamasıyla beraber ortaya çıkan ağrı oldukça yoğundur ve günlük yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerine yapılan acil müdahalelerin yaklaşık %10’u adet sancısı nedeniyle olduğu görülmüştür.


  Bu kasılmalar sırasında rahimde bölgesel olarak bazı maddeler salgılanır. Ağrıya yol açan olayın bu maddelerin ya aşırı miktarda salgılanması veya kadında ağrı şeklinde bir aşırı duyarlılık cevabı oluşması olduğu kabul edilmektedir. Bu maddenin salgısı özellikle yumurtlamalı bir adet döneminde gerçekleşebildiğinden adet görmeden kısa süre önce başlayan ve kanama sona erdikten sonra tamamen kaybolan adet sancısı bir önceki adet döneminde yumurtlama olduğunun en güvenilir belirtilerinden biridir.  < Konu Resmi..>
  Sancılı Adet Ağrısı Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

  Kadınlarda meydana gelen sancılı gözlenen adet sancısı genellikle adetten önceki ilk 24 saatte başlar. Adetin başlamasıyla şiddeti artar ve sonuna doğru gittikçe azalır. Tedavisi ağrı kesicilerle yapılabilir. Kanama başladığı zaman ilaçlar verilmeye başlanmalıdır. Ve şikayetler devam ettiği müddetçe de ağrı kesicilere devam edilebilir. Eğer ağrı kesiciler ile tedavi yeterli gelmiyorsa doğum kontrol hapları kullanılabilir.

  Doğum kontrol hapları adet sancıları üzerinde % 90 üzerinde faydalı olurlar. Önemli olan ilacı doğru zamanda ve doğru dozda kullanmaktır. Adet sancılarını bitkisel ilaçlar kullanarak da alternatif bir şekilde tedavi etmek tartışmalı bir seçenek arasında yer alır.

  Jinekolojik muayenede hiç bir jinekolojik sorun saptanmadığında ilk basamak tedavi ağrı kesicilerdir. Kullanılacak ağrı kesiciler "nonsteroid anti inflamatuar analjezikler" adı altında gruplandırılan ağrı kesicilerdir. Bu ilaçlar ağrıyı kesmeleri dışında prostaglandin üretimini de azaltarak çift yönlü tedavi yaparlar. Adet kanaması başlamadan 24 saat öncesinde doktor önerisine göre değişen dozlarda ilaçlar kullanılır ve sancı devam ettiği sürece ilaçlar alınmaya devam edilir.

  Ağrı kesici ilaçlara yanıt alınamayan durumlarda ikinci basamak tedavi çoğu durumda doğum kontrol haplarıdır. Adet sancısı ile yumurtlama arasında yakın bir ilişki sözkonusu olduğundan yumurtlamanın doğum kontrol haplarıyla ortadan kaldırılması ağrıları çoğu durumda etkili bir şekilde kontrol altına alır.

  İkinci basamak tedaviden de fayda görülememesi ileri inceleme gerektiren bir durumdur. Bu amaçla gerekli ön hazırlığı takiben laparoskopi adı verilen yöntemle karın boşluğu incelenir. Bu incelemede genellikle saptanan sorun endometriyozistir.

  Ağrı, özellikle de nedeni bulunamayan ağrı her zaman psikolojik bir sorunu çağrıştırır. Bu nedenle sancılı adet görme durumunda psikiyatri konsultasyonu gerekebilir.

  Yoga, transandantal meditasyon, biofeedback, gevşeme egzersizi gibi yöntemler usulüne uygun olarak uygulandıklarında adet sancısını gidermede faydalı olabilir.


   
Sancılı adet görme ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sancılı adet görme(Dismenore )

  Sancılı adet görme(Dismenore )

  Dismenore (Sancılı adet görme) Kadınların yarısından fazlasında adet döneminde az ya da çok ağrı olur. Ancak yaklaşık %10 kadında adet dönemindeki sancı oldukça şiddetli olur ve kadının 1-3 gün boyunca çoğu durumda kendini iş göremeyecek kadar kötü hissetmesine neden olur. Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerine yapılan acil başvurularının yaklaşık %10'u adet sancısı nedeniyle olmaktadır....
 2. Çift Görme Teşhis ve Tedavisi Hakkında Bilgiler

  Çift Görme Teşhis ve Tedavisi Hakkında Bilgiler

  çift görme nedir teşhisi tedavisi belirtileri tedavi süreci ile ilgili bilgiler burada melekler Göz hastalıklarından biri olan Çift Görme rahatsızlığı hakkında daha önce sizinle bilgiler paylaşmıştık melekler :) Şimdi de çift görme rahatsızlığının teşhis ve tedavisi ile ilgili bilgiler sunmak istiyoruz sizlere; Gözlerdeki bir sinir veya adale sorunu nedeniyle bir göz diğerine göre sapma...
 3. Sabahları Bulanık Görme Sorunu ve Tedavisi

  Sabahları Bulanık Görme Sorunu ve Tedavisi

  Sabahları Bulanık Görme sorunu Sabahları Bulanık Görme tedavisi Sabahları kalktığınızda etrafınızı görmekte problem mi yaşıyorsunuz melekler ? Bulanık görme, üzerinde durulmayan oysa önemli hastalıkların belirtisi olabilecek bir göz rahatsızlığıdır. Sizde de böyle bir sorun varsa, en kısa zamanda bir göz doktoruna başvurmanızı tavsiye ediyoruz ve makalemize geçerek, sizleri kısaca...
 4. Düzensiz Adet Görme Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Düzensiz Adet Görme Tedavisi Nasıl Yapılır?

  bu konu adet düzensizliği tedavisi hakkında bilgiler içermektedir. Ergenlik döneminden menopoza kadar her bayan ayın belli günleri düzenli bir şekil de adet görür. Bazı bayanlar için bu düzenli kelimesi geçerli olsada, bazıları düzensiz ve sorunlu bir adet dönemi yaşarlar. Sizlere bu makalemiz de düzensiz adet görenler için tedavi aşamaları ve nasıl bir tedavi uygulandığına dair merak edilen...
 5. Adetim çok sancılı nedeni ne olabilir?

  Adetim çok sancılı nedeni ne olabilir?

  adetin sancılı geçmesinin nedenleri,sancılı adet görme,adet sancısı neden olur,adet sancısnın tedavisi varmı,adet sancısı hakkında bilgiler Mensturasyon yani adet dönemi sırasında duyulan ağrıdır. Tıbbi adı “dismenore”dir. Genellikle ağrı kanamadan önce ya da kanamayla birlikte başlar, aralıklıdır ve 1-3 gün içerisinde yavaş yavaş azalır. Adet sancısı sırasında hissedilen kramplara; mide...

Sayfayı Paylaş