Sıdk (Sadâkat)

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Sıdk (Sadâkat)
Resûlullah(sav) efendimiz bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor:

"Ey ümmetim! Sıdk sizin üzerinize olsun. Zira sıdk hayır ve ihsana götürür. Hayır ve ihsan ise cennete götürür. Bir insan gösterdiği sıdkından dolayı yok olsa ona devam eylediği için o kimse Allah indinde sıddıkların makamına yazılır."

Allah u Teâlâ sıddıklar hakkında şöyle buyuruyor:

"İçlerinden bir adama: "İnsanları uyar. iman edenleri Rablerinin katında yüce değerlerle müjdele" diye vahyettiğimizi, insanlar tuhaf mı karşıladılar da, kâfirler: "Şüphesiz ki bu adam, apaçık bir sihirbazdır" dediler?" (Yunus, 2)

Sâlik olan kimseye, dünyada ve ahirette en faydalı olan şey sıdk'tır. Zira Allah u Teâlâ diğer bir âyet-l kerimesinde şöyle buyuruyor:

"O gün (kıyamet günü) sâdık olanlara sıdkları fayda verecektir."

Yani Allah u Teâlâ kıyamet gününde, sâdık olmayanların zarar göreceğini ifâde buyuruyor. Sıdk Sâlik'in nefsindeki kibriyete ait hastalıklara en güzel ilaçtır. Sıdk sahibi olan kimseler, her türlü muradına erişirler. Sâdık olmayanlar ise mahrum kalırlar. Hz. Beyazıd-ı Bestâmîye şöyle soruldu: En büyük haslet nedir?' O da cevaben şöyle dedi: "En büyük haslet sıdktır. Zira o Allah'ın büyük isimlerinden biridir."

Dua ve ibadetlerin tesirli olabilmesi için sıdk sıfatına sahip olmak lâzımdır. Sıdk sihirli bir kılıçtır ve her türlü mevzuda keskinliğini muhafaza eder.

Zünnûn hazretleri bu konuya muvafık olarak şöyle buyuruyor:

"Sıdk; Allah'ın kılıcıdır. Yeryüzünde neye değerse onu keser." ; ,

Âşığın doğruluğu asaya ve dağa tesir etti; hatta azametli denize bile dokundu. Musa'nın doğruluğu asaya ve dağa tesir etti hatta azametli denize bile dokundu. Ahmed'in doğruluğu ayın yüzüne tesir etti. Hatta parlak güneşin bile yolunu vurdu.

Kısacası fiillerde, ahvalde ve herşeyde sıdk sahibi olmak lâzımdır. Sıdkın fazileti çoktur. Ve bunu bu kısa bölümde incelemeye ve izah etmeye imkan yoktur.

Herşeyin en iyisini Allah bilir
 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
1
Görüntüleme
935
Ayışık
Ayışık
*MeleK*
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
Ayışık
Ayışık
*MeleK*
Cevaplar
1
Görüntüleme
810
Ayışık
Ayışık
*MeleK*
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
Ayışık
Ayışık
*MeleK*
Cevaplar
1
Görüntüleme
834
Ayışık
Ayışık
Üst