1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Soruna değil Çözüme odaklanmak.

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Düsünmek dedigimiz sey aslında bir dizi soru sorup cevaplamak... Bizim aslında her an yaptıgımız sey sorular sorup, o soruların cevabı beklemek yada aramak. O halde, yasamımızın kalitesini arttırmak istiyorsak kendi kendimize sormayı adet edindigimiz soruları degistirmek zorundayız. Yapılan arastırmalarda basarılı gözüken insanla basarısız insanlar arasındaki fark; Basarılı insanların daha iyi sorular sormaları, dolayısıyla daha iyi cevaplar almaları. Aynı zamanda insanların yasam kalitelerindeki fark, sürekli sordukları sorular arasındaki farktan gelir.
  Özürlü insanların güçlü sorular sorarak belli alanlarda uzmanlasarak, saglıklı insanlardan çok daha basarılı sonuçlar elde ettiklerini görmüssünüzdür. Neden ben tanrım? Ne yararı var? Denemeye ne gerek var? soruları sormak yerine, bu durumu nasıl kullanabilirim? Beni sırlıyormus gibi gözüken özrüme ragmen, baskaların hayatlarına nasıl katkıda bulunabilirim? soruları sordukları için sırları asarak basarıyı yakalayabilmislerdir. Sordugumuz sorular aynı zamanda bizim sırlarımızı da belirler. Hayatımızdaki bütün sırlarımızı kendi kendimize sordugumuz sorular belirler, iliskilerimizden gelirimize, yeteneklerimize kadar.
  Sorular, bilinçaltımızın dileklerimizi yerine getirmesine izin veren sihirli birer araçtır. O yüzden soru sorarken dikkatli olmalıyız. Bilinçaltımız sordugumuz soruları birer emir olarak algılar. Ve cevabı bulmak için otomatik bir program baslatır. Bilinçaltı olumsuz –me, -ma eklerini algılamaz. Bunu yapmamalıyım? Dediginizde bilinçaltı bunu yapmak istediginiz bir seymis gibi algılar ve bunu yapmanız için elinden geleni yapar. Bu yüzden yapmak istemedigimiz seylere degil, yapmak istedigimiz seylere odaklanmalıyız. Yalnız sordugumuz sorular degil, sormadıgımız sorularda hayatımızı etkiler. Sordugumuz sorular bizim odak noktamızı belirler.
  Karsıza çıkan her türlü sorun için kullanabileceginiz, sizi probleme degil çözüme odaklayacak olan soruları asagıda bulabilirsiniz. Bu sorular sizi soruna degil, çözüme odaklayacaktır. Tabiiki kullanırsanız.
  Problem çözen sorular:
  1- Bu Problemin harika yanı nedir?
  2- Neler henüz mükemmel degil?
  3- Bunu istedigim hale getirmek için neleri yapmaya istekliyim?

  4- Bunu istedigim hale getirmek için neleri yapmamaya istekliyim? 5- Bunu istedigim hale getirmek için gerekenleri yaparken bu süreci nasıl zevkli kılabilirim?
  O zaman bütün bunlardan çıkan sonuç, sürekli olarak sizi güçlendiren soruları sormakla ilgili alıskanlık kazanmanız gerekir.
  Özellikle kriz anlarında güçlendirici soruları sormak gerekir.
  Her sabah uyandıgımızda kendi kendimize otomatik olarak sorular sorarız. İse gitmek zorunda mıyım? İsyerinde ne tür zorluklar beni bekliyor? Acaba trafik ne kadar kötü? soruları sormak yerine, sabahları asagıdaki soruları sorarak nasıl bir gün geçireceginizi belirleyebilirsiniz. Unutmayın sorularızın kalitesi gününüzün kalitesini belirleyecektir. Bu yazıyı okuyup geçenlerden olacagızı sanmıyorum. Kendi kendine kazık atacak tiplerden degilseniz, bu soruları not alın ve sabahları kendi kendinize sorarak yasamızda bir fark yaratın. Bunu bugün yapın. Ertelemeyin.
  Güçlendiren sabah soruları
  1- su anda hayatımda beni mutlu eden sey ne?
  2- su anda hayatımda bana heyecan veren sey ne?
  3- su anda hayatımda neyden gurur duyuyorum?
  4- su anda hayatımda neye minnet duyuyorum?
  5- su anda hayatımda en çok neyden zevk alıyorum?
  6- su anda hayatımda adanmıs oldugum sey ne?
  7- Kimleri seviyorum? Kimler beni seviyor?
  Bu soruların her birine birkaç cevap bulmaya çalısın. Eger bir cevap gelmezse, ne olabilirdi kelimesini ekleyin. Örnegin, su anda hayatımda mutlu eden bir sey olsaydı, ne olabilirdi?
  Yasamızda gerçek anlamda bir degisiklik yaratmak istiyorsanız, bireysel gelisiminiz için bu soruları sormayı alıskanlık haline getirin.bir süre sonra bu soruların alıskanlıkla otomatik olarak çıktıgı göreceksiniz.
  Unutmayın ki problemler, biz onları problem olarak gördügümüz için vardır. Bir problemle karsılastıgımızda dogru soruları sorarak, probleme degil çözüme odaklanabiliriz. Basarılı gözüken bir insanla, basarısız bir insanlar arasındaki bir diger fark da; basarısız insanlar probleme takılır kalırlar. Problem onların odak noktası olur. Basarılı insanlarsa, problemle karsılastıgında dogru soruları sorarak hemen çözüme odaklanırlar. Bu durumu nasıl tersine çevirebilirim? Bu durumdan nasıl yararlanabilirim? Bu durumdan ne ögrenebilirim? Soruları bizi direk çözüme odaklayacaktır. Yapmamız gereken sadece soruyu sormak. Cevabı bilmek zorunda bile degilsiniz. Sadece dogru soruyu sormanız odak noktanızı degistirecek ve çözüm kendiliginden gelecektir.
  Eger yasamızın kontrolünü elinize almak ve iç motivasyonunuzu kontrol edebilmek ve digerlerini motive etmenin stratejilerini ögrenmek isterseniz...
  Kisisel Gelisim yolculugunuzda güçlendiren soruların yasamızda bir fark yaratması ve çözüm odaklı olabilmeniz dilegiyle...   
Soruna değil Çözüme odaklanmak. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ABD: Operasyon çözüm değil

  ABD: Operasyon çözüm değil

  Amerikan yönetimi, Kuzey Irak'a müdahale tehdidinde bulunan Türk hükümetine tek taraflı operasyonun çözüm olmadığı uyarısını yineledi. devamı
 2. Soruna Değil Çözüme Odaklanın

  Soruna Değil Çözüme Odaklanın

  SORUNA DEĞİL, ÇÖZÜME ODAKLANIN! Yazan: Erkan Şenol Doğru soruyu sor ve beyninin hayatını yönlendirecek cevabı bulmasına izin ver. Kişinin nasıl hissettiğini ve ne yaptığını saptayan, yani eylemlerini yönlendiren, yaşamını şekillendiren, olaylar değil yaşam deneyimlerini kendi kendine nasıl değerlendirdiği ve yorumladığıdır. Düşünmek dediğimiz şey aslında bir dizi soru sorup...
 3. ''Sorun türban değil, cumhuriyet''

  ''Sorun türban değil, cumhuriyet''

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Balıkesir’in Edremit İlçesi’ne bağlı Altınoluk Beldesi’nde, Atatürk ile İsmet İnönü’nün birlikte yer aldığı heykelin açılışında partililere seslendi. Atatürk’ü sevmediğini söyleyen birinin, "Ben Humeyni’yi seviyorum" demesinin altında bir ideoloji yattığını kaydeden Baykal, şunları söyledi: "Bu bir zihniyettir. Türban takıyor, Atatürk’ü sevmiyor,...
 4. Semptom, sorun ve çözüm

  Semptom, sorun ve çözüm

  Semptom, sorun ve çözüm Bara gittiniz bir bira söylediniz, ardından bir bira daha ve ardından bir bira daha... Peki sonra sizi ne gibi semptomlar bekliyor? Semptom: Soğuk ve ıslak ayaklar. Sorun: Bardak yanlış bir açıda tutuluyor. Çözüm: Bardağı çevirin. Böylece bardağın ağız kısmı tavana bakar. Semptom: Sıcak ve ıslak ayaklar. Sorun: Yanlış mesane denetimi. Çözüm: En yakın köpeğin yanında...
 5. Dert değil soru....

  Dert değil soru....

  Arkadaşlar benim bi erkek arkadaşım var onla buluşmaya çekiniyorum gereğinden fazla utanıyorum bunun için ne yapabilirim onu çok özlüyorum çok görmke istiyorum ama bazen düşünüyorumda onun yanında çok utanıyorum sanki ona biraz soğuk davranıyorum bu durumda ne yapabilirim ??? :shootout:

Sayfayı Paylaş