gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.215
  Beğenilen Mesajlar:
  2.179
  Ödül Puanları:
  113

  Sperm Anormallikleri nelerdir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  bu konu;sperm şekil bozuklukları,sperm analizi hakkında bilgiler vremektedir

  Erkeklerde kısırlık nedenlerini saptamak için ilk adım genel bir ürolojik muayne ile başlar.Düşük sperm sayısı;normal olarak bir mililitre semende sperm sıvısı en az 20 milyon sperm bulunmalıdır. Bu sayının altındakiler fertilite bozukluğuna yol açabilir. Erkek kısırlığında basit bir çözüm yoktur. Anormal sperm üretimi ve fonksiyonu, sperm taşınmasında anormallikler, erkeğin sperm üretimini etkileyebilecek genel sağlık problemleri, hayat tarzı, beslenme şekli, toksinlere mesleki maruziyet temel sebepleri oluşturmaktadır

  [​IMG]


  Sperm Anormallikleri

  Hipogonadizm

  Hipogonadizm, testislerin hastalığına veya hipofiz bezinin bozukluğuna bağlı olarak gonadotropik hormonların yapımındaki bozukluğa bağlı olmaktadır. Hipofiz bozukluğu konjenital (Kalmann sendromu) veya hipofiz adenomu (örn. Prolaktinoma, kraniofrangioma) veya radyasyon tedavisinden sonra görülebilir.

  Erkekte, hipogonadizm androjen hormon eksikliğine bağlı belirtilere neden olabilir. Belirtiler; hormon eksikliğinin ergenlik döneminden önce veya sonra olmasına göre değişkenlik gösterir. Tipik belirtileri vucüt kıllanmasının ve sakal büyümesinin olmaması, yumuşak cilt, ince ses, cinsel isteğin ve aktivitenin az olması, erkek üreme organlarının gelişmesinin az olması ve zayıf kas yapısıdır.

  Hipotalamo-hipofizer hastalık

  Hipotalamik veya hipofizer hormonların az ve/veya aşırı salgılanması nadiren infertiliteye neden olan olaylardır. Eğer neden bu ise tedavi sonuçları çok yüz güldürücüdür. İki sendrom bilinmektedir:
  • Hipergonadotropik hipogonadizm
  • Hipogonadotropik hipogonadizm
  Hipergonadotropik hipogonadizm

  Bu sendrom, serumda çok yüksek gonadotropin seviyesine karşın, testislerin bu hormon seviyesine dahi cevap vermemesi ile karakterizedir. Bu bulgular genelde testiküler yetmezlikte de tespit edilir. Tedavi ile infertilitenin iyileşmesi zor olmasına rağmen, testesteron ile tedavide nadir de olsa başarı elde edilmektedir.

  Hipogonadotropik hipogonadizm

  Bu hastalarda genel olarak, testisleri uyaracak düzeyde hormon üretilememektedir. Hormonların az salınmasının nedeni, bazen hipotalamusa, bazen de hipofize bağlı olabilir. Endokrin anormaliler, travma, infeksiyonlar veya tümörler sonucunda gonadotropin seviyeleri düşük olabilir.

  Hipofizin bezinin hormon yapamaması veya azalmış hipotalamus hormon yapımına bağlı gelişip gelişmediği, serumda GnRH hormonunun seviyesinin ölçülmesi anlaşılabilir. Esas olarak hipofiz hormonlarının yapılamaması durumunda, dışarıdan gonadotropinlerin verilmesi ile başarı tedavi sağlanır. Eğer hipotalamustan hormon salınamaması sonucunda sendrom görülüyorsa, dışarıdan GnRH verilerek tedavi edilirler.

  Kromozomal anormallikler

  Cinsiyet kromozomlarındaki sayısal farklılıklar, erkek üreme sisteminde bozukluklara yol açabilir. Klinefelter sendromunda infertilite olma olasılığı yüksektir. Bu sendromda erkeklerin hücreleri bir tane fazla X kromozomu taşırlar. 500 yeni doğan erkek çocuktan birinde görülür ve annenin yaşı ile doğru orantılı olarak artar.

  Klinefelter sendromuna herzaman azospermi eşlik eder. Fazladan olan X kromozomu, puberte öncesi seminifer tübülerin üzerine etkiler ve seminifer tübüllerin hasarlanmasına yol açabilir. Bazı hastalarda testisler erken ergenlik döneminde çok büyür ve sonra küçülür. Aynı zamanda göğüs gelişimi de tespit edilebilir.

  Klinefelter sendromunun tedavisi yoktur. Bunun yanında ikincil cinsiyet karakterlerinin gelişmesi için hormonal tedavi uygulanabilir.

  Fazladan Y kromozomu içeren erkeklerde, değişik sperm bozuklukları tespit edilebilir. Bu hastalarda normal sperm yapımından, sperm yapımının durmasına kadar değişik bulgular tespit edilebilir. Bunların yanında değişik sperm anomalileri yapan kromozom bozuklukları da bulunmaktadır.

  Sperm-oosit (yumurta) füzyonunda (yapışmasında) bozukluklar

  Sperm ve yumurtanın dış zarında birbirlerine yapışmayı sağlayan moleküllerin varlığı gösterilmiştir. Bu moleküller sperm ile yumurtanın biraraya gelmesini sağlarlar. Bu moleküller spermin yumurta içine geçişini sağladığı gibi, birden fazla spermin yumurtayı döllemesini de engellemektedir. Bu moleküllerdeki bozukluklar sonucunda sperm ile yumurtanın birleşmesi sağlanamaz ve böylece infertilite tespit edilir.

  kaynak:sereno-tupbebek

   
Sperm Anormallikleri nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sperm alerjisi neden olur?

  Sperm alerjisi neden olur?

  sperm alerjisi nedir, sperm alerjisi nedenleri,sperm alerjisi belirtileri,sperm alerjisi tedavisi hakkında bilgiler Sperm sıvısı (semen, meni) içerisindeki maddelere karşı kadında meydana gelen alerjiye sperm alerjisi denir. Aslında sperm alerjisi terimi yanlıştır çünkü alerji spermlere karşı değil spermin içinde bulunduğu seminal plazmaya (semen sıvısı) karşı gelişir, bu nedenle seminal...
 2. Sperm Yetmezliği ne demektir ?

  Sperm Yetmezliği ne demektir ?

  sperm yetmezliği nedenleri,sperm azlığı,sperm yokluğu,sperm sayısının az olması sperm yetmezliği tedavisi hakkında bilgiler Erkeklerde ѕperm аzlığı, testislerde meni üretiminde sрerm sayısının az olması veya menideki spermin değerlerinin az olmаѕı olаrаk tanımlanabіlіr. Öncelіkle sperm azlığı veуa ѕрermin olmaması demek dеğildir ve tedavіsі günümüzde mümkün olabilmеktеdir.Erkеktе sperm...
 3. İntra sitoplazmik sperm enjeksiyonu nedir?

  İntra sitoplazmik sperm enjeksiyonu nedir?

  Kadının yumurtası ve erkeğin sperminin vücut dışına alınarak laboratuvar şartlarında ve bazı özel plastik kaplar içinde bir araya getirilerek, döllenmenin sağlanmasıdır. İşte, bu vücut dışında yapılan işleme IVF (in vitro fertilizasyon) veya tüpbebek denir. Vakaların % 10-15’inde yumurtaların tümü bu yöntemle döllenmeyebilir. Bu nedenle daha az kullanılmaktadır. Daha önce gebe kalmış ve...
 4. Sperm Donasyonu Kimlere Uygulanabilir?

  Sperm Donasyonu Kimlere Uygulanabilir?

  Sperm Donasyonu, çeşitli nedenlerle sperm üretimi durmuş; herhangi bir şekilde sağlıklı ya da yeterli derecede sperm elde etme şansı bulunmayan, azospermi ve benzer sorunları yaşayan erkeklerin başvurabileceği, yaklaşık 100 yıldan beri kısırlık (infertilite) tedavisinde kullanılan, etkin bir yöntemdir. Sperm Donasyonu işlemine karar vermeden önce; menilerinde hiç sperm olmayan erkeklerin...
 5. Spermin rengi ve kokusu nasıldır ?

  Spermin rengi ve kokusu nasıldır ?

  Meni döl suyu ,sperm erkek üreme hücresidir.Erkeklerde testilerde oluşan bu sıvı ergenlik döneminde başlar.Kuruğu vardır ve hareketlidir.Sperm sayısı ortalama 300 milyondur.Bu 300 milyondan sadece bir tanesi yumurtayı döller.Menin rengi ve kokusu vardır bu konuya değinmeden önce Sperm sayısı kaç olmalıdır , Sperm Yetmezliği ne demektir ,Sperm üretim bozuklukları nedenleri adlı konularımızı...

Sayfayı Paylaş