Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Tarım arazisine 250 metrekareden büyük ev yapılamaz

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Danıştay Dava Daireleri Kurulu, tarımsal niteliği korunacak alanlarda konuta dönük yapılaşmanın önlenmesi için önemli bir karara imza attı.
  Kurul, tarımsal niteliği korunacak alanlara mülk sahiplerinin 250 metrekareden büyük ev yapamayacağına karar verdi. Danıştay 6. Dairesi’nin verdiği kararın bozulmasına hükmeden Genel Kurul, tarım arazilerinin korunması gerektiğini kaydetti.

  İzmir Çeşme de yaşayan Daniella İrena Esmeralda İzmir Çeşme de bulunan ve tarımsal niteliği korunacak arazi olarak geçen mülküne 250 metrekareden büyük ev yaptırmak için plan hazırladı.

  Bayındırlık ve Çevre Bakanlığı, bu talebi “1/25000 ölçekli İzmir, Çeşme Çevre Düzeni Revizyon Planı notlarının 5.5.1 sayılı tarımsal niteliği korunacak alanlarla ilgili”maddesine aykırı olduğunu belirterek talebi reddetti. Esmeralda, bunun üzerine söz konusu maddenin eksik düzenlendiğini ve tarımsal amaçlı yapıların yanında çiftçi ailesinin korunmasına yönelik konut kullanımı getirilmesi gerektiği iddiasıyla yapılan işlemin mevzuata aykırı olduğunu iddia ederek Danıştay’a dava açtı. Esmeralda, dava dilekçesinde söz konusu düzenlemenin ‘Çevre Düzeni Planının tarımsal Niteliği Korunacak Alanlara’ ait bölümünün, tarım ve hayvancılık üretiminin korunması için yapılacak tesislerde çalıştırılacak insanların barınmalarına yetecek nitelikte bir mesken yapımına yer verilmediğini de iddia etti.

  Davalı Bayındırlık Bakanlığı, Danıştay 6. Dairesi’nde görülen davaya ilişkin hazırladığı savunmada şu görüşü dile getirdi:

  “Dava konusu plan notunun tarımsal niteliği korunacak alanlarda konuta dönük yapılaşmanın önlenmesi, ancak çiftçi ailesinin mağdur edilmeden tarım ve hayvancılığa yönelik faaliyetlerini sürdürmesine olanak verilmesi amacıyla düzenlendiği, plan ve revizyonunda mevzuata, planlama ilkeleri ve şehircilik ilkelerine aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddi gerekir”

  Davayı görüşen Danıştay 6. Dairesi, “Sadece bir çiftçi ailesinin barınma ihtiyacını giderecek nitelikte konut yapılmasına olanak sağlanması, konut yapılması halinde plan notunda belirtilen 250 metrekarelik inşaat alanına konutun da dahil edilmesi sonucuna varılmış, eksik düzenlenen plan notunda bu nedenle isabet görülmemiştir” diyerek söz konusu düzenlemenin iptaline karar verdi.

  Bayındırlık ve Çevre Bakanlığı, Danıştay 6. Dairesi’nin verdiği karara itiraz etti. Dava, Danıştay Dava Daireleri Kurulu gündemine geldi. Kurul, Danıştay 6. Dairesi’nin verdiği kararın bozulmasına hükmetti.

  Böylece, tarımsal niteliği korunacak arazilerde 250 metrekareden daha büyük ev yapılmasını engelleyen düzenlemenin iptali talebi reddedilmiş oldu.

  ANKA


   
Tarım arazisine 250 metrekareden büyük ev yapılamaz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Arazi

  Arazi

  Danyal Aleyhisselam'a göre: arazi görmek es ile tabir olunur. Bir arazi satin aldigini gören evlenir. Kendisine ait tarla ve araziyi sattigini gören karisini, kadinsa kocasini bosar. Arazisinin mahsuldar oldugunu görenin evlatlari ve torunlari çok olur. Arazisinde bir sey bitmedigini görenin esi kisir olup evladi olmaz. îbni Sirin'e göre: kendisini genis bir sahrada gören yolculuga çikar. Yeri...
 2. Tarla

  Tarla

  Rızık ve hayra, ekim ve dikimi yapılan şeylere; Tarla kişinin karısına, Tarlanın güzelliği eşin ve rızkın güzel olmasına, onda görülen eksiklikler kazanç ve geçimde görülen sıkıntılara delalet eder.
 3. Ev almak isteyenlere büyük fırsat...

  Ev almak isteyenlere büyük fırsat...

  Konut fiyatları yüzde 30 düştü. Elinde nakit olanlar için ev almanın tam zamanı Küresel piyasalardaki gelişmeler, konut kredisi faizlerindeki artış emlak piyasalarında daralmaya yol açarken, fiyatları da aşağıya çekiyor. İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ateş, bugün Amerika'dan başlayan ve Avrupa ülkelerine de sirayet eden tutsat kredilerinin geri ödenmemesi...
 4. Botoks Uygulaması Kimlere Yapılamaz?

  Botoks Uygulaması Kimlere Yapılamaz?

  botox kimlere yapılmaz botoks kimlere yapılmaz Botox, başta Botox’a karşı allerjisi olduğu bilinen kişilere yapılmaz. Bunun dışında, gebelere, emzirenlere, bilinen bir kas hastalığı olanlara, pıhtılaşma bozukluğu olanlara, uygulama planlanan zamanda enfeksiyonu olanlara, daha önce axiller cerrahi geçirmiş olanlara (terlemeye yönelik olarak yapılacak olan Botox) yapılmaz. Bazı ilaçların...
 5. Evlerimizdeki Büyük Tehdit(kimyasal deterjanlar)

  Evlerimizdeki Büyük Tehdit(kimyasal deterjanlar)

  :abo:kızlar aman dikkat vazgeçilmezimiz deterjana bakın neler yapıyor ! Kanserin nedeni kimyasallar mı? Kanserin en başta gelen sebebi deterjanlardır. İlk deterjan üretimi 1943’de gerçekleşti. İlk kanser vakası ise bundan dört yıl sonra, 1949’da ortaya çıkmıştır. İkinci dünya savaşından sonra kimyasallar kontrolsüz bir şekilde kullanılmaya başlandığı için insanlarla birlikte bütün ekosistem...

Sayfayı Paylaş