Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Temkinlilik ve Yenilikçilik

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Yenilikçilik ve yaratıcılık iş dünyasının en moda kelimeleri. Herkes bunların peşinde ama kimse davranış ve düşünce kalıplarından vazgeçmek istemiyor. İşte bu nedenle kulağa tuhaf gelen şeyleri düşünmek ve uygulamak gerektiğini belirten Stanford Üniversitesi''nde yönetim bilimi ve mühendislik profesörü olan Robert Sutton, Türk patronlara ''işe yarayan tuhaf fikirlerini'' anlattı.
  Eczacıbaşı topluluğu tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen " Eczacıbaşı''nda Yaratıcı ve Yenilikçi Buluşmalar" etkinliğinde konuşan Sutton, ''tuhaf bir fikrin yaratacağı sıkıntı nedeni ile insan zihnini otomatik pilottan çıkararak yaratıcılığa doğru bir yolculuğa çıkaracağını'' belirtiyor.

  Çalışanların zaman zaman kendi üstlerini ihmal etmelerini sağlamanın gerektiğini kaydeden Sutton, "Çalışanlar, şefleri kendileriyle daha az ilgilenirse, rahat bırakırsa, kendi kendilerine düşünmesini sağlarsa sistemde yenilik ve başarı artar. Bu araştırmalarda görülüyor. Saçmalığa inanmak gereklidir. Çok fazla denetim insanları, yaratıcılığı engelliyor. Patronun etrafta dolaşması çalışanların yaratıcılıklarını engelleyebilir" diyor.

  Sutton, "Bir tohum ektiyseniz nasıl gelişiyor diye toprağa her gün eşeleyip bakmanız gerekmez. Olayları kalplerinin sesini dinleyerek bakanlar, iç seslerini dinleyen insanlar daha çok yaratıcıdır. Temkinli insanların çok fazla yenilikçi, yaratıcı olamayacakları bir gözlemdir" uyarılarında bulunuyor.
  Çalışanların birbirleriyle saygı ve sevgi sınırları içinde kavga edebilmesini, fikir çatışmasına girmesinin de yaratıcılığı geliştirdiğini anlatan Sutton. en yaratıcı ekiplerin karşılıklı saygı çerçevesinde fikir çatışmasına giren ekipler olduğunu söylüyor.


  Sutton, ''İki kişi aynı fikirde ise biri orada fazlalıktır'' sözünün doğruluğuna inandığını belirtiyor.
  Sutton''ın önerdiği ''tuhaf fikirler''den bazıları şöyle:

  -Ağır öğrenenleri (kurumsal yasayı yavaş öğrenenleri) veya ihtiyaç duyulmayan insanları işe alın.
  -Mutlu insanlar bulun ve kavga etmelerini sağlayın.
  -Saçma ve pratik olmayan bir şey bulun ve bunu yapmak için plan yapın.
  -Karşı karşıya olduğunuz sorunları çözdüklerini söyleyen insanlardan hiçbir şey öğrenmemeye çalışın.
  -Başarı ya da başarısızlığı ödüllendirin, hiçbir şey yapmamayı cezalandırın.
  -Çalışanları yöneticilerine ve eş düzey iş arkadaşlarına karşı gelmeleri konusunda destekleyin.

  Birilerinin baktıklarına bakıp farklı şeyleri görmenin yaracılık açısından çok önemli olduğunu belirten Sutton, çok çeşitli yerlerden gelen bilgileri toplayıp yeni bir ürün oluşturmanın da yaratıcılığın ana unsurlarından biri olduğunu kaydetti. Sutton, buna örnek olarak buharlı geminin, buhar makinesinin geminin üzerine konması ile bulunmasını gösterdi.

  alıntı   
Temkinlilik ve Yenilikçilik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Deprem ve yıkım... ve ölüm...

  Deprem ve yıkım... ve ölüm...

  Deprem... Geçen uzun bir zamanın, yüreğimizde ve çevremizde oluşturduğu birikimlerin ansızın çözülmesi... Kendimizden çok şey kattığımız mekânın ve hatıralarımızla cisim olmaktan çıkmış yapının altında kalışımız... Bir toz-duman... Geçmek bilmeyen kısa zamanlar.. acı sesler.. sağa-sola düşen parçalar.. ürkütücü bir gürültü... ve yıkım ve düşüş ve ölüm... Yıkıntının altından çıkarılan ve hâlâ...
 2. Ve Kartvizitler

  Ve Kartvizitler

  kartvizite ne yazılır yılbaşı kartvizitleri Nerede, nasıl ve ne şekilde toplandığı ve saklandığı farklılık gösterebilir ama iş hayatındaki herkesin bir kartvizit koleksiyonu olduğu bir gerçek. Yüzlerce kart, hatta daha fazlası. Bu kartları elinize alın, sonra tek tek bu kartlara bakın. Kartın üzerinde ismi yazan kişiyi acaba hatırlayabildiniz mi? O gün, o toplantıda tanıştığınız kişilerden...
 3. $ Ve Gİzemlerİ

  $ Ve Gİzemlerİ

  Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm dünyada tanınan belki de en önemli simgesi, parası “dolar”dır. Dünya ekonomisinin de para birimi olarak kullanılan Amerikan doları, Amerika Birleşik Devletleri’nin 1793’ten buyana resmî para birimidir. Dolar, Almanca “Joachimstaler”in kısaltılmışı olan “Taler”den gelir. Joachimstaler, Bohemya’da 1519’da basılan gümüş paranın adıdır. Taler, zamanla “daler” ve...
 4. Ve hayat..

  Ve hayat..

  Hayat hernedense anlamını kaybetmiş benim için Minimum anlarım canlanıyor gözümde mutlu oluyorum,seviniyor,üzülüyorum Sebebini bir türlü soramadım kendime Neydi yaşadığım korkaktım belkide... Yüzleşemedim kendimle.. Koskoca çölde önemsiz bir kum tanesi gibiyim sanki deniz beni alıp götürsün ait olduğum yere diye bekliyorum amansızca...! Saçmadır hayat amaçsızdır sevmeyince.. Peki...

Sayfayı Paylaş