Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  testisten sperm kazanımı (TESE)

  Konu, 'Tüp Bebek Özel Bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  tese ameliyatı video mikro tese ameliyatı video sonrası izle mikro izle TESE NEDİR?
  TESE, İngilizce "Testicular Sperm Extraction" deyiminin kısaltılmış hali olup, ejakülatında (menide) hiç sperm bulunmayan hastaların, testislerinden alınan dokudan sperm elde edilmesidir. Spermleriniz sadece sizin izin vermeniz durumunda kullanılabilir ve başkalarının bunlara ulaşma imkanı yoktur.

  KİMLERE UYGULANIR?
  TESE işlemi menide sperm hücresi olmayan kişilere uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Menide sperm hücresi olmaması, çeşitli nedenlere bağlı olabilir:

  • Sperm kanallarında tıkanıklık
  • Sperm kanallarının doğuştan olmaması

  • Hormonal nedenler • Genetik nedenler Erkekte sperm üretimini sağlayan genler Y kromozomu üzerindedir. Bu genlerdeki problem sperm üretimini etkiler.
  • Radyasyon, özellikle kanser tedavisi nedeniyle radyasyon alınması bazen sperm üretimini tamamen ortadan kaldırabilir ve bu durum kalıcı olabilir.
  • İlaçlar, özellikle kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar sperm üretimini kalıcı olarak durdurabilir.
  • Enfeksiyon (Kabakulak sonrası)

  TESE İŞLEMİ NASIL YAPILIR?
  TESE işlemi sedoanaljezi ve lokal anestezi ile yapılan ağrısız bir işlemdir. Her iki testisin 4 farklı noktasından doku örneği alınır. Alınan doku örnekleri bir seri işlemden geçirilerek, canlı sperm hücreleri ayrılır. Bu hücreler mikro enjeksiyon işleminde kullanılır.

  TESE işlemi, testis biyopsisinden farklıdır. Biyopside testisin tek bir bölgesinden örnek alınır. Ancak testisin diğer bölgelerinde sperm üretimi olabilir. Bu nedenle testis biyopsi sonucu sperm hücresine rastlanamayan hastalarda TESE ile sperm hücresi elde edilebilir.

  TESE Sonucu elde edilen sperm hücreleri dondurularak saklanır ve ancak ondan sonra hasta tüp bebek tedavi programına alınır. Aksi halde sperm bulunamaz ise kadına lüzumsuz yere tedavi yapma riski vardır.

  Dondurm işlemi sperm kalitesini bozmaz. Ayrıca ikinci defa tüp bebek gereken hastalarda TESE ameliyatının tekrarını engeller.

  TESE ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
  • Operasyon öncesi en az 6 saat hiçbirşey yememeli ve içmemelisiniz (Su Dahil).
  • Operasyon bölgesini jiletle temizleyiniz. Banyo yapınız.
  • Operasyon sonrası testisler üzerine baskı ağrıya neden olacağından, yanınızda bol pantolon veya eşofman altı getiriniz.
  • Operasyondan 1-2 saat sonra taburcu olacaksınız.

  TESE SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
  • Operasyondan sonra 3 saat içinde sıvı gıda alınımına başlanabilir.
  • Operasyondan sonra 5. gün banyo yapabilirsiniz.
  • 1 hafta cinsel ilişkide bulunmayınız.
  • Ağrınız olursa ağrı kesici kullanabilirsiniz.
  • Operasyon yerinde kızarıklık, şişlik, kanama olursa doktorunuzu mutlaka bildiriniz.
  • TESE sırasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alınma işlemi yoktur. Dikişler 7-10 günde kendiliğinden eriyecektir.

  RİSKLER
  TESE sonucunda canlı sperm hücresi elde edilemeyebilir. Bu risk altta yatan nedene bağlıdır. Sperm kanallarında tıkanıklık olan bir hastada sperm bulunma şansı; hormonal veya genetik problemi olan hastaya göre daha yüksektir. Ameliyat sonrası nadiren operasyon yerinde enfeksiyon, kanama olabilir.   
testisten sperm kazanımı (TESE) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Erkek Yumurtasi (testİs)

  Erkek Yumurtasi (testİs)

  erkek yumurtası testis görüntüsü testis resmi görüntüleri yumurtası ERKEK YUMURTASI (TESTİS) Erkeklerde yumurta torbasının (skrotum) içinde bulunan iki adet organdır. Ortalama 4 cm uzunluğundakdır. Üzeri kalın bir zarla (tunika albuginea) ile kaplıdır. EPİDİDİM Yumurtaların hemen üzerinde bulunan bir organdır. Yumurtalarda üretilen spermler önce epididime geçerler. Çok sayıda...
 2. Testis Muayenesi

  Testis Muayenesi

  Testis kanseri potansiyel bir katildir,ama erken yakalandığında genellikle iyileştirilebilir. Bir iki dakikalık basit bir muayene testislerdeki bir oluşumu ilk safhalarında belirleyebilir. Kadınların kendi göğüslerini incelemeleri gibi, testislerin kendiniz tarafından incelenmesi de önemli ve kolaydır ve hayat kurtarabilir. Testis kanserine yaşlı erkeklerden çok genç erkeklerde rastlandığı...
 3. Testis

  Testis

  Rüyada sağ testis erkek, sol testis kız çocuk olarak yorumlanır. Testislerin büyümesi çocuklarla ilgili başarı ve sevinçtir
 4. Tese-testis biyopsisi

  Tese-testis biyopsisi

  testis biyopsisi Eğer erkekte normal şekilde sperm bulunamıyorsa işlem için bulunacak spermler erkeğin yumurtalarından parça alınarak elde edilmeye çalışılır. Eğer bu şeklide sperm bulunduysa kadından yumurtalar alınarak işleme devam edilir. Bu yöntemle de sperm bulunamadıysa işlem iptal edilir kadından yumurtalar alınmaz.
 5. Orşit (Testis iltihabı)

  Orşit (Testis iltihabı)

  orşit bebeklerde testis şişmesi çocuklarda testis şişmesi sperm yolu iltihabı sağ Orşit (Testis iltihabı) Testis ve sperm kanallarının iltihabı olarak tanımlanan epididimoorşit en sık genç erkekleri etkiliyor. Çeşitli enfeksiyonların sperm kanalları (epididim) ve testise ulaşmasıyla oluşan bu iltihap testiste şişme ve ağrıya yol açıyor. Erkek çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunu veya...

Sayfayı Paylaş