gebe
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.326
  Beğenilen Mesajlar:
  2.277
  Ödül Puanları:
  113

  testisten sperm kazanımı (TESE)

  Konu, 'Tüp Bebek Özel Bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  tese ameliyatı video mikro tese ameliyatı video sonrası izle mikro izle TESE NEDİR?
  TESE, İngilizce "Testicular Sperm Extraction" deyiminin kısaltılmış hali olup, ejakülatında (menide) hiç sperm bulunmayan hastaların, testislerinden alınan dokudan sperm elde edilmesidir. Spermleriniz sadece sizin izin vermeniz durumunda kullanılabilir ve başkalarının bunlara ulaşma imkanı yoktur.

  KİMLERE UYGULANIR?
  TESE işlemi menide sperm hücresi olmayan kişilere uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Menide sperm hücresi olmaması, çeşitli nedenlere bağlı olabilir:

  • Sperm kanallarında tıkanıklık
  • Sperm kanallarının doğuştan olmaması
  • Hormonal nedenler
  • Genetik nedenler Erkekte sperm üretimini sağlayan genler Y kromozomu üzerindedir. Bu genlerdeki problem sperm üretimini etkiler.

  • Radyasyon, özellikle kanser tedavisi nedeniyle radyasyon alınması bazen sperm üretimini tamamen ortadan kaldırabilir ve bu durum kalıcı olabilir. • İlaçlar, özellikle kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar sperm üretimini kalıcı olarak durdurabilir.
  • Enfeksiyon (Kabakulak sonrası)

  TESE İŞLEMİ NASIL YAPILIR?
  TESE işlemi sedoanaljezi ve lokal anestezi ile yapılan ağrısız bir işlemdir. Her iki testisin 4 farklı noktasından doku örneği alınır. Alınan doku örnekleri bir seri işlemden geçirilerek, canlı sperm hücreleri ayrılır. Bu hücreler mikro enjeksiyon işleminde kullanılır.

  TESE işlemi, testis biyopsisinden farklıdır. Biyopside testisin tek bir bölgesinden örnek alınır. Ancak testisin diğer bölgelerinde sperm üretimi olabilir. Bu nedenle testis biyopsi sonucu sperm hücresine rastlanamayan hastalarda TESE ile sperm hücresi elde edilebilir.

  TESE Sonucu elde edilen sperm hücreleri dondurularak saklanır ve ancak ondan sonra hasta tüp bebek tedavi programına alınır. Aksi halde sperm bulunamaz ise kadına lüzumsuz yere tedavi yapma riski vardır.

  Dondurm işlemi sperm kalitesini bozmaz. Ayrıca ikinci defa tüp bebek gereken hastalarda TESE ameliyatının tekrarını engeller.

  TESE ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
  • Operasyon öncesi en az 6 saat hiçbirşey yememeli ve içmemelisiniz (Su Dahil).
  • Operasyon bölgesini jiletle temizleyiniz. Banyo yapınız.
  • Operasyon sonrası testisler üzerine baskı ağrıya neden olacağından, yanınızda bol pantolon veya eşofman altı getiriniz.
  • Operasyondan 1-2 saat sonra taburcu olacaksınız.

  TESE SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
  • Operasyondan sonra 3 saat içinde sıvı gıda alınımına başlanabilir.
  • Operasyondan sonra 5. gün banyo yapabilirsiniz.
  • 1 hafta cinsel ilişkide bulunmayınız.
  • Ağrınız olursa ağrı kesici kullanabilirsiniz.
  • Operasyon yerinde kızarıklık, şişlik, kanama olursa doktorunuzu mutlaka bildiriniz.
  • TESE sırasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alınma işlemi yoktur. Dikişler 7-10 günde kendiliğinden eriyecektir.

  RİSKLER
  TESE sonucunda canlı sperm hücresi elde edilemeyebilir. Bu risk altta yatan nedene bağlıdır. Sperm kanallarında tıkanıklık olan bir hastada sperm bulunma şansı; hormonal veya genetik problemi olan hastaya göre daha yüksektir. Ameliyat sonrası nadiren operasyon yerinde enfeksiyon, kanama olabilir.


   
testisten sperm kazanımı (TESE) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tese-testis biyopsisi

  Tese-testis biyopsisi

  testis biyopsisi Eğer erkekte normal şekilde sperm bulunamıyorsa işlem için bulunacak spermler erkeğin yumurtalarından parça alınarak elde edilmeye çalışılır. Eğer bu şeklide sperm bulunduysa kadından yumurtalar alınarak işleme devam edilir. Bu yöntemle de sperm bulunamadıysa işlem iptal edilir kadından yumurtalar alınmaz.
 2. eşi sperm testi yaptıranlarrrr

  eşi sperm testi yaptıranlarrrr

  arkadaşlar ne olur yardım edin eşim yaptrdı sonucları yazayım
 3. Sperm Testi Nasıl Yapılıyor?

  Sperm Testi Nasıl Yapılıyor?

  sperm testi nedir,sperm testi nasıl yapılır,eşi sperm testi yapanlar,semen analizi nedir,sperm testi normal değerleri,sperm testi hakkında bilgiler sperm testi (spermiogram, sperm tahlili) yaptırmadan önce 3-4 günlük cinsel perhiz yapılmalıdır. Bu 3-4 günlük dönemde hiç bir şekilde boşalma (uyku vb.) olmamalıdır. Yapılan perhiz sonrası konusunda uzmanlaşmış androloji laboratuvarlarında...
 4. Sperm Testi Sonucu Nasıl Olmalıdır?

  Sperm Testi Sonucu Nasıl Olmalıdır?

  spermiogram testi nedir,sperm testi kaç olmalıdır,sperm değerleri,sperm testi nedir,normal sperm testi değeri nasıl olmalı,sperm testi örneği ve sperm testi hakkında bilgiler Dünya Sağlık Örgütü Kriterlerine Göre sperm Testi (spermiogram) Sonucu Günümüzde infertilite (kısırlık) hızla artmakta olup evli çiftlerin yaklaşık %15’i bu sorun ile karşılaşmaktadır. Değişen yaşam koşulları, maruz...
 5. Sperm DNA hasar testi nedir?

  Sperm DNA hasar testi nedir?

  sperm dna testi nedir,sperm dna testi ne için yapılır,sperm dna testi kimlere yapılır,sperm dna testi hakkında bilgiler Erkek infertilite değerlendirmesinde yeni bir yaklaşım: Sperm DNA Hasar Tespitidir. Günümüzde erkek infertilitesini değerlendirmede yaygın olarak kullandığımız yegane test spermiyogramdır. Yalnızca sayı, hareket ve şekile dayalı değerlendirmenin yapıldığı bu testin yanı...

Sayfayı Paylaş