Etiketler:
 1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Tüp bebekle ilgili merak ettiğiniz herşey

  Konu, 'Tüp Bebek Özel Bölüm' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  embriyonun tutunması için embriyonun tutunması embriyo ne zaman tutunur embriyo kaç günde tutunur

  [​IMG]
  Gittiğiniz tüp bebek merkezinin ruhsatı var mı? Gebelik oranları ne?

  Sağlık Bakanlığı’nın 2005’in Şubat ayından itibaren çocuğu olmayan ailelere tüp bebek uygulamalarında yüzde yirmi oranında yardım etmesi merkezlere olan talebi artırdı. Ülkemizde halen 56’sı özel olmak üzere 80 tane tüp bebek merkezi hizmet veriyor. Bu merkezlerin dışında ruhsatsız çalışan hastanelerin sayısı da her geçen gün artıyor. Ailelerin bu konularda çok seçici ve dikkatli davranması gerektiğini ifade eden TSRM Başkanı Prof. Dr. Hakan Yaralı, ücretlerin kamu kurumlarında 2 bin 500 YTL, özel sağlık kurumlarında ise 3 bin 500 YTL’ye kadar çıktığını vurguluyor. Ailelerin, başvurdukları merkezlere Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat alıp almadıklarını sormalarının büyük önem taşıdığını kaydeden Yaralı, çiftlerin gebelik oranlarını muhakkak öğrenmeleri gerektiğini açıklıyor. Prof. Dr. Hakan Yaralı sözlerini şöyle sürdürüyor: “Tüp bebek merkezlerinde son dönemlerde büyük bir artış oldu. 2 yıl içinde sadece büyük şehirlerde değil Anadolu’nun birçok şehrinde yeni merkezler açıldı. Ancak merkez sayısının artması başarı oranlarını değil, ulaşılabilirliği artırdı. Aileler bir merkeze adımını atmadan önce bazı konularda bilgi sahibi olmalıdır. Merkeze mutlaka tüp bebek uygulamasına bağlı doğum oranını ve bu başarıyı elde etmek için kaç tane embriyo naklettiğini sorması gerekiyor.”

  Çocuğu olmayan ailelere tek seçenek olarak tüp bebek yönteminin önerilmesini de eleştiren Yaralı, bireysel özelliklere göre tercih yapılması gerektiğini söylüyor. Geleneksel tedavi yöntemlerinin göz ardı edildiğini dile getiren Hakan Yaralı, “Özellikle 30 yaş altındaki çiftlere öncelikle başka alternatifler sunulmalı. Uzmanlar hastalığın derecesi, etkilenme şiddeti, kısırlık süresi gibi faktörleri göz önünde bulundurarak çifte tüp bebek önermelidir.” ifadelerini kullanıyor.

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tıraş ise gebelik şansını artırmak için anne rahmine fazla sayıda embriyo transferi yapıldığını aktarıyor. Bu uygulamanın çoğul gebelikleri, erken doğumları artırdığını anlatan Tıraş, yöntem sonucunda bebeklerde sağırlık, körlük, zekâ geriliği gibi kalıcı sorunların ortaya çıkabildiğini bildiriyor. İnsan vücudunun tek bir gebeliğe elverişli olduğuna dikkat çeken Tıraş, ikiz gebeliklerin üzerindeki çoğul gebeliklerde belirgin sakatlık artışının olduğunu dile getiriyor. Tıraş, ayrıca ailelerin tüp bebek merkezlerinde embriyoların dondurulabildiğinden de emin olması gerektiğini açıklıyor. Tıraş, “Başarısız bir dondurma yöntemiyle gebelik elde edilemeyen bir program da, transfer ve çözme sonrasında arta kalan embriyolar ziyan oluyor. Bunda ailelerin ekstra şansı da kullanılmış oluyor.” diye konuşuyor.

  Tüp bebekle ilgili merak edilen sorular

  İnfertilite yani kısırlık nasıl ortaya çıkıyor?

  Kısırlık, bir yıl süreyle korunmaksızın düzenli ilişkide bulunulmasına rağmen gebe kalınamaması durumu olarak tanımlanıyor. Sağlıklı bir çiftin bir ay boyunca düzenli ilişkide bulunması durumunda ise gebe kalabilme şansı yaklaşık yüzde 20-25’tir.

  Kısırlık şüphesi ile başvuran çiftlere ilk etapta hangi tetkikler uygulanıyor?

  Kısırlık problemi ile başvuran çiftlerde, sorunun nedenini bulmaya yönelik bazı tetkikler yapılması gerekebilir. Bunlardan ilki erkekte yapılan sperm analizi, kadında da rahim ve tüplerin geçirgenliğini değerlendirmek amacıyla rahim filmi (histerosalpingografi) çekimidir. Ayrıca yine kadının hormonal durumu ve yumurtalıklarının kapasitesini değerlendirmeye yönelik bazı testler, belli hasta gruplarında adet kanamasının üçüncü gününde yapılıyor.

  Tüp bebek tedavisi ne kadar sürüyor?

  Tüp bebek tedavisinin süresi, hekimin çift için uygun gördüğü protokole göre değişiklik gösteriyor. Genelde ilk ilaçların kullanılmaya başlanılmasından embriyo transferine kadar geçen süre 4-5 hafta arasında.

  Tedavi sırasında tüp bebek merkezinde yatmak gerekiyor mu?

  Hayır. Yalnızca yumurtalar toplandıktan sonra ve embriyo transferi yapıldıktan sonra 3-4 saat hastanede dinlenilmesi yeterli.

  Yumurtalar toplanırken hasta, ağrı duyuyor mu?

  Yumurta toplama işlemi sanılanın aksine çoğu hasta için rahatlıkla yürütülen bir işlemdir. Ayrıca bu işlem sırasında sakinleştirici, ağrı kesici ilaçlar yapılıyor ve bazen de işlem hasta uyutularak gerçekleştiriliyor.

  Tüp bebek tedavisiyle doğan bebekler sağlıklı mıdır?

  Tüp bebek tedavisiyle doğan bebekler yapısal, doğumsal ve genetik anormallikler açısından doğal yolla oluşan bebeklerden bir farklılık göstermez. Yalnızca baba adaylarındaki genetik problemler tüp bebekle oluşan erkek çocuklara geçebilir.

  Tüp bebek gebeliklerinin düşükle sonuçlanma riski daha mı fazla?

  Doğal yolla oluşan gebelikler ne kadar düşük riski taşıyorsa tüp bebek gebeliklerinde de risk aynıdır.

  Yumurta ve sperm nakli doğru mu?

  Kısır olan bazı çiftler, Türkiye’de yasak olduğu için yumurta ve sperm nakli yaptırmak amacıyla yurtdışına gidiyor. Bu işlem en çok Kıbrıs, İsrail, Yunanistan, İngiltere, ABD ve Belçika gibi ülkelerde yapılıyor. Türkiye’den yumurta ve sperm nakli için yılda 2 bin çiftin yurtdışına gittiği tahmin ediliyor. Bunlardan bir kısmı yumurta nakli, bir kısmı da sperm nakli yaptırıyor. Yumurta naklinde, başka bir kadından alınan yumurtalar, erkeğin spermiyle döllendirilerek alıcının rahmine yerleştiriliyor. Sperm naklinde ise başka bir erkeğin spermi kullanılıyor. Sağlık Bakanlığı’nın ilgili yönetmeliğine göre ise tüp bebek tedavisinde başkasının yumurta ve spermlerinin kullanılması yasak. Yöntem, evli çiftlere yalnızca kendi yumurta ve spermleriyle uygulanabiliyor.

  ***

  Ahmed Şahin:
  Uygulamada üçüncü bir şahsın araya girmesi doğru değil

  Tüp bebeğin caiz olabilmesi için işlem, nikâhlı karı-kocanın ortaklığında olmalıdır. Araya yabancı bir kadın, yahut da kocanın girmediği bir tüp bebek yöntemi uygundur. Üçüncü şahsa ait bir alıntı olmamalıdır. Kadın yahut da kocadan birinin yerine yabancı bir kadın ya da yabancı bir erkek girmesi, yabancıya ait bir nesnenin alınarak nikâhlı karı-kocaya mal edilmesi haramdır.

  ***

  İslâm Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman:
  Sperm de, yumurta da rahim de karı-kocaya ait olmalı

  Tüp bebek yapılabilmesi için çiftlerin nikâhlı olması şarttır. Bu yolla çocuk sahibi olabilmek için üç unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Bunlar sperm, yumurta ve rahimdir. Bunların her üçü de birbiriyle evli çifte ait olursa tüpte aşılama yoluyla çocuk sahibi olmakta şer’an bir sakınca yoktur. Bu, normal aşılanma yoluyla çocuk sahibi olamayan karı kocaya uygulanan bir tedavi mahiyetindedir. Karısının yumurtasını, tabii yerinde iken kocasının spermiyle aşılamakla, yumurtayı alıp tüpte aşılamak, sonra rahme yerleştirmek arasında bir fark yoktur; yeter ki bütün bu işlemler zarurete yani başka türlü çocuk sahibi olmanın mümkün bulunmadığı vakıasına dayanmış olsun! Tüp bebek uygulaması, yukarıdaki şekillerin dışına çıkıldığı ve araya yabancı unsur sokulduğu yani sperm, yumurta ve rahimden biri, karı koca dışında bir başka şahsa ait olduğu takdirde caiz değildir. Çünkü meşru bir çocuğun gerek sperm ve yumurta, gerekse rahim bakımından karı-kocaya ait olmasında İslam dini bakımından zaruret vardır.

  ***

  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tüp bebek görüşü:
  Başka erkekten sperm alımı doğru değildir

  Kadın veya erkekteki bir kusur sebebiyle, tabiî ilişkiyle gebeliğin gerçekleşmesi mümkün olmadığı takdirde; döllendirilecek yumurta ve sperm, her ikisinin de nikâhlı eşlere ait olması yani bunlardan herhangi birinin yabancıya ait olmaması; döllenmiş olan yumurtanın, başka bir kadının rahminde değil, kendi rahminde (yumurtanın sahibi olan eşin rahminde) gelişmesi; bu işlemin, gerek anne-babanın; gerek doğacak çocuğun maddî, ruhî ve aklî sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisinin olmayacağının tıbben sabit olması şartıyla, normal yoldan gebe kalması ve anne olması mümkün olmayan evli hanımların, çeşitli tıbbi yollarla gebeliklerinin sağlanmasında, İslâmî hükümler açısından bir sakınca görülmemektedir. Başka kadının yumurtası veya kocası dışında yabancı bir erkekten alınan sperm ile bir kadının gebeliğinin sağlanmasının ise insanlık duygularını rencide etmesi ve zina unsurlarını taşıması sebebiyle caiz değildir.

  Prof. Dr. Bülent Tıraş:
  Tüp bebek merkezleri altı metot uyguluyor; ama bunların bilimsel geçerliliği yok

  Prof. Dr. Bülent Tıraş, bazı tüp bebek merkezlerinin çiftlerin gebelik şansını artırmak için 6 deneysel tedavi metodu uyguladıklarını belirtiyor. Bu tedavi yöntemleri şunlar:

  * Mıknatıs yöntemi
  Bu yöntemde sperm seçiminde özel bir solüsyon kullanılıyor. Genetik olarak sağlıklı spermlerin seçildiği iddia ediliyor. Şimdiye kadar çok az hastaya uygulandığı için yeterli araştırma yok.

  * Lazer destekli yuvalama
  Embriyonun zona denilen dış kabuğunun bir bölümünün kesilerek daha rahat kabuğundan çıkması esasına dayanıyor. Bilimsel geçerliliği yok.

  * Yapay rahim yöntemi (co-culture)
  Endometrium (rahim zarı) dokusundan alınan hücrelerin, embriyoların gelişmesi ve tutunması için bazı özel maddeler salgıladığı iddiasına dayanıyor.

  * İlaçsız tüp bebek
  In Vitro Matürasyon (IVM) yöntemi deniyor. Polikistik over sorunu bulunan kadınlarda yumurtaların ilaç verilmeden toplanıp laboratuvarda geliştirilmesi esasına dayanıyor. Kanıtlanmış tedavilerin başarı oranı yüzde 60-70 olarak bildirilirken, en iyi merkezlerde bile yüzde 35 gebelik sağlayan IVM yöntemi, özellikle de çok az yumurtası olan kadınlarda mucize yöntem gibi sunuluyor.

  * Embriyo glu
  Embriyonun rahime tutunmasını kolaylaştırdığı öne sürülen bir madde. Embriyonun tutunmasını artırdığı yönünde bilimsel kanıt yok.

  * HLA-G yöntemi
  Embriyolar bulundukları ortama HLA-G adı verilen proteini salgılıyor. Eğer bu proteinin oranı yüksekse embriyonun tutunma oranı yüksek oluyor. Yöntem jinekologlar tarafından kabul görmüş değil.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Mayıs 2009
 2. LiKarBa

  LiKarBa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Tüp Bebek tedavisi ile ilgili merak ettikleriniz
  Tüp bebek uygulaması için yaş sınırı var mıdır? Kadın yaşı başarıyı etkiler mi? Tüp bebek tedavisinde başarı mevsimlere göre değişir mi? Tüp bebek uygulamalarında tüplerin açık olması gerekli midir? Tüp bebek gebeliklerinde düşük riski daha yüksek midir? Tüp bebek tedavisi sırasında ilaç kullanımının sakıncası var mıdır? Rahim içi doku kültürü (co-culture) nedir, kimlere uygulanır ve başarısı nedir?

  Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezînin uzman doktorları tüp bebekle ilgili merak edilen tüm sorulan yanıtlıyor.

  Tüp bebek uygulaması için yaş sınırı var mıdır?
  Kadın adetinin 3. gününde yapılan hormon testleri ve ultrasonografide görülen yumurtalık kapasitesi yumurtalık fonksiyonlarının uygun olduğunu gösterirse, 45 yaşına kadar tüp bebek işlemi uygulanabilmektedir. Ancak 38 yaş ve üstü kadınlarda uygulama yapılırken preimplantasyon genetik tanı yöntemi ile embriyoların kromozomlar yönünden normal olup olmadığının araştırılması önerilmektedir.

  Kadın yaşı başarıyı etkiler mi?
  Ne yazık ki evet! Öyle ki günümüzde erkek kısırlığının her tipine geniş bir tedavi imkanı sağlanmasına karşılık tedavide ortaya çıkan en büyük engel kadın yaşının ileri olmasıdır. Kadının yaşı ve buna bağlı az yumurta elde edilmesi başarıyı etkileyen en önemli faktördür. Ancak yumurtalık kapasitesinin iyi olduğu kabul edilen 40 yaş ve üstü kadınlarda preimplantasyon genetik tanı uygulanarak %25-30 civarında gebelik elde edilmektedir.

  Tüp bebek tedavisinde başarı mevsimlere göre değişir mi?
  Tüp bebek uygulamaları uzun yıllardır gerçekleştirilmektedir. Bu yıllar içerisinde elde edilen tecrübeler, tedavi başarısının aylara veya mevsimlere göre fark göstermediğini ortaya koymaktadır.

  Tüp bebek uygulamalarında tüplerin açık olması gerekli midir?
  Hayır. Toplanan yumurtalar sperm ile döllendikten sonra oluşan embriyolar rahim içine yerleştirilir. (Yumurtalar vajinal yolda ultrasonografi eşliğinde toplanır.) Dolayısıyla tüplerin açıklığının bir önemi yoktur fakat tüplerin içerisinde bir sıvı birikimi söz konusu ise bu sıvının rahim içine akışı embriyo tutunmasını etkileyeceğinden ya tuba çıkarılmalı ya da rahim ile bağlantısı kesilmelidir.

  Tüp bebek gebeliklerinde düşük riski daha yüksek midir?
  Hayır. Kendiliğinden oluşan veya tüp bebek yöntemleri ile elde edilen gebeliklerin yaklaşık %15'inin düşükle sonlandığı bilinmektedir. Kendiliğinden oluşan gebeliklerde erken dönemdeki düşükler bazen birkaç günlük adet gecikmesi ve bunu takip eden normalden biraz fazla miktarda bir adet kanaması gibi algılanabilir. Oysa yapılacak kan tahlilleri bunun bir gebelik kaybı olduğunu gösterecektir.

  Tüp bebek uygulamalarında gebelik sonuçları çok erken dönemden itibaren kan tahlilleri ile takip edildiğinden, her dönemdeki gebelik kayıpları kesin olarak tanımlanmaktadır. Bu durum da düşük oranlarının daha yüksek olduğu gibi yanlış bir kanıya sebep olmaktadır.

  Tüp bebek tedavisi sırasında ilaç kullanımının sakıncası var mıdır?
  Çocuk isteği ile tüp bebek merkezlerine başvuran ailelerde ilk görüşmede ayrıntılı bilgi alınırken, geçirilmiş ve halen mevcut hastalıklar da öğrenilir. Böylece hastaların arzu edilen gebeliğe en sağlıklı şekilde başlamaları planlanır; mümkünse öncelikle mevcut hastalığın tedavisi ve iyileşmenin sağlanmasını takiben infertilite tedavisine başlanır. Bu şekilde gebelikte bazı ilaçların kullanılması nedeniyle bebeğe verilebilecek zararlar da önlenmiş olur.

  Ayrıca infertilite tedavisi sırasında kullanılacak bazı ilaçların folikül ve yumurta gelişimi üzerine olumsuz etkileri olabileceği de bilinmektedir. Bu nedenle hastaların ilaç kullanımı mümkün olduğunca en aza indirilir.

  Bazı kronik hastalıklarda ise infertilite tedavisinin hastalığın alevlenme dönemleri geçtikten sonra başlatılması ve sürekli kullanılan ilaçların ilgili branşlardaki meslektaşlarımızla konsülte edilerek, infertilite tedavisini ve muhtemel bir gebeliği öngörerek planlanması doğru olacaktır.

  Rahim içi doku kültürü (co-culture) nedir, kimlere uygulanır ve başarısı nedir?
  Rahim içi doku kültürü uygulaması, tekrarlayan tüp bebek tedavilerine rağmen gebe kalamayan, embriyoları yavaş veya kötü gelişim gösteren çiftlerde yeni bir umut haline gelmiştir. Adetin 21. günü rahim içinden alınan ufak bir doku örneği laboratuvar koşullarında üretilerek yapay bir rahim içi dokusu oluşturulur ve embriyolar bu doku içinde büyütülür. Bu uygulama sırasında kadının kendi rahim içi (endometrium) hücreleri kullanıldığından sarılık, AİDS ve diğer riskli durumlar ekarte edilir. Endometrial hücreler embriyo gelişimine zarar vermez, gelişiminin devamını sağlar ve büyüme şansını artırır.

  Embriyo gelişimi için gerekli olan faktörler ve proteinler yönünden oldukça zengin olan co-culture sıvıları içerisinde bulunan büyüme faktörleri ve besleyici maddeler embriyo gelişimini destekler. Ayrıca ortamda oluşan antioksidanlar embriyo için zararlı olabilecek artıkları embriyo çevresinden uzaklaştırır. Tüp bebek için kullanıma hazır olarak sunulan yapay kültür ortamlarında bu proteinler ve büyüme faktörleri oldukça sınırlı bulunur.

  Bu nedenle tekrarlayan tüp bebek tedavisinde başarısız olgularda co-culture hazır satışa sunulan kültür sıvıları için bir alternatif oluşturur. Endometrial co-culture uygulaması ile Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde daha önce 3 ila 10 kez arasında başarısız tüp bebek denemesi olan ve gebelik elde edilememiş vakalarda %40 oranında gebelik elde edilebilmektedir.

   
 3. LiKarBa

  LiKarBa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer? Hastanede yatmak gerekir mi?
  Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer?
  Ortalama 14 ile 17 gün sürmektedir. Bu dönem her kadının yumurtalıklarının hormon tedavisine vereceği cevaba göre değişmektedir.

  Tüp bebek tedavisi süresince hastanede yatmak gerekli midir?
  Tüp bebek tedavisi; yumurta gelişimi, yumurtaların toplanması ve döllenmesi, embriyo gelişimi ve embriyo transferi aşamalarından oluşan bir süreçtir. Bu tedavi süresi boyunca kadının hastanede yatmasını gerektirecek bir uygulama gerçekleştirilmemektedir.
  Yumurta gelişimi süresince çoğu zaman günlük kan tahlili ve ultrasonografı incelemesi takipleri sürdürülecek, takip boyunca hastanede geçirilecek zaman mümkün olduğunca kısa tutularak günlük çiftlerin günlük hayatının ve programlarının etkilenmesine çalışılacaktır.
  Yumurta toplama ve embriyo transferi işlemleri ise hastanede yatmayı gerektirmeyecek oldukça kolay işlemlerdir.

  Kullanılan sperm ve yumurtalar eşlerin kendisine mi aittir?

  Kesinlikle evet. Bu işlemler için aranan şartlardan birisi de resmi nikah belgelerinin tarafımıza ulaştırılmasıdır. Hangi nedenle olursa olsun sperm üretmeyen erkek veya yumurta geliştiremeyen çiftler tedaviye kabul edilmez.
  Tedavilerde kullanılacak üreme hücreleri kesinlikle resmi nikahlı eşlerin kendi hücreleridir

  Bu tedaviler sonrası anormal çocuk dünyaya getirme riski var mıdır?
  Tedavi ile doğan bebekler ile normal yolla doğan bebekler arasında fiziksel ve zihinsel gelişim açısından fark bulunmamıştır.

  Tüp bebek gebeliklerinde düşük şansı daha yüksek midir?
  Hayır. Kendiliğinden oluşan veya tüp bebek yöntemleri ile elde edilen gebeliklerin yaklaşık %15'inin düşükle sonlandığı bilinmektedir.
  Kendiliğinden oluşan gebeliklerde erken dönemdeki düşükler bazen birkaç günlük adet gecikmesi ve bunu takip eden normalden biraz fazla miktarda bir adet kanamsı gibi algılanabilir.
  Oysa yapılacak kan tahlilleri bunun bir gebelik kaybı olduğunu gösterecektir. Tüp bebek uygulamalarında gebelik sonuçları çok erken dönemden itibaren kan tahlillleri ile takip edildiğinden, her döenmdeki gebelik kayıpları kesin olarak tanımlanmaktadır. Bu durum da düşük oranlarının daha yüksek olduğu gibi bir yanlış kanıya sebep olmaktadır

  Kadın yaşı basarıyı etkiler mi?
  Ne yazık ki evet! Öyleki günümüzde erkek kısırlğının her tipine geniş bir tedavi imkanı sağlanmasına karşılık tedavide ortaya çıkan en büyük engel kadın yaşının ileri olmasıdır. Kadının yaşı ve buna bağlı az yumurta elde edilmesi en önemli nedendir.

  Ancak yumurtalık kapasitesinin iyi olduğu kabul edilen 40 yaş ve üstü kadınlarda preimplantasyon genetik tanı uygulanarak %25-30 civarında gebelik elde edilmektedir.

  Tüp bebek tedavisinde başarı mevsimlere göre değişir mi?
  Tüp bebek uygulamaları uzun yıllardır gerçekleştirilmektedir. Bu yıllar içerisinde elde edilen tecrübeler, tedavi başarısının aylara veya mevsimlere göre fark göstermediğini ortaya koymaktadır.

  Sperm tetkikinde sperm sayısının çok az olması veya sperm bulunmaması durumunda ne yapılmaktadır?

  Bu durumda öncelikle sperm hücresinin üretilip üretilmediğini anlayabilmek için erkeğin yumurtalıklarından biyopsi alarak inceleme yapılır.
  Eğer daha önceden bu tetkik yapılmış ise patoloji preparatları istenir ve hastanemiz patoloji bölümünde aynı preparatların yeniden incelemesi yapılır.
  Erkeğin yumurtalıklarında üreme hücrelerinin varlığı kanıtlandıktan sonra kadının tedavi için hazırlanması aşamasına geçilir.
  TESE, TESA, MESA, PESA sperm elde etmek için uygulanacak yöntemlerdir. Üreme hücrelerine rastlanmamışsa tedaviye son verilir.

  Döllenen yumurtaların (embriyolar) rahim içine yerleştirilmesinden önce anormal olup olmadığı anlaşı

  Evet. Preimplantasyon genetik tanı uygulanarak kromozom bozukluğu taşıyan embriyolar seçilip sadece sağlam olanlar transfer edilmektedir

  Gebelik oluşmadan önce genetik problemler konusunda alınabilecek önlemler var mı?

  Evet. Preimplantasyon Genetik Tanı yöntemi bu amaçla uygulanmaktadır. Bu yöntemle kalıtsal hastalıklar yönünden riskli ailelerde tüp bebek işlemi uygulanarak elde edilen embriyolar incelenip hastalık taşımadığı saptanan sağlıklı embriyolar transfer edilmektedir.
  Kadın yaşının ileri olması ile (35-45 ) başarı oranı azalmakta, gebelik elde edildiğinde ise düşükle sonlanabilmektedir. Yaşla birlikte yumurtalarda kromozom bozukluklarının artması ile tüp bebek tedavisi yapılacak olan çiftlerden elde edilen embriyolar üçüncü güne ulaştıklarında biyopsi yapılmaktadır.
  Elde edilen bir veya iki adet hücrenin moleküler tanı yöntemleri kullanılarak birkaç saat içinde değerlendirilmesini takiben sağlıklı embriyolar ayrılmakta ve transfer edilmektedir. Yaşla birlikte en çok artış gösteren ve yaşamla bağdaşabilen kromozom bozuklukları (Trizomi 13,18,21 ve X,Y ) hakkında bilgi vermektedir.
  Bu yöntemle yeterli embriyo elde edilen ileri yaş kadınlarda gebelik oranı arttırılabilmekte ve düşük riski azaltılmaktadır

  Embriyolarda genetik inceleme kimlere önerilmektedir?

  Tüp bebek programına alınan her çiftte embriyoların genetik olarak incelenmesine gerek duyulmamakta, buna karşın belirli özelliklere ve risklere sahip olan çiftlerde bu inceleme önerilmektedir.

  Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  1. İleri kadın yaşı (35 yaş ve üzeri)

  2. Tekrarlayan tüp bebek-mikroenjeksiyon uygulamalarında başarısızlık 3. Tekrarlayan erken gebelik kayıpları-düşükler

  3. Anne veya baba adayında kalıtsal hastalıkların mevcudiyeti 5. Anne veya baba adayına ait genetik değişiklikler

  4. Daha önce kalıtsal bir hastalığa sahip bebek sahibi olmak veya anomalili doğum öyküsü

  5. Ailede mevcut kalıtım yolu ile geçen hastalıkların mevcudiyeti

  6. Kadın yumurta hücresinde veya erkek sperm hücresinde saptanan özel şekilsel değişikliklerin mevcudiyeti
   
  Son düzenleme: 9 Ekim 2007
 4. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: Tüp bebekle ilgili merak ettiğiniz herşey

  bilgiler icin sagol,emeh´gine saglik,rabbim herkese nasip etsin ins
   
 5. Lamazi

  Lamazi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.171
  Beğenilen Mesajlar:
  25
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  BURSA
  Cevap: Tüp bebekle ilgili merak ettiğiniz herşey sağol emeğine sağlık benimde kızım tüp bebek tedavisiyle oldu allah kimseyi yavrusuz bırakmasın ben çok çektim bu konuda 7 kez tüp bebek tedavisi geçirdim
  8.incide çok şükür gebe kaldım ve bi kızım oldu yaptırmıyanlara tavsiye ediyorum
  maddi ve manevi yıpranıyosunuz ama değiyo allah herkesin gönlüne göre versin

   
 6. subu

  subu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  11
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bende fsh 62 yüksek ve yaptırmak istiyorum sansım nedir nası bı yol izlenır sizce
   
 7. berennaz

  berennaz Forum Okuru

  emeğine sağlık çok detaylı bilgilerin için teşekkürler allah bana da tüm isteyenlerede nasip etsin ben de bi kaç ay içinde yaptırıcam kısmetse
   
 8. 000_jasmin_000

  000_jasmin_000 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2011
  Mesajlar:
  22
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  bilgiler için teşekkür emeğiniz saglık
   
Tüp bebekle ilgili merak ettiğiniz herşey konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İstanbul - Sarıyer'in Tarihi ile İlgili Merak Ettiğiniz Herşey

  İstanbul - Sarıyer'in Tarihi ile İlgili Merak Ettiğiniz Herşey

  sarıyer hamamı bilezikçi çiftliği sarıyerdeki yalılar kestane suyu sarıyer tarihi sarıyer, İstanbul Boğazı'nın Rumeli yakasında yer alan ve 151 bin km2'lik alan üzerinde kurulmuş ve 8.100 hektarı mücavir alan olan bir yerleşim bölgesidir. Eski dönemlerde Makrıköy'e (Bakırköy) bağlı olan sarıyer, 15 Mayıs 1930 tarihinde ilçe oldu. İlçe olan sarıyer'de o tarihten günümüze kadar Aziz Hüdai Bey,...
 2. Tüm merak ettiklerinizle: Tüp Bebek

  Tüm merak ettiklerinizle: Tüp Bebek

  Normalde her kadında, rahmin sağında ve solunda iki adet tüp bulunur. Bu tüpler, sizin yumurtanızla, eşinizin sperminin buluşup, döllenmenin gerçekleştirdiği yerdir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem Demirel, “Döllenen yumurtanız burada yaklaşık 4–5 gün beslenir, daha sonra rahminizin içine nakledilir. Takip eden dönemde hamileliğiniz meydana gelir. Tüpleriniz tıkalıysa, ciddi...
 3. Tüp Bebek İsteyen Anne Adaylarının Merak Ettikleri....

  Tüp Bebek İsteyen Anne Adaylarının Merak Ettikleri....

  Tüp Bebek Tedavisi Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilenler Hamile kalamıyormusunuz? Üzülmeyin Tıp artık çok gelişti ve tüp bebek tedavisi de bunlardan biri...Artık anne baba olmayan kimse kalmayacak Allahın da izniyle meleklerim...Hem de bakıldığında zor gibi görünüyor ama çok zor bir süreç te değil...Sadece sabır biraz...Eminimki anne olduğunuzda da bunların yaşadıklarınızın hepsini...
 4. Tüp Bebek Hakkında Merak Ettiklerim

  Tüp Bebek Hakkında Merak Ettiklerim

  merhaba arkadaşlar daha önce tüp bebek yaptırmış arkadaşlarımın deneyimlerine ihtiyacım var. Tüp bebek yaptırmış arkadaşlarım bana aşama aşama neler yapıldı, nasıl yapıldı, neler yaşadınız hangi tedavi yöntemleri uygulandı hangi hastanede yaptırdınız bunların cevaplarını yazabilir misiniz ?
 5. Bıngıldakla İlgili Merak Ettiğiniz Herşey!

  Bıngıldakla İlgili Merak Ettiğiniz Herşey!

  bıngıldak nedir, bıngıldak hakkında, bıngıldak ne işe yarar Sevgili melekler, yeni bebek sahibi olmuş ebeveynlerin herhalde en büyük korkularından biri bebeklerinin bıngıldağına bir zarar gelmesidir. Doğduğunda son derece yumuşak olan bu doku sebebiyle bebeklerini tutmaktan, başını yıkamaktan hayli çekinirler. Aslında bıngıldak sanılanın aksine son derece sağlamdır ve kafa travmalarında...

Sayfayı Paylaş