1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Üroloji Hastalıkları ile ilgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

  Konu, 'Üroloji' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  üroloji hastalıkları üroloji hastaliklari ürolojik hastalıklar uroloji hastaliklari soru cevap [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]Üroloji nedir?
  Bevliye adı ile de bilinen Üroloji bilimi kadınların idrar yolları hastalıkları ile erkeklerin hem idrar hem de üreme yolları hastalıklarını inceler ve tedavi eder.
  [/FONT]
  [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]Bir kez taş düşürdüm ne yapmalıyım?
  Genelde bir defa taş düşüren hastalarda çok geniş inceleme yapmaya gerek olmamakla birlikte idrar tahlili ve röntgen çekilmesi gerekebilir.Ancak bu incelemeler normal saptanırsa hastaların bundan sonraki yaşamlarında günde en az 2 litre su içmeleri olası bir başka taş hastalığını önler.
  [/FONT]
  [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]Ben de prostat büyümesi var ilerde kansere çevirebilir mi?
  Hayır, fakat ayrıca prostat kanseri de olabilir.Bunun erken saptanması sizin için çok önemlidir.Bu yüzden 40 yaşını aşkın erkeklerin düzenli olarak PSA kan tahlili ile ürolojik muayeneden geçmeleri gereklidir.
  [/FONT]
  [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]Kapalı prostat ameliyatı oldum kanser olur muyum?
  Prostat ameliyatları tıkanıklığı açmak için yapılır ve prostatın tamamı çıkartılmaz o nedenle ileride kanser gelişme riski vardır. Bu kural açık ameliyatlar için de geçerlidir Bunun takibi için bir üroloji doktorunun takibine girmek sizin hayatınızı sağlıklı sürdürmenizi sağlar.
  [/FONT]
  [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]Ailemde prostat kanseri olanlar var,ne yapmalıyım?
  Prostat kanseri ailevi geçişli olabilir yani ileride kanser olabilirsiniz O yüzden bir üroloji doktoru tarafından düzenli olarak takip edilmek sizin için önemlidir.
  [/FONT]
  [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman] [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]Büyük abdestimden kan geliyor ne yapmalıyım?
  Büyük abdest yolu ürolojinin ilgi alanına girmemektedir. Bu nedenle bu tip rahatsızlığı olanlar genel cerrahi doktoruna başvurmalıdır.
  [/FONT]
  [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]Oğluma yatak ıslatması için ilaç verildi kısırlık yapar mı?
  Hayır.Bu tip ilaçlara bağlı kısırlık saptanmamaktadır.
  [/FONT]
  [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]Varikoselim var acaba neden oldu?
  Varikosel yumrtalık damarlarının doğuştan olan bir zayıflığı sonucu genişlemesidir.Bu durumda testislerin kan dolaşımı bozulacağından ileride kısırlığa yol açabilir.
  [/FONT]
  [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]Geçen gün tanımadığım yabancı bir bayanla ilişkiye girdim.İki gün sonra akıntım başladı.Ne yapmalıyım?
  Muhtemelen cinsel ilişkiyle bulaşan bir enfeksiyon kapmışsınız. Vakit geçirmeden bir doktora başvurunuz.
  [/FONT]
  [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]Korunmadan cinsel ilişkiye girmenin ne gibi zararları vardır?
  Özellikle çok partneri olan kadın veya erkeklerle ilişkiye girmek AIDS,Hepatit,Sifiliz (Frengi),Gonore (Belsoğukluğu) gibi çok ciddi hastalıkların bulaşmasına yol açar.
  [/FONT]
  [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]Yeni evlendim. Daha önce hiç ilişkiye girmemiştim.İlk gece sertleşme olmadı utanıyorum. Ne yapmalıyım?
  Balayı empotansı dediğimiz bu durum ülkemizde hiç de ender olmayan bir sorundur.Tedavisi mümkündür,fakat bunun için bir üroloğa başvurmanız gerekiyor.
  [/FONT]
  [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman] [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]Geçen gün menimde kan gördüm.sebebi ne olabilir?
  Menide ken bulunmasının en sık sebebi enfeksiyon olmakla beraber altından çok daha ciddi hastalıklar çıkma olasılığı da mevcut olduğundan bir üroloğa başvurunuz.
  [/FONT]
  [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]Çocuğum peygamber sünnetli ,sünnet ettirmem gerekiyor mu?
  Hipospadias adını verdiğimiz peygamber sünneti mutlaka düzeltilmesi gereken bir ürolojik anomalidir. Çocuğunuzda ileri yaşlarda gerek psikolojik,gerekse ürolojik sorunlar oluşturabilir.Bu çocukların sünneti, ameliyat ile idrar deliği düzeltilirken ürolog tarafından yapılmalıdır.Çocuğunuzu bir ürolog görmeden asla sünnet ettirmeyiniz.

  İdrardan kan işiyorum bu neye bağlı olur?
  İdrardan kan gelmesi önemli ürolojik hastalıkların habercisidir.Bir çok önemli hastalık mesela kanser,taş hastalığı,kan hastalıkları,enfeksiyonlar bu şekilde başlar.Hiç vakit kaybetmeden doktora gidiniz.
  [/FONT]
  [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]Çocuğumun yumurtaları yerinde mi emin olamadım ne yapmalıyım?
  Erkek çocuklarının her iki testisi doğumda haya torbasına inmiş olmalıdır.Eğer en ufak bir şüpheniz oluyorsa çocuğunuzu 2 yaşını geçirmeden üroloji muayenesine getirmelisiniz.Aksi taktirde ileride kısır kalmasını veya bu yumurtada tümör gelişmesini engelleyemezsiniz.
  [/FONT]


  [FONT=Arial, Verdana, Times New Roman]trsaglik.com
  [/FONT]
  [/FONT]
  [/FONT]
   
 2. mehtap bulut

  mehtap bulut Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  194
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  doktorlar sol böbreğimde kis olduğunu söyledi ayrıca bunun ilaç tedavisi olmadığını her yıl kontrol ettirmem gerektiğini vurguladılar başka bir doktora gitmelimiyim ilaçla bu kisti yok etmenin çaresi yok mudur lütfen yardımcı olurmusunuz çok enidşeleniyorum internette araştırıyorum bir bilgiye ulaşamıyorum
   
 3. öner keklik

  öner keklik Forum Okuru

  çocuk
  8 yıldan beri evliyim aradan 1,5 yıl geçti eşim hamile kaldı şimd 5 yaşında çocuğum var eşimi özel bir hastaneye götürdüm senden değil dediler acaba benden olabilir
   
 4. NİSANUR123

  NİSANUR123 Forum Okuru

  Yatak ıslatma

  [mrh ben 10 yıldır evliyim eşim alkol aldıktan sonra altına kacırıyor bu sorun neden kaynaklana bilir nasıl bir cözümü vardır cevaplarsanız sevinirim
   
 5. *Gizemli Kıs*

  *Gizemli Kıs* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.742
  Beğenilen Mesajlar:
  260
  Ödül Puanları:
  0
  Paylaşım için tşk
   
 6. rosecan

  rosecan Forum Okuru

  idrardan çamaşırın rengi solması

  idrarımdan sonra temizligime dikkat ettiğim halde daha sonradan akıntı geliyor vede o akıntı çamaşırımda soluk renk bırakıyor sanki çamaşır suyu dökmüş gibi çamaşırım soluyor sebebini öğrenebilirmiyi vede ayaklarım çok fazla şişiyor. Acaba sebebi bibrek hastalığndan dolayımı bazen çok ayakta durunca ayaklarımın şişliği 2 gün geçmesine rağman inmiyor. Daha 21 yaşındayım budurum beni rahatsız ediyor. Yardımcı olursanız sevinirim....
   
 7. bartınlı

  bartınlı Forum Okuru

  varikosel amaliyatı oldum sperm sayısı normal ama hareketlilik yok neden olablir tedavivisi nedir çocuk sahibi olabilirmiyim
   
Üroloji Hastalıkları ile ilgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ortopedik Hastalıklarla ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

  Ortopedik Hastalıklarla ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

  kemik kaynamasını hızlandırma kemik kaynaması kaynaması için besinler kırığına iyi gelen besinler kırığa iyi gelen yiyecekler 1) Hangi yiyecekler kırığın kaynamasını hızlandırır? Kırığın kaynamasını doğrudan anlamlı derecede etkileyen bir yiyecek yoktur. Fakat kalsiyum içeren gıdalar (süt ve süt ürünleri) artan kırık kaynama metabolizması sebebiyle tavsiye edilir. Burada özellikle paça...
 2. Göz Hastalıkları İle İlgili Sorular ve Cevapları

  Göz Hastalıkları İle İlgili Sorular ve Cevapları

  lazer ameliyatının zararları göz ile ilgili sorular göz soruları lazerinin zararları gözle ilgili sorular 1-Görme kusurlarının laser ile tedavisi hakkında ne düşünüyorsunuz? LASİK dediğimiz yöntem, kornea kalınlığı elverdiği ölçüde 12 dioptriye kadar miyoplarda ve astigmatlarda başarıyla uygulanmaktadır. Hipermetroplarda küçük dioptriler için geçerlidir. Herhangi bir sebeple gözlük veya...
 3. Plastik ve Cerrahiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

  Plastik ve Cerrahiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

  kafa şekil bozukluğu plastik cerrahi ile ilgili sorular kafadaki benler bebeklerde kafa şekli bozukluğu yapısı bozuklukları 1.Estetik dikişte iz kalır mı? Evet. Ancak bu, dikişin atıldığı vücut bölgesi, kesinin türü, kesinin kirli ya da temiz olması, kesiden sonra dikiş atılmasına kadar geçen süreye göre değişiklik göstermektedir. Estetik dikiş olarak bilinen dikiş türü ciltaltı dokudan...
 4. Saç Bakımı İle İlgili En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

  Saç Bakımı İle İlgili En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

  perma saç modelleri perma modelleri Biz kadınların en büyük silahı saçlarıdır...Saçlarınızın her zaman sağlıklı ve güzel olmasını istiyorsanız, Elidor'un saç uzmanlarının basit ama işe yarar tavsiyelerini uygulayabilirsiniz. İşte en çok kafaya takılan sorulara, uzman cevapları; Saçlarım çok ince ve fazla dökülüyor. Ne yapabilirim? Demir, vitamin, su ve biyotin eksikliği saç kayıplarının...
 5. Diyetle İlgili En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları!

  Diyetle İlgili En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları!

  en çok sorulan diyet soruları, diyet hakkında sorular, diyet hakkında bilinmesi gerekenler Sevgili melekler, belki diyete yeni başlayacaksınız, belki de başladınız ama kafanızda cevabını bilmediğiniz bazı sorular var. Bir diyetisyen bulsam da şu soruları sorsam dediğiniz soruların cevaplarını aşağıdaki makaleden sizlerle paylaşıyoruz.... 1- Yumurta kolesterol açısından kötü mü?...

Sayfayı Paylaş