gebe
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  13.022
  Beğenilen Mesajlar:
  108
  Ödül Puanları:
  0

  Uzun Yaşamın Sırrı EĞİTİM!

  Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  UZUN YAŞAMIN YOLU DA EĞİTİMDEN GEÇİYOR...  New York Times gazetesine göre, araştırmalar, uzun yaşamanın arkasındaki asıl faktörün eğitim olduğunu, eğitimin ırk ve gelirden daha belirleyici olduğunu ortaya koydu. Rand Corporation’dan sağlık ekonomisti James Smith gibi uzmanlar, “Birkaç yıl daha okumak, daha uzun bir yaşam ve daha iyi bir sağlık demektir" görüşünü savunuyor.

  New York Times gazetesi, “Uzun yaşamın sürpriz sırrı: okulda kalmak başlıklı uzun bir makalede eğitimin yaşamı uzatan asıl faktör olduğu tezlerini yansıttı.

  Çeşitli araştırmaların, tüm ülkelerde uzun yaşam açısından eğitimin, ırk ve gelir düzeyinden daha belirleyici olduğunu gösterdiği kaydedilen makalede görüşlerine yer verilen ünlü ABD’li düşünce kuruluşu Rand Corporation’dan sağlık ekonimisti Dr. James Smith, toplumun bazı gruplarının diğerlerinden daha uzun yaşadığını, ABD’de zenginlerin, yoksullardan, beyazların, zencilerden daha uzun yaşam süreleri olduğunu kaydetti.


  Ancak bazı grupların daha uzun yaşamanın nedenleri arasında en belirleyici olanını araştıran bilim adamlarının “sürpriz" ile karşıladıklarını kaydeden gazete, yapılan çeşitli araştırmaların “eğitim" faktörünün önemini ortaya koyduğuna dikkat çekti.
  Dr. Smith, sosyal güvenlik ve sağlık sigortasının iyi bir şey olmakla birlikte yaşam süresi açısından önemi abartıldığını savunarak en belirleyici unsurun eğitim olduğunu kaydetti. Dr. Smith gibi uzmanlar, “Birkaç yıl daha okumak, daha uzun bir yaşam ve daha iyi bir sağlık demektir görüşünü savunuyor.

  Liste başında eğitim

  Ulusal Yaşlanma Enstitüsü Direktörü Richard Hodes de, tüm araştırmaların eğitim faktörünü ön plana koyduğuna dikkat çekerken New York’taki City Üniversitesi’nden sağlık ekonomisti Michael Grossman da “Eğer bana sağlık ve uzun yaşamı ne etkilediğini sorsanız, listenin başına eğitim koyarım diye konuştu.

  New York Times’e göre, aynı konuda araştırmalar yapan Dr. Adriana Lleras-Muney, çalışmaların sonucunda okulda eğitim süresinin bir yıl uzatılmasının insan ömrünü 1.5 yıl uzattığını saptadı. Bunun da başka araştırmalar tarafından tespit edildiği belirtilirken eğitimli insanların yaşamlarını daha iyi planlayabildiklerine dikkat çekildi. Pennsylvania Üniversitesi, nüfus bilimcisi Samuel Preston da, az eğitimli insanların daha çok sigara içtiğine işaret etti.

  Makalede genelde genlerin, yaşam süresi konusunda fazla bir etkilerinin olmadığı öne sürülerek sigara, kolesterol, tansiyon ve şeker gibi kalp hastalığı risk faktörlerinin kontrol edilmesinin uzun yaşamak için çok daha önemli olduğu vurgulanırken “Ve artan bir biçimde eğitimin, sağlık ve yaşam süresinde başlıca bir rol oynadığı gibi görünüyor ifadesi kullanıldı.

   
Uzun Yaşamın Sırrı EĞİTİM! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mutlu Ve Uzun Yaşamın Sırrı

  Mutlu Ve Uzun Yaşamın Sırrı

  İş yaşamında önemli yerlere gelmiş aynı okul mezunu arkadaş grubu, üniversite yıllarından unutamadıkları hocalarından birini yıllar sonra ziyaretine giderler. Sohbet bir ara, iş hayatındaki strese ve hayatın zorluklarına gelir. Sohbetin derinleştiği ve eski hatıraların konuşulduğu bir sırada artık yaşlanmış olan hocaları misafirlerine kahve ikram etmek üzere mutfağa gider. Biraz sonra da,...
 2. uzun yaşamanın sırrı spor

  uzun yaşamanın sırrı spor

  Psychosomatic Medicine adlı dergide sonucu yayımlanan araştırmaya göre sigara içen ve egzersiz yapmayan yaşlılarda ölüm oranı iki kat fazla bulundu. Araştırmanın sürdüğü 9 yıllık sürede, deneklerden 374 ü ölürken, 78 i ağır hastalıklara yakalandı. Denekler arasında sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre daha kısa yaşadıkları gözlendi. Sigara içen ve egzersiz yapmayan denekler arasındaki ölüm...
 3. Uzun yaşan hücreler hakkında

  Uzun yaşan hücreler hakkında

  Uzun yaşayan hücreler Kaliforniyalı biyoteknoloji firması Geron, hücreleri ölümsüzleştirmenin tekniğini bularak bilimde çığır açtı. Ancak bazı araştırmacılar ise bu hücrelerin daha sonra kanser hücrelerine dönüşebileceğinden endişeli. Nature Genetics dergisinin son sayısında bu düşünce çürütüldü ve genetik bir operasyon ile ölümsüzleştirilen insan hücrelerinin hiçbir tümör oluşturma...
 4. Uzun yaşamın sırrı: Esnek olmak

  Uzun yaşamın sırrı: Esnek olmak

  Dünyanın çeşitli yerlerinde 100 yılı geride bırakan kişilerin sağlıklı biçimde bu yaşa ulaşmalarında, dengeli beslenme ve kalıtımın yanı sıra "baskın ve şüpheci" bir kişiliğin ve idealist yerine, pratik ve esnek bir yaşam tarzının etkili olduğu ortaya çıktı. ABD'nin önde gelen haber dergisi TIME, 4 ayrı ülkede asırlık yaşlara ulaşan kişiler üzerinde bir araştırma yaparak, uzun...
 5. Kadınların uzun yaşama sırrı

  Kadınların uzun yaşama sırrı

  Bu bilim adamları kafayı akdınlarla bozmuş:DBizden ne istiyorlar yahu:SNe kadar yaşarlar,niye yaşarlar diye araştırmaları yetmedi şimdide sırlarımız araştırıyorlar:DKadınlar neden bu akdar uzun yaşıyor gelin araştıralım demişler ve bulmuşlar:DNe mutlu onlara:D Kadınların uzun yaşama sırrı Japon bilim adamları yaptıkları araştırmayla kadınların nasıl daha uzun yaşadıklarını buldu. Kadınların...

Sayfayı Paylaş