Vergi denetiminde tek çatı geliyor

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Vergi denetiminde tek çatı geliyor
IMF’nin istediği, vergi denetiminde tek çatı düzenlemesi TBMM’ye sunuldu. Düzenleme ile Maliye Müfettişi, Hesap Uzmanı ve Gelirler Kontrolörü unvanları kaldırılarak, bu unvanlarla görev yapan denetim elemanlarının tümü “Maliye Denetçisi” unvanı altında birleştiriliyor.

Gelir İdaresi Başkanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun İle Maliye Bakanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Tasarı ile Maliye Müfettişi, Hesap Uzmanı ve Gelirler Kontrolörü unvanları kaldırılıyor. Bu unvanlarla görev yapan denetim elemanlarının tümü “Maliye Denetçisi” unvanı altında birleştiriliyor. Vergi denetmenlerinin ise halen olduğu gibi vergi dairesi başkanlıkları bünyesinde görevlerini sürdürmeleri öngörüldü.

Mevcut denetim elemanlarının halen görev yaptığı birimler olan Maliye Bakanlığı bünyesindeki Maliye Teftiş Kurulu ve Hesap Uzmanları Kurulu ile Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesindeki Gelirler Kontrolörleri Daire Başkanlığı kaldırılarak, bunların yerine Maliye Bakanlığı teşkilat yapısında doğrudan Bakana bağlı “Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı” birimi oluşturulacak. Sözkonusu denetim elemanları bu birime bağlanacak.

BÜYÜK MÜKELLEFLER İNCELENECEK

Mevcut sayısı 743 olan bu merkez denetim elemanları (Maliye Denetçileri) ihtisaslarına uygun olarak öncelikle Türkiye genelinde büyük mükellefleri (holdingler, bankalar, sınai şirketler gibi) incelemekle görevli olacaklar. Mevcut sayıları 2779 olan taşra teşkilatında görevli denetim elemanları (Vergi Denetmenleri) ise halen olduğu gibi vergi dairesi başkanlıkları bünyesinde orta ve küçük ölçekli mükellefler ve işletmeler ile serbest meslek erbabı ve diğer mükellefler nezdinde inceleme ve denetim görevini sürdürecekler. Duyulan ihtiyaca binaen her yıl daha fazla yeni eleman alınarak, denetim elemanı sayısının artırılması sağlanacak. Ayrıca, vergi denetmenlerinin meslekte yükselmelerine imkan sağlamak üzere belirli koşullarla maliye denetçiliğine geçişine ilişkin düzenleme yapıldı.

hurriyet.com

Geri