1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Factoring şirketlerine vergi incelemesi

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Maliye Bakanlığı, Türkiye'de faaliyet gösteren factoring şirketleri nezdinde, geniş kapsamlı bir vergi incelemesi başlatıyor.
  Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu, son 10 yıllık sektör incelemelerini büyüteç altına aldı. Bu çalışmada, söz konusu dönemde vergi incelemesi yapılmamış sektörler belirlendi ve bu sektörlere yönelik risk analizleri gerçekleştirildi. Analizler çerçevesinde de factoring sektöründe geniş çaplı bir denetime geçilmesi kararı alındı.
  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın da onayının ardından factoring şirketleriyle ilgili bir ön araştırma yapıldı.


  Bu araştırmada, Türkiye'nin ABD'den sonra en fazla factoring şirketine sahip ülke olduğu ve şirketlerin 2007 sonunda 20 milyar dolarlık bir işlem hacmine ulaştığı tespit edildi.
  Son yıllarda factoring şirketlerine yönelik sektörel bir vergi denetimi yapılmadığına da dikkat çekilen araştırmada, bu alanda kayıt dışılığın fazla olabileceğinin düşünüldüğü vurgulandı.


  ÖZEL EKİPLER OLUŞTURULDU
  Ön araştırmanın ardından factoring sektörüne yönelik kapsamlı inceleme için özel bir ekip kuruldu. Ekibe, vergi denetmenlerinin de destek vermesi öngörüldü.
  Daha sonra da 100 firma için bir tarama çalışması başlatıldı. Bu çalışmada factoring şirketlerinin ortaklık yapısı ve faaliyetleri masaya yatırılarak, risk analizlerine yönelindi.
  En riskli firmaların da araştırılacağı bu çalışmanın ardından, factoring şirketlerinin hangi dönem için inceleneceği de belli olacak.


  Bu çerçevede firmalara tek tek yazılar yazılacak ve daha sonra da şirketler tek tek büyüteç altına alınacak.


  Factoring şirketlerinin Türkiye'de çok aktif olduğunu belirten bir Maliye yetkilisi, AA'ya konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:


  “ABD'den sonra en fazla factoring şirketi olan ülke İngiltere ile birlikte Türkiye. ABD'de 108 factoring şirketi var. İngiltere ve bizde ise 100'er adet. Türkiye ekonomisi ile ABD ve İngiltere'yi kıyasladığında factoring şirketi sayısı açısından enteresan bir durum ortaya çıkıyor. Bizdeki şirketlerin işlem hacmi 2007 sonu itibarıyla 20 milyar dolar civarında. Bu da oldukça büyük bir rakam.


  Maliye müfettişleri, bu yıl vergi denetimlerine ağırlık verecek. Bu kapsamda factoring şirketlerine yönelik sektörel bir vergi incelemesi yapacağız. Sektörü bir bütün olarak ele alacağız. Bu çalışmanın yıl sonuna kadar tamamlanmasını planlıyoruz.”

  AA


   
Factoring şirketlerine vergi incelemesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şirket Sermayesine Vergi Avantajı Dopingi

  Şirket Sermayesine Vergi Avantajı Dopingi

  Gelir Vergisi Kanunu taslağının hazırlıkları sürüyor. Şirketlere konulacak sermayenin, kredilerde olduğu gibi gider gösterilmesine olanak tanıyan sistem üzerinde duruluyor Gelir İdaresi Başkanlığı, Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü ve Vergi Konseyi'nin, yeni Gelir Vergisi Kanunu'nun yazımı çalışmalarını yeniden başlattığı öğrenildi. Bu çalışmalar sırasında "sermaye kazançlarının ayrı...
 2. Garanti Factoring karını arttırdı

  Garanti Factoring karını arttırdı

  Garanti Factoring, karını yüzde 25 arttırdığını açıkladı. Garanti Factoringden yapılan yazılı açıklamada, şirketin 2007 yılını 758 milyon YTL aktif büyüklüğüyle tamamladığı belirtilerek, “2006 yılında 4,6 milyon YTL olan net karını 2007 yılında yaklaşık yüzde 25'lik bir büyümeyle 5,7 milyon YTL'ye yükselten Garanti Factoring, pazar payını ise yüzde 13,4'e yükseltti” denildi. Garanti...
 3. Vergi

  Vergi

  Vergi memuru (tahsildar) olduğunu görmek yetenek ve kıymetinin iyi olmasına, kamu görevi üstlenmeye, malının zekatını vermekten hoşlanmamaya yahut bir şeyden tiksinmeye, Vergi memuru olduğunu görmek bazen zulme ortak olmaya, can yakıp beddua almaya; Verggi memuru görmek borcunu ödemeye, elçiye ve emanetçiye, polise yahut şerli ve rüşvet alan birine, Vergi vermek malın eksilmesine yahut sadaka...
 4. Şirket

  Şirket

  Ortaklık sevince, din" esaslara uyularak yapılan alışverişe yahut dünyalık menfaate, Zengin biriyle ortak olmak zengin olmaya yahut mirasa ermeye, Ortaklık, insaf ve adalete, Ortaklık sevgide ve sözde samimi olmaya delalet eder.Kötü giden işleriniz, dostlarınızın yardımı ve desteği ile düzelecek demektir. Kötü giden işleriniz, dostlarınızın yardımı ve desteği ile düzelecek demektir....
 5. iPod Touch incelemesi

  iPod Touch incelemesi

  iPod Touch incelemesi 1 Nisan 1976 tarihinde kurulmuş bir Amerikan firması olan Apple, Macintosh bilgisayarları ve iPod müzik çalarları ile tanınan bir firma. Günümüzdeki çoğu müzik çalar, sadece müzik çalmanın çok ötesinde işlevler de görmekteler. Bu cihazların en yenilerinden olan Apple iPod Touch da bu modellerden bir tanesi. iPod Touch; İnternet, WiFi ve YouTube videolarını oynatma...

Sayfayı Paylaş