1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Şirket Sermayesine Vergi Avantajı Dopingi

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Gelir Vergisi Kanunu taslağının hazırlıkları sürüyor. Şirketlere konulacak sermayenin, kredilerde olduğu gibi gider gösterilmesine olanak tanıyan sistem üzerinde duruluyor
  Gelir İdaresi Başkanlığı, Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü ve Vergi Konseyi'nin, yeni Gelir Vergisi Kanunu'nun yazımı çalışmalarını yeniden başlattığı öğrenildi. Bu çalışmalar sırasında "sermaye kazançlarının ayrı vergilendirilmesi" şeklinde özetlenen Northing Kuralı üzerinde durulduğu belirtildi.

  Vergi Konseyi Başkanı Mustafa Uysal, Gelir Vergisi Kanunu taslağıyla ilgili çalışmaları pek çok tarafla görüşerek yürüttüklerini ancak bu çalışmaların bir öneri niteliğinde olduğunu ve nihai kararın TBMM'den çıkacağını vurguladı. Daha çok Kuzey Avrupa ülkelerince benimsenen Northing Kuralı'nın da çalışmalarda ele alındığını anlatan Uysal şu bilgileri verdi:

  "Sermaye kazançları, hisse senedi ve bono alım satım kazançlarıyla şirkete konulan sermayeyi içeriyor. Türkiye'de hisse senedi alım satım kazançlarından yüzde 10, bono alım satım kazançlarından ise yerli yatırımcıdan yüzde 10, yabancıdan yüzde 0 vergi alınıyor. Bu iki alanda yapılan yasal düzenlemeler bizi daha önce Northing'e yaklaştırmıştı."

  Gider gösterilebilir

  Şirkete konulan sermayenin de bu çerçevede değerlendirildiğini belirten Uysal şöyle devam etti:

  "Türkiye'de bir şirket sahibi, kredi aldığında hesaplarından gider olarak bunu indirebiliyor. Ancak şirketine sermaye koyduğunda böyle bir imkanı yok. Oysa Türkiye'de şirket sermayelerinin güçlendirilmesi gerekiyor. Bu noktadan hareketle şirkete konulan sermayenin hesaplarda gider olarak gösterilebilmesine olanak tanınması üzerinde çalışılıyor."
  Uysal, Gelir Vergisi Kanunu taslağının yıl sonuna kadar tamamlanabileceğini sözlerine ekledi.

  Basit usul kalkıyor

  Gelir Vergisi Kanunu'nun yeniden düzenlenmesi çalışmalarında dikkat çeken bazı başlıklar şöyle:

  Sermaye kazançları ile diğer kazançların ayrı ayrı vergilendirilmesini öngören ikili sistemle sermaye gelirleri sabit ve düşük oranlı vergiye tabi tutulacak.

  Diğer kazançlar artan oranlı tarifeden vergilendirilecek. Bu tarifeyle ilgili dilim sayısı, bu dönem olmasa bile ileriki yıllarda OECD standartları dikkate alınarak azaltılacak.

  Kanunda yeni güvenlik müesseselerine yer verilecek. Komisyon, kontrol edilen yabancı şirketlerle ilgili güvenlik hükümlerinin yanı sıra transfer fiyatlandırması, kazanç karinesi, ön kontrollü beyanname, sektörel marj belirlenmesi gibi çeşitli alternatifler üzerinde çalışıyor.

  Taslakla halen yaklaşık 900 bin esnafı ilgilendiren basit usulde vergilemeye son verilmesi planlanıyor.
  Üzerinde konuşulan yeni sisteme göre, belirlenecek limitlerin üzerinde getirisi olan basit usul mükellefleri, gerçek usule geçirilecek.

  Yıllık geliri, asgari ücretin 2-2.5 katını aşmayanlar için "Vergiden Muaf Esnaf Belgesi" düzenlenecek. Bu gruba girenlerden yılda en fazla iki taksitte cüzi miktarda standart bir vergi alınacak.

  Bunların dışında kalanlar ise işletme defteri tutacak ve oluşan gelir rakamı üzerinden vergi ödeyecek.
  Dolmuşçu ve taksiciler için de özel bir vergileme rejimi üzerinde duruyor. Her hat ve durak için tek tek ortalama kazanç belirlenecek.

  Ankara AA


   
Şirket Sermayesine Vergi Avantajı Dopingi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Engellilere tanınan vergi avantajları

  Engellilere tanınan vergi avantajları

  özürlü kartı avantajları Doğuştan veya sonradan maruz kalınan rahatsızlık sebebiyle sağlık problemi yaşayan engelliler ve aileleri ciddi sorunlarla karşılaşıyor. Münhasıran özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük hayatlarında kullanmaları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç (örneğin, görme özürlülerin kullandıkları baston, yazı makinesi, kabartma klavye, sesli kitap; ortopedik...
 2. Factoring şirketlerine vergi incelemesi

  Factoring şirketlerine vergi incelemesi

  Maliye Bakanlığı, Türkiye'de faaliyet gösteren factoring şirketleri nezdinde, geniş kapsamlı bir vergi incelemesi başlatıyor. Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu, son 10 yıllık sektör incelemelerini büyüteç altına aldı. Bu çalışmada, söz konusu dönemde vergi incelemesi yapılmamış sektörler belirlendi ve bu sektörlere yönelik risk analizleri gerçekleştirildi. Analizler çerçevesinde de factoring...
 3. Şirket

  Şirket

  Ortaklık sevince, din" esaslara uyularak yapılan alışverişe yahut dünyalık menfaate, Zengin biriyle ortak olmak zengin olmaya yahut mirasa ermeye, Ortaklık, insaf ve adalete, Ortaklık sevgide ve sözde samimi olmaya delalet eder.Kötü giden işleriniz, dostlarınızın yardımı ve desteği ile düzelecek demektir. Kötü giden işleriniz, dostlarınızın yardımı ve desteği ile düzelecek demektir....
 4. Şirket ortakları alacaklarını sermayeye nasıl ilave eder.

  Şirket ortakları alacaklarını sermayeye nasıl ilave eder.

  varlık barışının sermayeye eklenmesi varlık barışı sermayeye eklenmesi ortaklara borçların ilavesi ortaklar cari hesabının ortaklara borçlar hesabının ilavesi Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması Hakkındaki Yasa'nın 3'üncü maddesinin ikinci fıkrası hükmü gereği olarak Gelir veya Kurumlar Vergisi mükelleflerince sahip olunan ve Türkiye'de bulunan ancak yasal defter kayıtlarında...
 5. Bu avantajlar ya az yada hiç vergi ödetmiyor

  Bu avantajlar ya az yada hiç vergi ödetmiyor

  Sevgili arkadaşlar bu haberde mutlaka size yarar birşey bulacaksınız.. Bu avantajları bilenler ya daha az vergi ödüyorlar ya da hiç ödemiyorlar. EĞİTİM VE SAĞLIK Vergi beyannamesi veren çok kişi; “çocukların eğitimi ile ilgili okul, defter, kitap, dershane gibi giderlerimizi, sağlık harcamalarımızı ve bazı bağış ve yardımlarımızı, gelirimizden düşemiyoruz” diyebiliyorlar. Oysa, Gelir...

Sayfayı Paylaş