1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Yabancı sermaye girişi yarıya indi

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Küresel ekonomideki bozulma ve Türkiye’ye özgü ekonomik ve siyasi istikrarsızlığın artması yanında, Türkiye’nin özelleştirme portföyünün boşalması ve şirket evlilikleri potansiyelinin sonuna gelinmesinin de etkisiyle yabancı sermaye girişleri yılın ilk dört ayında geçen yılın aynı dönemindekinin yarısı düzeyinde kaldı.
  Petrol fiyatlarındaki hızlı artışların da etkisiyle hızla büyüyen cari işlemler açığının finansmanında önemli işlev gören yabancı sermaye girişlerindeki azalmanın yılın tümünde daha yüksek boyutlara erişmesinin, bu yıl makro hedeflerde önemli sapmalara yol açabileceği belirtiliyor.

  DÖRT AYLIK TABLO OLUMSUZ

  ANKA’nın Merkez Bankası verilerinden yaptığı belirlemeye göre, Ocak-Nisan döneminde çeşitli sektörlere yönelik olarak gerçekleşen fiili yabancı sermaye girişleri geçen yılın eş dönemine göre yüzde 50.6 azalarak 4 milyar 377 milyon dolara geriledi. Bu dönemde 8 milyon dolarlık da yabancı sermaye çıkışı yaşanırken, net doğrudan yabancı sermaye yatırımı 4 milyar 369 milyon dolara geldi.

  İlk dört ayda gayri menkul alımları yüzde 16.3 azalarak 916 milyon, firmaların yabancı ortaklarından kredi kullanımı yüzde 75.5 azalarak 51 milyon dolara geriledi. Böylece ilk dört aydaki toplam net giriş 5 milyar 336 milyon dolarla geçen yılın eş dönemindekinin yüzde 47.5 altında kaldı.

  Geçen yılın aynı döneminde toplam net 10 milyar 158 milyon dolarlık giriş kaydedilmişti. Söz konusu tutar geçen yılın tümünde ise 22 milyar 29 milyon dolara ulaşmıştı.

  BÜYÜK BÖLÜMÜ HİZMETLERE

  Yılın ilk dört ayında kaydedilen 4 milyar 377 milyon dolarlık doğrudan yabancı sermaye yatırımının 2 milyar 585 milyon doları bankacılık ve mali kuruluşlar olmak üzere toplam 3 milyar 331 milyon dolarlık bölümü hizmetler sektörüne geldi. İmalat sanayine 1 milyar 16 milyon dolarlık giriş kaydedilen bu dönemde elektrik, gaz ve su sektörüne 144 milyon, madencilik ve taşocakçılığına 83 milyon, tarıma ise 30 milyon dolar tutarında doğrudan yabancı sermaye girişi yaşandı.

  2.4 MİLYAR DOLARI AVRUPA SERMAYESİ


  Ocak-Nisan döneminde fiili giriş yapan yabancı sermayenin 2 milyar 414 milyon dolarlık bölümünün Avrupa ülkelerine ait olduğu belirlendi. Bunun da en büyük bölümünü 763 milyon dolarlık Hollanda, 584 milyon dolarlık İspanyol ve 397 milyon dolarlık Fransız sermayesi oluşturdu.

  Körfez ülkelerinden 1 milyar 435 milyon dolarlık sermaye girişi kaydedilen bu dönemde, Asya ülkelerinden gelen toplam sermaye 1 milyar 652 milyon dolara ulaştı. Aynı dönemde Amerika ülkelerinden 232 milyon, Afrika ülkelerinden 79 milyon dolarlık sermaye geldi.

  hürriyet ekonomi

   
Yabancı sermaye girişi yarıya indi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İstanbul'a yabancı sermaye ilk 6 ayda en çok Irak'tan geldi

  İstanbul'a yabancı sermaye ilk 6 ayda en çok Irak'tan geldi

  Bu yılın ilk altı ayında İstanbul'da toplam 238 milyon 616 bin 802 YTL'lik sermaye tutarında yabancı ortaklı şirket kuruldu. Sermaye tutarı bakımından 35.2 milyon YTL ve yüzde 14.79 payla Irak sermayesi birinci sırayı aldı. Söz konusu dönemde Irak'tan İstanbul'a 55 yeni yatırımcı geldi. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Yalçıntaş, Iraklılar'ın birinci olmasıyla ilgili olarak...
 2. SPK - Sermaye Piyasası Kurulu

  SPK - Sermaye Piyasası Kurulu

  Türkiye'de sermaye piyasasını düzenleyen ve 30 Temmuz 1981 tarihinde yürürlüğe giren 2499 sayılı "Sermaye Piyasası Kanunu"nun getirdiği bir kamu tüzel kişisidir. Yetkilerini kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak kullanan bu kurulun merkezi Ankara'dadır. Ancak kurulun gerekli gördüğü yerlerde büro açma yetkisi vardır. Kurul biri başkan, biri başkan vekili olmak üzere yedi üyeden...
 3. Girişler:

  Girişler:

  Girişler: Bütün girişler en az 80 cm. genişliğinde olmalıdır. Eğer iki tezgah girişte bir araya geliyorsa her iki tezgahın uçları arası mesafe en az 80 cm. olarak belirlenmelidir.
 4. Kayıtlı ve Esas Sermaye Sistemleri

  Kayıtlı ve Esas Sermaye Sistemleri

  esas sermaye çıkarılmış sermaye kayıtlı nedir esas nedir sistemi Türkiye'de mevzuat gereği şirketler iki çeşit sermaye sisteminden birini seçebiliyorlar. Bunlar kayıtlı ve esas sermaye sistemleridir. Kullanılacak sisteme şirketlerin genel kurulları karar verir ve bu karar SPK tarafından incelenip onaylandıktan sonra yürürlülüğe girer. Kayıtlı Sermaye Sistemi Nedir? Kayıtlı sermaye...
 5. Yabancı

  Yabancı

  Birazda şiir meleklerim.

Sayfayı Paylaş