yağ yakmak için yağa ihtiyacınız var

melegim

Yeni Üye
Üye
yağ yakmak için yağa ihtiyacınız var
Kilo alma ve şişmanlık deyince akla ilk gelen 'yağ'ların, bilinenin aksine yararları da var! Yağları 'vücudun yorganı' olarak tanımlayan diyet ve beslenme uzmanı Dr. Yasemin Bradley, onların aynı zamanda enerji kaynağı olduğunu da hatırlatıyor. Bradley, konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı:

Hangi yağlar yağ yakmayı sağlar?
Yağlar ikiye ayrılır: Sağlık sorunlarına yol açanlar ve iyileştiriciler. İyileştirici yağlara 'zorunlu yağ asitleri' (EFA) denir. Yağ yakmak için bu yağlara ihtiyacımız vardır. Vücudumuz bu yağları üretemiyor. Tek yol yiyeceklerle almak. Yeterince alınmadıkları zaman hastalıklar baş gösteriyor. Bunlar da Omega 3 ve Omega 6 olmak üzere ikiye ayrılıyor.


Hangi besinlerde bulunur?
Yağlı balıklar (uskumru, somon, ringa, ton gibi), yeşil yapraklı sebzeler, balkabağı çekirdeği ve ketentohumu Omega 3 yönünden zengin yiyeceklerdir. Ayçiçeği, balkabağı çekirdekleri, kenevir tohumu, susam, ceviz, fındık, badem, soya fasulyesi, mısır ise Omega 6 yağlarından zengindir.

Bu besinler nasıl kilo verdiriyor?
Temel yağ asitleri, vücudun bolik hızını artırıyor; hücreler daha hızlı enerji üretmeye, yiyeceklerle alınan kaloriler daha hızlı yakılmaya başlanıyor. Dolayısıyla enerjiyi artırıyor, kişiyi daha çok harekete sürüklüyor. Bu, kiloyu daha rahat vermeyi sağlayan etkilerden biri. Bu yağları yiyerek yağ yakabiliyor, kilo verebiliyorsunuz.

Bu yağların diğer yararları nedir?

Yağ ve selüliti önlemek için de temel yağ asitleri gerekli...


Dr. Bradley'in önerileri
• Renkli beslenin. Günde en az 5 porsiyon değişik renkte sebze ve meyve yiyin..
• Tuz kullanmayın, tuzluları azaltın.
• Doymuş yağ içeren yiyeceklerden uzak durun. Yağlı etler, tereyağı, margarinler, tam yağlı süt, yağlı peynir, krema, bu yağlarla yapılmış bisküviler, kurabiyeler, kekler, börekler, tatlılar, yemekler vs..
• Şekeri ve şekerli yiyecekleri olabildiğince azaltmaya çalışın.
• Tek tip beslenmeyin. Hep aynı tip gıdalara yönelirseniz vücudunuz birçok değerli besin maddesinin eksikliğini çekecektir. Çok çeşitliliğe özen gösterin.
• Mümkün olduğunca çay, kahve, gazoz ve kolayı azaltın. Bu tip içecekler vücuttaki değerli besin maddelerini, vitamin ve mineralleri söküp götürüyor. Çay ve kahve yemekten önce veya sonra içildiğinde yiyeceklerdeki demirin emilimini engelliyor. Kansızlığa yol açıyor. Kolalı içecekler kan şekeri dengesini bozup kilo aldırıyor
 
Geri
Üst