Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Yeni doğan bebeklerde görülen sarılığa dikkat

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  uzayan sarılık bebeklerde uzamış sarılık uzamış bebeklerde uzayan tedavisi Yeni doğan bebeklerin büyük çoğunluğunda çeşitli nedenlere bağlı olarak belli risk oranlarında sarılık görülebildiğini belirten uzmanlar, bu hastalığın zamanında önlem alınmadığı takdirde beyin hasarı ve zihinsel gelişim geriliğine yol açabildiğini kaydetti.

  Memorial Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Sorumlusu Uz. Dr. Ercan Tutak, "Yeni doğan sarılığı" hakkında bilgi verdi. Zamanında doğan bebeklerin yüzde 60'ında, erken doğan bebeklerin ise yüzde 80'inde yaşamın ikinci ve üçüncü günlerinde başlayıp bir hafta süren sarılık görülebileceğini belirten Tutak, "Bunun nedeni, kan ve dokularda aşırı miktarlarda 'bilirubin' maddesinin birikmesidir. Bilirubin, başlıca alyuvar hücrelerinin parçalanmasıyla ortaya çıkan 'HEM' isimli maddenin metabolizması sonucu oluşur. Bilirubin doğumdan önce plasenta aracılığıyla, doğumdan sonra ise bebek tarafından vücuttan atılır. Sarılık, bilirubinin aşırı miktarda yapımı, vücuttaki metabolizması veya vücuttan atılımındaki aşamalar sonucu oluşan bozukluktan kaynaklanır" dedi.
  Sarılığın gözle görülür hale gelmesi için, kanda belirli bir seviyenin üstüne çıkması gerekmekte olduğunu söyleyen Tutak, sadece yüzde görülen sarılığın önemli olmayabileceğini ama vücutta da görülüyorsa mutlaka doktor tarafından değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Bebeğin yaşam kalitesi açısından ne tür olumsuz sonuçlar doğurabileceği konusunda bilgi veren Tutak, "Hayatın birinci günü başlayan sarılık çok önemlidir ve bu genellikle kan uyuşmazlığının belirtisidir. Anne Rh (-), bebek Rh (+) kan grubundaysa bu 'Rh uyuşmazlığı', anne 0 grubu, bebek A,B veya AB grubuysa bu uyuşmazlığa da 'ABO uyuşmazlığı', denir. Rh uyuşmazlığına bağlı sarılık genellikle ilk çocukta sorun olmaz. Doğumdan hemen sonra annede oluşan antikorları bloke etmek için, Rhogam kullanılır. ABO uyuşmazlığı, Rh uyuşmazlığına göre daha hafif seyreder ve ilk bebekte sarılık görülebilir. Gebe annelerin kan gruplarına bakılarak, Rh (-) ve 0 grubu annelerin bilinmesi, bebeklerin kan uyuşmazlığı yönünden izlenmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.
  Fizyolojik sarılığın yaşamın üçüncü gününde başladığını söyleyen Tutak, "Bir hafta içinde kalıcı bir etki bırakmadan bilirubin değeri normale döner. Anne sütüyle beslenen bebeklerde, mamayla beslenenlere göre daha yüksek oranda sarılık görülmektedir. Ancak 'anne sütü sarılığı' tanısının konması için, sarılığa yol açan diğer patolojik nedenlerin elenmesi gerekir. Normal yeni doğanda sarılığın iki haftadan uzun sürmesi uzamış sarılık olarak tanımlanır ve bunun araştırılması gerekir. Nedenlerin en önemlilerinden biri, tiroid bezinin az çalışması veya yokluğu olarak bilinen hipotiroididir. Uzamış sarılıklarda hipotiroidi mutlaka araştırılmalıdır. Tanı ve tedavi gecikirse bebekte zihinsel gelişim geriliği ortaya çıkar" diye konuştu.

  Tutak, sarılık görülen bebeklerde kan tahlili yapıldığını söyleyerek, fototerapi veya gerekirse kan değişimi uygulanabileceğini belirtti. Sarılığın yükselmesi ve tedavi edilmemesi halinde ortaya kötü sonuçların çıkabileceğini dile getiren Tutak, "Sarılık çok yükselir ve tedavi edilmezse, bebeğin beyin hücreleri düzelmeyecek şekilde etkilenebilir. Beyin hücreleri, bir kez sarılığa bağlı zarar gördüyse bu durumu düzeltmek için yapılabilecek hiçbir tedavi yöntemi yoktur. Bebek sarardığında mutlaka doktor tarafından izlenmeli, gerekiyorsa tedavi hemen uygulanmalıdır. Ayrıca sarılığın derecesi ne olursa olsun 15 günü geçen sarılıklar, doktor tarafından değerlendirilmelidir" şeklinde konuştu.


   
Yeni doğan bebeklerde görülen sarılığa dikkat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yeni doğan bebişte sarılık

  yeni doğan bebişte sarılık

  yeni doğan bebeklerde sarılık derecesi Yenidoğan Sarılığı Sarılık, zamanında doğan bebeklerin yüzde 60’ında, erken doğan bebeklerin ise yüzde 80’inde yaşamın 2-3. günleri başlayıp bir hafta süreyle görülebiliyor. Yenidoğan sarılığı nedir? Yenidoğan sarılığının nedeni, kan ve dokularda aşırı miktarlarda bilirubin maddesinin birikmesidir. Bilirubin, başlıca alyuvar hücrelerinin parçalanmasıyla...
 2. Bebek (yeni doğan)

  Bebek (yeni doğan)

  Bu pek de hayirli bir rüya degildir. Eger çocuk, çok güzel giydirilmis ve kundaklanmis, saglikli ve neseli ise, sikinti önemsiz olup, çabuk geçecek demektir. Bakim-siz, aglayan ve özellikle çiplak çocuk görmek, o kimsenin tövbe etmesine yorumlanir. Fakir birisi kendisini anadan dogma bir çocuk olarak görse, onun zenginlesecegi manasina gelir.
 3. Yeni Doğan Bebeklerde Görülen İdrarda Kan Gelmesi Sorunu ve Çözümü

  Yeni Doğan Bebeklerde Görülen İdrarda Kan Gelmesi Sorunu ve Çözümü

  Yeni Doğan Bebeğin İdrarından Kan Gelmesi Yeni Doğan Bebek İdrarından Kan Gelmesi Hakkında Bilgi Sevgili melekler, yeni doğan bebek sorunlarına forumumuzda mümkün olduğunca yer vermeye devam ediyoruz. Bir önce ki konumuzda yeni doğan işitme testi hakkında verdiğimiz bilgilerin ardından bu sayfamızda da Yeni Doğan Bebeğin İdrarından Kan Gelmesi ile ilgili bilgiler sunacağız...
 4. Sarılık Belirtileri Nelerdir ?

  Sarılık Belirtileri Nelerdir ?

  Bu konu; yeni doğan bebeklerde sarılık belirtileri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, yeni doğan bebeklerin pek çoğunun karşılaştığı bir sağlık sorunu olan sarılık , bu sayfamızın konusu. Genelde göz içlerinde ve tende ki solgun renkle gözle görülebilen sarılık, yeni doğan bebeklerde gözle görümleyebilir. Bu gibi durumlarda belirtiler daha değişiktir. Biz de bu sayfamızda,...
 5. Yenidoğan Sarılığı Nedir? Kaç Günde Geçer?

  Yenidoğan Sarılığı Nedir? Kaç Günde Geçer?

  Yenidoğan Sarılığı- Doğumdan itibaren ilk 28 gün yenidoğan dönemi olarak geçer. Genelde sezaryen doğum sonrası bebeklerde sarılık görülse de bazı durumlarda normal doğumla zamanında doğan bebeklerde de yenidoğan sarılığı görülmektedir. Yenidoğan bebeklerde görülen sarılık genellikle zararsız olup kendiliğinden geçmektedir ama yine de kendiliğinden geçer diye umursamazlık da yapmamak gerekir....

Sayfayı Paylaş