1. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.186
  Beğenilen Mesajlar:
  2.474
  Ödül Puanları:
  113

  Yumurtalık kisti nedir nasıl tedavi edilir ?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Yumurtalıklar kadınlar da üreme sisteminin bir parçasıdır.Yumurtalık kistleri oldukça yaygındır. Bunlar, bir kadının yumurtalıklarında veya üzerinde oluşan sıvı dolu keseciklerdir.Birçok kadın hayatının bir döneminde yumurtalık kisti ile karşılaşabilir.Yumurtalık kistlerinin çoğunluğu birkaç ay içinde tedavisi olmadan kaybolur. Çoğu durumda yumurtalık kistleri zararsızdır. Kist,yumurtalık kisti,yumurtalık kisti nedir,yumurtalık kisti belirtileri,yumurtalık kisti neden olur,yumurtalık kisti belirtileri,yumurtalık kisti tedavisi ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

  < Konu Resmi..>
  Yumurtalık kisti belirtileri ve tedavisi
  Yumurtalık kistlerinin belirtileri kistin büyüklüğüne bağlıdır. Birçok yumurtalık kistinde hiçbir belirti yoktur. Büyük veya rüptüre over kistleri ağrı, pelvik baskı veya rahatsızlık gibi semptomlara neden olabilir.Yumurtalık kistlerin varlığını ortaya çıkarmak için vajinal (pelvik) ultrason kullanılabilir.Yumurtalık kistleri boyutlarında değişiklik gösterebilir.Bazı durumlarda, yumurtalık kistleri menstrüel dönemlerde, anormal veya düzensiz kanama gibi sorunlara neden olabilir . Bazı yumurtalık kistleri nedeniyle vajinadan lekelenme (hafif kanama) da meydana gelebilir.Nadiren, yumurtalıklarda kistler yumurtalık kanserlerinin bir parçasıdır. Bazı yumurtalık kistleri türleri ( polikistik over sendromu ve endometriozise bağlı kistler ), bir kadının hamile kalmasını zorlaştırabilir .Yumurtalıklar aynı zamanda ana kadın hormonları olan östrojen ve progesteron da dahil olmak üzere kimyasallar (hormonlar) üretirler. Bu hormonlar kan dolaşımına geçer ve menstruasyon döngüsünü ve periyotlarını düzenlemek de dahil olmak üzere vücudun diğer bölümleri üzerinde çeşitli etkilere sahiptir.


  Belirtiler

  Çoğu kist herhangi bir belirti oluşturmaz ve kendiliğinden kaybolur. Büyük bir yumurtalık kisti abdominal rahatsızlığa neden olabilir.Yumurtalık kistlerinin bulgu ve semptomları varsa bunları içerebilir:

  Pelvik ağrı , sırt ağrısı ve uyluklarınıza yansıyabilen bir ağrı
  Periyodunuz başlamadan kısa süre önce veya bitmeden hemen önce pelvik ağrı
  Cinsel ilişki sırasında pelvik ağrı (disparoni)
  Bağırsak hareketleri sırasında ağrı ya da bağırsakta basınç
  Mide bulantısı, kusma veya göğüs hassasiyeti
  Karında dolgunluk veya ağırlık
  Mesaneniz üzerindeki basınç, daha sık idrara çıkmanız

  Sebepler

  Çoğu yumurtalık kistleri adet döngüsünün normal işlevinin bir sonucu olarak gelişir. Bunlara fonksiyonel kistler denir. Diğer kist türleri daha az yaygındır.Yumurtalıklarınız normalde her ay folliküller adı verilen kist benzeri yapıları geliştirir. Follikül, östrojen ve progesteron hormonu üretir ve yumurtladığınızda yumurta bırakır. Bazen normal bir follikül büyümeye devam eder.Fonksiyonel kistler genellikle zararsızdır, nadiren ağrıya neden olur ve çoğunlukla iki veya üç aybaşı döngüsü içinde kendiliğinden kaybolurlar.


  Genellikle yumurtalık kistleri semptom üretmezler ve rutin bir fizik muayene sırasında bulunurlar. Ayrıca, başka nedenlerle yapılan ultrasonografide tesadüfi bir bulgu olarak da görülebilirler. Bununla birlikte, özellikle büyük kistler veya rüptüre kistlerde semptomlar olabilir. Yırtık yumurtalık kisti tipik olarak birdenbire şiddetli ağrıya neden olur. Bu en sık menstrual döngüde ortaya çıkar .

  Polikistik over sendromu infertilite , anormal kanama, düşük doğum sıklığı ve gebelikle ilgili komplikasyonlar ile ilişkilidir. Polikistik yumurtalık sendromu son derece yaygındır ve üreme yaşındaki kadınların% 4-7'sinde görülür. PCOS, aynı zamanda endometriyal kanser riski artışı ile ilişkilidir . Polikistik yumurtalık sendromunu teşhis etmek için ultrasonografiden başka testler gereklidir.

  Hamilelikte Yumurta (Over) Kistleri Hakkında

  Yumurtalık kistleri ile ilişkili nadir komplikasyonlar şunları içerir:

  Yumurtalık burulması. Büyük kistler yumurtalıkların pelvisteki normal konumundan çıkmasına neden olabilir. Bu, yumurtalık burulması olarak adlandırılan, yumurtalıkta ağrılı büküm yapma şansınızı artırır.
  Rüptür. Patlayan bir kist şiddetli ağrıya neden olabilir ve iç kanamaya neden olabilir.


  Tedaviler ve İlaçlar

  Tedavi, yaşınıza, kistinizin türüne ve boyutuna ve belirtilerinize bağlıdır.Birçok durumda, birkaç ay içinde kistin kendiliğinden yok olup olmadığını görmek için beklenebilir.Doktorunuz muhtemelen kistinizin boyutunda bir değişiklik olup olmadığını görmek için periyodik aralıklarla pelvik ultrason izlemenizi önerir.Doktorunuz, gelecekteki adet döngülerinde yeni kist gelişme olasılığını azaltmak için doğum kontrolü hapları önerebilir. Oral kontraseptifler yumurtalık kanseri riskinizi önemli ölçüde azaltmanın ek yararını sunar. Doktorunuz kistin büyük olması halinde cerrahi müdahalede bulunabilir.


  Yumurtalık kistlerinin büyümesini önlemenin kesin bir yolu olmasa da, düzenli pelvik muayene, yumurtalıklardaki değişikliklerin mümkün olduğunca erken teşhis edilmesini sağlamanın bir yoludur.   
Yumurtalık kisti nedir nasıl tedavi edilir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Allerji nedir nasıl tedavi edilir ?

  Allerji nedir nasıl tedavi edilir ?

  güneş alerjisi bitkisel tedavi güneş alerjisi tedavisi alerjiler ve tedavileri belirtileri alerji kaşıntı tedavisi ALERJİ (ALLERJİ) NEDİR? Bazı insanlar, zararlı olmayan bazı maddelere karşı daha fazla duyarlı olup, aşırı reaksiyon gösterir. Allerjen denilen bu maddeler, bağışıklık sistemimizle temas ederse, zararlı olmadığı halde vücut, buna karşı aşırı miktarda koruyucu madde (antikor)...
 2. Aft Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  Aft Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  aft belirtileri, aft neden çıkar, aft nedenleri, aft nedir, aft tedavisi, aftöz ülser, ağız yaraları, ağız yaraları nasıl tedavi edilir, ağız yaralarının nedenleri Ağız içinde çıkan yaralar, günlük hayatımızı hem fiziksel hem de sosyal olarak oldukça etkiler. Yemek yememizi, konuşmamızı engelleyecek kadar acı veren bu yaraların görüntüsü de zaman zaman rahatsız edici boyutlara ulaşabilir....
 3. Bartholin Kisti Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

  Bartholin Kisti Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

  bu konu bartholin kisti nedenlerine ve tedavi bilgilerine yer vermektedir. Kadın hastalıklarından biri olan bartholin kisti hakkın da bilgi sahibi olmak isteyen üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için bartholin kisti nedenleri ile birlikte tedavi bilgilerini paylaşıyoruz. Kadınlarda husule gelen bir sağlık sorunu olan bartholin kisti, vajina girişinde çift taraflı olarak bulunan bartholin bezi...
 4. Sürmenaj Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  Sürmenaj Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  sürmenaj nedir,sürmenaj tedavisi,sürmenaj nasıl tedavi edilir,sürmenaj nasıl anlaşılır,sürmenaj nasıl geçer,sürmenaj nasıl anlaşılır,sürmenaj hakkında bilgiler Sürmenaj, çok çalışan insanlarda ve özellikle erkeklerde görülen bir çeşit zihin yorgunluğu, sinir zayıflamasına verilen isime sürmenaj denir. Dersleri oldukça yüklü olan ve sürekli çalışmak zorunda kalan lise ve üniversite...
 5. Bartholin kisti nedir nasıl tedavi edilir ?

  Bartholin kisti nedir nasıl tedavi edilir ?

  Bartholin bezleri vajina girişinin her iki yanında bulunur. Bu bezler, vajinayı yağlamaya yardımcı olan sıvı salgılar.Bazen bu bezlerin açıklıkları tıkanarak sıvı bezine geri dönmesine neden olur. Sonuç, nispeten ağrısız bir şişme olan Bartholin kisti gelişir.Kist içindeki sıvı enfekte olursa, iltihaplanmış doku (apse) ile çevrili bir komplikasyon geliştirebilirsiniz.Bartholin , bartholin...

Sayfayı Paylaş