1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Yumurtlama günü hesaplama

  Konu, 'Bebek Bekleyen Anneler Forumu' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Yumurtlama günü hesaplama yumurtlama günü nasıl bulunuyor, kadınlardaki yumurtlama yani ovülasyon kaç gün sürer, nasıl hesaplanır konusunda sizler için oluşturacağım bu bölümden bizlere sorularınızı gönderebilir ve anında cevaplar alabilirsliniz.
  Burada arkadaşlar Yumurtlama günü hesaplama ve yumurtlama gününe göre cinsiyet belirleme hakkında, merak edieln tüm soruların yanıtını bu makalemizde sizlere sunuyoruz Melek'ler.
  Kadınlar normalde 25-40 gün arasında adet görür. Düzenli adet, adetin her zaman aynı gün olacağı anlamına gelmez. Kadınlarda adet döngüsü, dört fazda incelenir.


  < Konu Resmi..>
  İlk dönem yumurtanın büyüdüğü proliferasyon fazıdır. Bu dönemde, beyinde, hipofizden salgılanan FSH hormonu, yumurtalıklara etki ederek, yumurtayı ihtiva eden folikülün büyümesini uyarır. Büyüyen folikül içindeki granüloza hücreleri, estrojen salgılarlar.
  Estrojen seviyesi yükseldikçe, rahim içerisindeki endometriyum tabakasını uyarır. Endometriyum kalınlaşmaya başlar. Estrojen belli bir seviyeye ulaştığında, beyindeki hipofiz dokusunu uyarır, LH hormonunun salgılanmasını sağlar. Yükselen LH, folikülün çatlamasını ve folikül içindeki yumurtanın serbest kalmasını sağlar.

  Yumurta atıldıktan sonra, folikül, içine kanayarak korpus luteum denilen yapıya dönüşür. Korpus luteum, progesteron hormonu salgılar. Progesteron hormonu, endometriyumu sekresyon denilen yapıya sokar. Bu durum, yumurta spermle buluştuğunda embriyo oluşursa, onun yerleşmesine uygun bir ortam sağlar. Eğer gebelik oluşmazsa, korpus luteum 14 gün içerisinde fonksiyonunu yitirir ve hormon seviyelerin düşmesine bağlı olarak adet başlar.

  Adet, endemetriyum tabakasının dökülerek rahim dışına atılmasıdır. O halde adet döngüsünün fazları:
  - Proliferasiyon dönemi
  - Yumurtlama
  - Sekresyon dönemi
  - Adet dönemidir.

  Kadınlarda sekresyon dönemi 14 gündür ve sabittir. Diğer bir deyişle, yumurtlamadan sonra eğer gebelik oluşmazsa, 14 gün sonra adet gelir. Kadınlar normalde, 25-40 gün arasında adet görür.

  Düzenli adet görmek demek, adetin ne zaman geleceğini bilmek demektir. Yani, mutlaka 30 günde bir adet görmek gerekmez. Eğer bir kadın her ay 10 gün gecikmeyle adet görüyorsa, bu da normal kabul edilir. Düzensiz adet görenler, adetlerinin ne zaman geleceğini bilemezler. Herhangi bir zamanda adetleri başlayabilir.

  Yumurtlama zamanını iyi hesaplayın

  Düzensiz adet gören kadınlar, ne zaman yumurtlayacaklarını hesaplayamazlar. Düzenli adet gören bir kadın, bir sonraki adetinin ne zaman geleceğini bulmalı ve bulduğu tarihten 14 gün geri gelerek yumurtlama zamanını tahmini olarak hesaplamalıdır. Bulduğu bu tarihten 3 gün öncesinden başlayarak 3 gün sonrasına kadar olan dönem, yumurtlamanın olacağı gebe kalınabilir dönemdir. Örnek verecek olursak, bir kadının 35 günde bir düzgün adet gördüğünü varsayalım ve bu kadın ayın 5′inde son adetini görmüş olsun.

  Hesaplarken, bir sonraki adetini bulmak için 35 gün sonraya gidilecek ve ayın 10′u bulunacaktır. Bu tarihten 14 gün önceye gelindiğinde, ayın 26′sına ulaşılır. 3 gün öncesi ve 3 gün sonrası hesaplandığında, 23′ü ile 29′u arası hamile kalınabilir dönem olarak bulunur.

  Yumurtlama Dönemi Hesaplama aracını kullanarak adet dönemlerinize göre yumurtlama günlerinizin hangileri olduğunu bulabilirsiniz.

  Yumurtlama gününüzün tespiti için bizler meleklermekanı ekibi olarak burada sizler için hazır durumdayız. Aklınıza takılan ve sormak istediğiniz her türlü sorunuzu lütfen bizlere bu konudan iletiniz. Üstelik bu konuya cevap yazmak için kayıt olmanıza gerek yok. En alt sağ alanda bulunan konuyu cevapla butonu yardımı ile sorunuzu gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz sorular tarafımızdan incelenerek hem onay verilmekte, hem de sizlere sorduğunuz soru ile ilgili ivedilikle cevaplar sunmaktayız.

  Allah, isteyen tüm anne adaylarına bebek nasip etsin inşAllah. Amiiiin.


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Mart 2017
 2. AySn87

  AySn87 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  14 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  76
  Beğenilen Mesajlar:
  30
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankara
  teşekkür ederiz rüyam,ben son 3 aydır adet düzensizliği yaşıyorum.bu ayki siklusum 24 gün sürdü.ve en son 05,08,11 de adet oldum.yadımcı olurmusun? geçen ayda 12,07 de olmuştum..
   
 3. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.203
  Beğenilen Mesajlar:
  1.169
  Ödül Puanları:
  113
  Ne oldu AySn87 durumunuzda bir gelişme var mı test sonucunu aldınız mı ?
   
 4. _büşra

  _büşra Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ocak 2017
  Mesajlar:
  23
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  3
  ben yumurtlama gününleri denk getirerek ilişkiye girmemize rağmen sonuç alamadık sizce bu normal mi?
   
 5. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.869
  Beğenilen Mesajlar:
  2.460
  Ödül Puanları:
  113
  Büşra hanım sizin mensiniz henüz gecikmemiş kesin gebelik yok demedik. Mensinizde en az 3 günlük gecikme olursa test yapın önerisinde bulunduk. Henüz durumunuzda bir netlik yok. Bu yüzden sonuç alamadık diye üzülmeyin.
   
 6. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.203
  Beğenilen Mesajlar:
  1.169
  Ödül Puanları:
  113
  Yumurtalıklarda olan iltahabi durum spermlerin yumurtalara ulaşmasını engelleyebilir. Yani sizin yumurtlama gününüzü şaşırmadan bilmniz ve boş geçirmemeniz, hemen hamile kalacağınız anlamını taşımaz. Daha bir çok sebep olabilir. Örneğin spermler kalitesiz olabilir. Ama hamile kalabilmek adına kadınların ilk bilmesi gereken şey bu yumurtlama zamanı. Biz uzun yıllardın bu hususta bir çok yorum alıyoruz. Edindiğimiz tecrübelerde size şunu söyleyebiliriz. Yumurtlama günlerinizi takip ederek en az 6 ay birliktelik yaşadıktan sonra, hamile kalamama durumlarını araştırmanızı öneriyoruz. Umarız en kısa sürede hamile kalır ve bizlerle de bu sevincinizi paylaşırsınız.
   
 7. zhrea

  zhrea Forum Okuru

  Selamlar arkadaşlarım ben 27 günde bir hiç şaşmadan adet olan bir kadınım, yaklaşık olarak 1,5 yıldır evliyim ve geçenlerde eşimle konuşarak artık bebek sahibi olmak itediğimiz hususunda ortak karar verdik. Ben yumurtlama yani bu ovülasyon günümü nasıl tespit etmeliyim. Nelere dikkat etmeliyim. Sadece tarih haricinde bunu bilebilecek bir test ya da başka birşey var mı bana yardımcı olur musunuz kızlar ? Teşekkürler ende amin demek istiyorum Herkese nasip etsin Yaradan. Aminnn
   
 8. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.869
  Beğenilen Mesajlar:
  2.460
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba,

  Öncelikle gebelik planı öncesi bir kadın doğum uzmanına görünüp muayene olun. Gebeliğe engel bir durum varmı bunu saptansın. Şayet üreme ile ilgili herhangi bir probleminiz yok ise eczaneden ovülasyon kitlerin den alın. Günümüzde pratik olarak ovülasyon gününü belirleyen hesaplayıcılar olsada bunlar %100 net sonuç vermiyor. + Vücudunuzda ki değişimleri takip ederek ovülasyon günlerinizi belirleyebilirsiniz. Bu değişimlerden biri servikal mukus incelemesi yani vajinal akıntıyı inceleme .İki regl döneminin ortasında servikal mukus artar .Bu mukus yumurta akı kıvamında esnek bir yapıya sahiptir. Bunun dışında vücut ısısını takip etme var .Bu yöntem çok uğraştırıcı olduğu için pek tavsiye etmiyorum.Vereceğim linkleri inceleyerek, sorunuzla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Kadınlar her ay yumurtlarmı ?

  Bebek istiyorum nasıl hamile kalırım ?


   
 9. ohbea

  ohbea Forum Okuru

  Teşekkür ediyorum artık sizin sayenizde ovülasyon tarihimi daha net olarak hesaplayabileceğim. Bizde korunuyorduk ve eşimle geçen yemekte oturtuk konuştuk hayatımızda eksik olan şeyin bir bebiş olduğuna karar8 verdik ve artık bizde düşünüyoruz. Ama planlayarak ne nedir bilerek yapacağız. dualarınızı bekliyorum kızlar.
   
 10. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.869
  Beğenilen Mesajlar:
  2.460
  Ödül Puanları:
  113
  Rica ederiz.. Umarız ki en kısa zaman da hayalinize kavuşursunuz. Sevgiyle kalın..
   
 11. tikol

  tikol Forum Okuru

  Rabbim, isteyen herkese bebeği nasip eder inşallah. Sizin sayenizde bende yumurtlama günlerim için takibe başladım. Bu işlerin de bir bilimi olduğu ve öğrenilmesi gerektiğini düşünenlerdenim teşekkür ediyorum.
   
 12. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.869
  Beğenilen Mesajlar:
  2.460
  Ödül Puanları:
  113
 13. hepsimi

  hepsimi Forum Okuru

  Çok teşekkür ediyorum artık sayenizde yumuntlama günümü kaçırmayacağım ve hesaplamasını yapabileceğim Allah hepinizden siteyi kurandan razı olsun ben 19 aylık evliyim ve üç aydır da bebek istiyoruz ama bi türlü olmuyor meğer yumurtlama gününü kaçırıyormuşum teşekkürler melekler mekanı iyiki varsınız.
   
 14. hale yklmş

  hale yklmş Forum Okuru

  slm kızlar hesaplama yaptım bugün yumurtlama günüm dünden ip gibi uzayan akıntım var sizce yumurtlamam olmuşmudur 2 aylık evliyim bebek istiyorum.
   
 15. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.869
  Beğenilen Mesajlar:
  2.460
  Ödül Puanları:
  113
  Mehaba, yumurtlama dönemi takvim yöntemi ve otomatik hesaplayıcılarla belirlenebilir. Fakat bu yöntemler kesin sonuç vermez. Eczaneden ovülasyon testi alın. Bunların kullanımı kolay ve pratiktir. Aynı zaman da ovülasyonu kolayca tespit edebilirsiniz.( Yumurtlama belirtileri; vajinal akıntıda artış, akıntının şeffaf ve esnek olması,kasıklarda batma,gögüslerde hassasiyet ve vücut sıcaklığın da artış olmasıdır.)
   
Yumurtlama günü hesaplama konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yumurtlama Dönemi Hesaplama

  Yumurtlama Dönemi Hesaplama

  yumurtlama hesaplama yumurtlama dönemi hesaplama yumurtlama, yumurtlama dönemi, hesaplama, ovülasyon, nasıl hesaplanır, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, sitemizin portal bölümünden otomatik olarak yumurtlama dönemi hesaplama işlemleri için sayfa oluşturduk dileyen kişiler otomatik olarak yumurtlama günlerini otomatik hesaplayıcı aracılığı ile yapabilirler. Yumurtlama...
 2. Ovülasyon hesaplama

  Ovülasyon hesaplama

  ovulasyon hesaplama ovülasyon hesaplama ovülasyon hesaplama, testi, belirtileri, testleri, ne demek, dönemi, günü hesaplama, indüksiyonu, hakkında bilgiler burada arkadaşlar Bebek sahibi olmak için, bu bilgilere ihtiyacınız var Melek'lerim. Nedir bu bilgiler; ovülasyon yani gebe kalma ihtimalinizin yüksek olduğu dönemler, hakkında bilgiler Melek'lerim. Ovülasyon gününüzü bulmak için ilk...
 3. Yumurtlama Günü hesaplama nasıl yapılıyor kızlar ?

  Yumurtlama Günü hesaplama nasıl yapılıyor kızlar ?

  Kızlar 4 aydır evliyiz ve bebek istiyoruz. Ama ben yumurtlama günü yada günleri hakkında bilgi sahibi değilim. Yumurtlama günü hesapla ması nasıl yapılıyor. Yumurtlama günü ilişki olmak zorunda mı nasıl hesaplayacam bana biraz bilgi verin lütfen. Biraz önce bir konu daha açmıştım umarım ikisinede cevap alabilirim.
 4. Yumurtlama günümü hesaplayamıyorum

  Yumurtlama günümü hesaplayamıyorum

  Adet düzenini takip ederek yumurtlama günü hesaplamak mümkün. Böylece, hamile kalmak için ayın hangi günlerinde cinsel ilişkiye girmeniz gerektiğini bulabilirsiniz. Her cinsel ilişkiyle hamile kalınmayacağını, bazı günlerin daha özel olduğunu biliyor muydunuz? Yumurta ve Spermin buluşması için özel bir randevu gününe ihtiyaç vardır. Birleşmenin bebek getirmesini istiyorsanız randevu gününü...
 5. Adetim düzensiz yumurtlama günüm ne zaman ?

  Adetim düzensiz yumurtlama günüm ne zaman ?

  Melekler mekanı.com sayfamıza bir çok bayan tarafından adetim düzensiz dönemlerimi ( yumurtlama dönemi) nasıl izleyebilirim sorusu gelmekte. Bu soru yaygın olmakla birlikte çoklu çözüm yollarıda vardır. Makalemizin devamın da yumurtlama,yumurtlama dönemi,adet düzensizliği ve yumurtlama, adetim düzenisiz yumurtladığımı nasıl anlarım gibi detaylar hakkında geniş bilgilere yer vericez....

Sayfayı Paylaş