1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Yurtdışı çıkış yasağı uygulamasında Şirketteki yöneticilerin durumları

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  yurtdışı çıkış yasağı limiti yurtdışı çıkış yasağı 2009 yurt dışına limiti 2010 vergi borcu 2010 Yöneticilik yaptığımız şirkette vergi borcu varsa, aşağıdaki yazılan limitler dahilinde bulunduğu taktirde yurtdışına çıkış yasağı verilebilir.

  Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Yasa'nın 36/A maddesi uyarınca devlete ait olup Vergi Usul Yasası ile Gümrük Yasası kapsamına giren amme alacakları ile bunlara ait zam ve cezaları, ödeme emrinin tebliğ tarihini takip eden yedi gün içerisinde ödemeyen ya da sözü edilen yasa hükümleri uyarınca hakkında bu alacaklar nedeniyle ihtiyati haciz kararı alınan amme borçlusunun yurtdışına çıkışı alacaklı tahsil dairesinin istemi üzerine ilgili makamlarca engellenmektedir.

  Yasal düzenleme gereği olarak yurtdışına çıkış tahdidi yüz bin Türk Lirası ve üzerinde olan teminat altına alınmamış amme alacağı için uygulanmakta olup, bakanlar kurulu bu tutarı on katına kadar artırmaya, yarısına kadar indirmeye ve yeniden yasal tutarına getirmeye yetkili bulunmaktadır.

  Amme borçlusuyla birlikte amme alacağının ödenmesinden sorumlu olan ve Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında'ki yasaya göre amme borçlusu sayılan kişiler hakkında da yurtdışına çıkış tahdidi uygulanabilmektedir.
  Sözü edilen yasa maddesi uyarınca yurtdışı çıkış tahdidi, yüz bin lira ve üzerinde amme borcu olan ve ödeme emri tebliğine rağmen süresinde ödemeyen gerçek kişiler hakkında uygulanan bir yaptırımdır.


  Amme borçlusu konumunda olan gerçek kişiler için yurtdışına çıkış yasağının uygulanabilmesi için öncelikle ödeme emri tebliğ edilmiş olmalı ve bu tebligat üzerine borçlunun yedi gün içerisinde amme alacağını ödememiş veya kısmen ödeme yapmış olsa bile borcun yüz bin TL'nin altına düşmemiş olması gerekmektedir.

  Tüzelkişilerin borçları nedeniyle ise bu kişileri temsile yetkili bulunan kanuni temsilciler ya da amme borçlusuyla birlikte amme alacağının ödenmesinde sorumluluğu bulunun şirket ortakları hakkında takibe başlanmak üzere sorumlu oldukları tutar için adlarına düzenlenen ödeme emirleri tebliğ edilmeden önce yurtdışı çıkış tahdidi (yasağı) uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Bu kişilerin adlarına ödeme emri düzenlenmesi için de borcun şirket tüzelkişiliğinden tahsil edilmemesi veya tahsil edilemeyeceğinin anlaşılmış olması gerekmektedir.
  Uygulamada gerek şahsi mükellefiyeti nedeniyle borcu bulunan gerekse de kanuni temsilcilik ya da şirket ortaklığı sıfatı gibi ikincil sorumlulukları nedeniyle borcu bulunan kişilere ödeme emri düzenlenmeden ve dolayısıyla tebliğ edilmeden yurtdışı çıkış tahdidi yoluna gidildiği gözlenmektedir.
  Konuya ilişkin olarak Maliye Bakanlığı, 2009/3 seri numaralı tahsilat iç genelgesiyle vergi dairelerini uyarmış bulunmaktadır.   
Yurtdışı çıkış yasağı uygulamasında Şirketteki yöneticilerin durumları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İnternet Sitesi Uygulamaları ve Türk Şirketleri

  İnternet Sitesi Uygulamaları ve Türk Şirketleri

  İnternet sitesi uygulamamız: Benim de olsun ama kullanmasam da olur Soru: Türk şirketlerinin internet siteleri ne işe yarar? Yanıt: Onlar sadece süs içindir, iş için değil. “Türkiye’de internet sitesi olan şirketlerimiz, gerçek anlamda e-ticaretin potansiyel olanaklarından tam yararlanıyorlar mı, yoksa sadece görünüşte internet sitemiz var demek için mi kullanıyorlar?” şeklinde bir soru...
 2. Yönetici

  Yönetici

  Kişinin amir olması işinde yükselmesine, Onunla karşılaşmak iltifat yahut ihtara, Yönetici, kişinin tabi olduğu dünya görüşüne, İyiliği emredip kötülükten sakındıran lider kişinin kendi iyiliğine, tersi de kendi kötülüğüne, Kişiyi sadece dünyası için ilggilendiren lider, helak sebebi olacak tercih ve eğilimlere; batıl şeylerin mücadelesini vermeye, Kendini lider konumunda görmek bekar için...
 3. Sağlık Sorunları Nedeniyle Tahliye Ediler Şener Eruygur'a yurtdışı yasağı

  Sağlık Sorunları Nedeniyle Tahliye Ediler Şener Eruygur'a yurtdışı yasağı

  Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilen emekli orgeneral Şener Eruygur hakkında, yurtdışına çıkış yasağı konulduğu ortaya çıktı. ADD Genel Sekreteri Suay Karaman kararı trajik olarak nitelerken, "Mantığı anlamak zor. Eruygur'un tedavisine yurtdışında devam etmek gerekebilir" dedi. sabah
 4. Adetli bir kadına yasak olan durumlar

  Adetli bir kadına yasak olan durumlar

  adetli kadın kurana elleyebilirmi,adetliyken kuran dinlenirlirmi,adetliyken dua okunurmu,adetliyken cima edilirmi,adetliyken camiye gidilirmi,adetliyken bir kadına yasak olan durumlar 1- Namaz kılamaz. Hadis-i şerifte de, (Hayzlı kadın namaz kılamaz) buyuruldu. (Buhari, Müslim, Ebu Davud) 2- Oruç tutamaz. [Hazret-i Âişe validemizin naklettiği hadis-i şerifte, hayzlı iken tutulamayan...
 5. Hacda yapılması yasak olan durumlar

  Hacda yapılması yasak olan durumlar

  İhramlı iken vücuda, yatılacak yere veya ihram örtüsüne koku sürmek, jöle, ruj, oje, briyantin, parfüm ve sprey kullanmak cezayı gerektirir. Kullanılan bu maddelerin etkisi bir gündüz veya bir gece sürerse dem, daha az sürerse sadak-i fıtır gerekir. İhramlı bir kimsenin uzuvlarından birinin tamamına koku sürmesi veya muhtelif organlardan koku sürülen yerlerin toplamı bir organ kadar olursa...

Sayfayı Paylaş