1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  ZEKATTAKi HiKMETLER

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  ZEKATTAKi HiKMETLER

  *** Zekat, insanı ihtiraslardan kurtarır, iyilik yapmaya alıştırır, şefkat hislerini harekete geçirir, yükseltir ve kemale erdirir.

  *** Zekat, Cenabı Hakka karşı mali bir şükür olmakla, malın artmasına vesile olur ve insanı, şekur olan Allaha yaklaştırır.

  *** Zekat, fakir ile zengin arasında bir ahenk tesis eder. Fakirde kıskançlık duygularını yok eder. Fakiri zengine dost eder.


  *** Zekat, ictimai dengeyi sağlar, malın faydasız şekilde elde tutulmasını önler. Cemiyet fertlerini birlik ve beraberliğe sevk eder ve cemiyeti temizler.

  *** Dünya malı çekicidir. Mal yığıldıkça insanın hırsı artar, muhteris olur. Gözünü madde ve mal hırsı bürümüş olan insanda merhamet ve şefkat hisleri azalır. Zekat, içteki bu gibi hastalıkların devasıdır.

  *** Zekat veren insan ihtirastan kurtulur. iyiliğe ve vermeye alışkanlık tevlid eder, cimrilik hastalığından şifa bulur. Ruhunda merhamet ve şefkat hisleri uyanır. Bu cömertlik onu salihler zümresine ilhak eder.
  şefkat ve merhamet, ümmeti Muhammedin mümeyyiz (ayırıcı) vasfıdır. Düşkünlere iyilik etmek, yetimlerin kimsesizlerin elinden tutmak, onlara yardımda bulunmak, Müslümanların dini ve insani borcudur. *Merhamet etmeyene merhamet olunmaz* kaidesi Rasuli Ekremin (s.a.v.) mübarek sözüdür. Zekat, cemiyet içindeki muhtaçlara şefkatli olmayı ve yardım etmeyi öğretir.


  *** Zekat; malın şükrünü yerine getirmektir. Mülk ve servet, insanın elinde Allahın bir nimetidir. Onun şükrü zekattır. şükür borcu, ancak o mal ve serveti Allahın rızası için ve onun emrettiği şekilde zekat vermekle eda edilmiş olur.
  kaynak:delikanforum   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: ZEKATTAKi HiKMETLER
  emeğine sağlık
   
 3. zekat

  zekat Forum Okuru

ZEKATTAKi HiKMETLER konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. örtünün hikmeti

  örtünün hikmeti

  Kapının arka arkaya çalınmasıyla yatağımdan fırladım. Gecenin bu saatinde gelen kim olabilirdi ki? Alelacele aşağıya inerek kapıyı açtım. Bitişik evde oturan arkadaşımın oğluydu.Nefes nefese, - Babam çok hasta, arabanızla doktora götürebilir misiniz? dedi. - Arabam 2 gündür tamirde, ama telefon edip doktor çağırabiliriz. Bir doktor arkadaşıma telefon ettikten sonra çocukla...
 2. Memura zekat

  Memura zekat

  Memura zekat Sual: Memur; fitre, zekat alabilir mi? CEVAP Dinen zengin olmayan kimse, dolgun maaşlı memur da olsa, fitre ve zekat alabilir. İhtiyacı olan eşya ve borçlarından fazla olarak, zekat nisabı kadar malı, parası bulunan müslümanın, fitre vermesi vacip olur. Fitre, zekat alması, haram olur. Fitre nisabına katılacak malın, ticaret için olması şart olmadığı...
 3. Nazım Hikmet

  Nazım Hikmet

  Nâzım Hikmet 20 Kasım 1901'de Selanik'te doğdu (aile çevresinde 40 gün için bir yaş büyük görünmesin diye bu tarih 15 Ocak 1902 olarak anılmış, kendisi de bunu benimsemiştir), 3 Haziran 1963'te Moskova'da öldü. Baba tarafından dedesi Nâzım Paşa valiliklerde bulunmuş, özgürlükçü, şairliği olan bir kişiydi. Mevlevi tarikatındandı. Anayasacı Mithat Paşanın yakın arkadaşıydı. Babası Hikmet Bey...
 4. zekat vermek

  zekat vermek

  Rüyada zekat, müjde, hayir, bereket, sifa, dini borç, güç islerin kolaylastigi, kayip, sikintidan kurtulma düsmana zafer, rizkta bolluk ile yorumlanir. Rüyasinda zekat veren kimsenin mali ve mülkü, varsa, hayra verilen artar, Zekat aldigini görmek, menfaat bulacagina, bir rivayete göre de fakirlige delalet eder. Abdulgani Nablusi'ye göre, rüyada zekat görmek, malin artmasina delalet eder....
 5. zekat

  zekat

  Zekat verdiğini görmek o yıl içinde malın armasına ve bereketlenmesine, namazı vaktinde kılmaya, gece namazına devam etmeye, borcu ödemeye, Zekat vermak bazen sevdiği birini kaybetmeye yahut borca; Fitre vermek namaz ve tehbihatı çok yapmaya, borcu varsaa ödemeye, o yıl hastalık görmemeye ve diğer menfaatlere, Fitre ve zekatını vermekten kaçındığını görmek hayırlardan ve imanın tadını almaktan...

Sayfayı Paylaş