Hamileyken Nasıl Yatmalıyız?

Konu, 'Gebelik' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

1. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye

gebelikte uykuda yatış biçimi,hamilelikte yatakta hangi pozisyonda uyumalıyız,hamilelikte uyku, hamilelikte bakım

Hamilelikte Yatis Bicimi hakkında bilgi veriyoruz hamişlerimiz..

Alışık olduğunuz yatış biçiminizden gebelik sırasında vazgeçmeniz, altı yaşındayken oyuncak ayınızdan vazgeçmek kadar zordur. Bu nedenle bir süre uykunuzdan olursunuz, fakat bu durum yalnızca yeni yatış biçimine alışıncaya kadar sürer.

Sıklıkla kullanılan iki yatış biçimi (sırtüstü ve yüzüstü) gebelik sırasında uygun değildir. Çünkü yüzüstü yatış, karnınız büyüdüğü için bir karpuzun üzerinde yatmak ne kadar rahatsa o kadar rahattır. Sırtüstü yatmaksa daha rahat olmasına karşın, rahminizin bütün ağırlığı sırtınızın, barsaklarınızın ve inferior vena cava denen vücudun aşağı kısımlarından kalbe kan geri dönüşünden sorumlu olan damarın üzerine biner. Bu da sırt ağrılarını ve basurları arttırabilir, sindirim işlemini engelleyebilir, solunumu ve dolaşımı bozabilir ve kan basıncınızın düşmesine neden olabilir.

Bu, ayakta uyumanız gerekiyor anlamına gelmiyor. Kıvrılarak ya da uzanarak bir tarafınıza yan yatmanız, tercihen de sol yan tarafınıza yatıp arasına yastık koyarak bir bacağınızı diğerinin üstünde çaprazlamanız, yalnızca sizin için değil bebeğiniz için de en iyi yatış biçimidir. Bu yatış biçimi yalnızca besinlerin ve kanın plasentaya en üst düzeyde ulaşmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda böbreğin işlevlerini en iyi şekilde yerine getirmesini sağlar ki bunun anlamı da atıkların ve sıvıların vücuttan daha iyi atılımı ve diz, ayak ve ellerde daha az şişmedir.
    Bununla birlikte çok az insan bütün gece aynı yatış biçiminde kalmayı başarabilir. Uyanır ve kendinizi sırtüstü veya yüzüstü yatar durumda bulursanız telaşlanmayın. Bunun hiçbir zararı yoktur. Yan pozisyona dönün ve uyuyun. Birkaç gece kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz, fakat vücudunuz çok yakında yeni yatış biçimine alışacaktır.

TUNAA bunu beğendi.
  2. kumsall

kumsall Hamiş Melek

Belencim sunduğun bütün yararlı bilgiler için çok teşekkürler.. Birebir yaşıyorum bende paylaştığın konuları..

ßeLeN bunu beğendi.
  3. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye

Siz Hamiş meleklerimiz için elimizden geleni yapıyoruz sizin rahatınız bebeğinizin sağlığı için ne gerekli ise onları araştırıp sizlerle paylaşıyoruz. Bunun farkında olman güzel. Kendine ve minik bebeğine dikkat et.. Ayrıca ben tşk ederim bilinçli bir anne adayı olduğun için.

kumsall bunu beğendi.
Hamileyken Nasıl Yatmalıyız? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. hamileyken şık olmak

ankara hamile kıyafetleri hamile kıyafetleri ankara elbiseleri gebe hamilelik hamilemisiniz? hamileykende şık olabilirsiniz işte böyle;
  2. Hamileyken Rastlanılan 15 Şikayet

Hamileliğin ilk günlerinden itiAbaren vücudunuzda biyolojik değişimler meydana gelir. Bu değişimler günlük hayatınızı da etkileyebilir. Telaşa kapılmamak için hamilelikte sıkca rastlanan şikayetleri okumanızı tavsiye ederiz. Sıvı yüklenmesi: Hamilelik süresince vücut yaklaşık 1.350 gr kadar su toplamaktadır. Bunun büyük bir kısmı gün sonunda ayak bileklerine doğru inerek, ayaklardaki...
  3. Hamileyken Saç Boyatılır mı

hamileyken saç boyatanlar hamileyken saç boyatan var mı hamilelikte boyatan varmı Her zaman merak ettigim bir konudur, hamileyken saç boyatılmaz derler,ama bazılarıda bunun tam tersini söyler .Size soruyorum hiç hamileyken saç boyatan veya zararlı oldugunu bilen var mı ?
  4. Hamileyken Oruç tutulurmu?

hamileyken oruç tutulurmu hamilelikte oruç tutulurmu hamile iken hamilelikte tutulur mu hamile iken oruc tutulur mu arkadaşlar ben 2 aylık hamileyim.Ramazanda geldi çattı.oruç tutmakla ilgili hiç bir sıkıntım olmadı şimdiye kadar ama o zamanlar karnımda böyle güzel bir şey taşımıyordum:)ve üstelik bu sene herkes sanırım oruç tutmakta zorlanacak malum kış gibi kolay olmayacak artık.gebeliğin...
  5. Ahh ben hamileyken

hamileyken düştüm Ben 8 aylik hamileydim merdivenlerden bir dustum evim iki katli tuvalette asagi katta yatak odam yukari katta malum cok sik tuvalete gidiyorum bir gece uyandim tuvalete inicem merdivenlerin isigini yakmadim esim rahatsiz olmasin diye ayam bir kaydi kendimi tuvaletin onunde buldum ayaklarim havada esimde bagira bagira geliyo aman allahim aman allahim korktugum basima geldi...
  6. Hamileyken Yolculuk...

hamileyken , yolculuk yapılmalı mı, dikkat edilmesi gerekenler, alınacak önlemler, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Dünyanın en duygularından biri olan annelik heyecanı ,hamileliğin ilk günlerinden itibaren başlar.Kendinize dolayısıyla bebeğinize de çok dikkat etmeniz gereklidir.Onun bulunduğu ortam onu her türlü tehlikeden koruyacak bir...
  7. hamıleyken aldatılmak

hamıleyken aldatıldım kızlar ve cok mutsuzumm uzerınden zaman gectı ama hala pıskolojım allak bullak kac kere bosanacak olduk ama kendını affettırmesını bılldıı agzı ıyı laf yaparr yanı varmı benle aynı kaderıı yasayan cok ıgrenc bı durumm cok kotu bısey :(((cok mutsuzum ...
  8. hamileyken adet olunur mu ?

Kızlar ben hamileyken adet oldum heralde, daha doğrusu çocuk mu düşüyor hiç bişey anlamadım şimdi akşam ve doktorumu aradım cevap vermedi buraya yazmaya karar verdim hamileyken adet olunur mu teşekkürler lütfen acil ?
  9. ....hamileyken oruç....

selamün aleyküm arkadaşlar..hamileyken tutulamayan oruç yerine belli bi fidye para falan vermemiz gerekiyor mu bilginiz varmı_? yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler
  10. hamileyken oje sürülmez mi

Ben duyduğuma göre hamileyken oje sürmek zararlıymış var mı bunun doğruluk payı, gebeliğimin bu zamana kadar ki bölümünde hep sürdüm, sorun olur mu ya :S

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. 18 haftalik hamileyim nasil yatmaliyim

,
  2. 7 aylık hamileyim nasıl yatmalıyım

,
  3. 6 aylik hamileyim nasil yatmaliyim

,
  4. 9 haftalik hamileyim nasil yatmaliyim,
  5. 14 haftalik hamileyim nasil yatmaliyim,
  6. hamileyken nasil yatilmali,
  7. hamilelikte nasil uyumali,